UWAGA!

Przepis na biało-czerwoną

 Elbląg, Przepis na biało-czerwoną
(fot. Anna Dembińska)

Biało-czerwona flaga Polski dumnie łopocze na wielu elbląskich budynkach, zarówno państwowych jak i prywatnych. Często towarzyszy jej niemal bliźniacza siostra – flaga Elbląga. Ale mimo wizualnego podobieństwa flagi te różnią się niemal wszystkim.

Flaga Polski nie jest – wbrew temu ,co widać – biało-czerwona. Ustawa o "o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej i o pieczęciach państwowych" z 1980 r. (ze zmianami obowiązująca do dziś), a w zasadzie załącznik nr 2 do niej definiują kolory polskiej flagi w systemie CIE1976. I dla górnego pasa flagi, który przeciętny Polak określi białym są to następujące wartości: x = 0,315, y = 0,320, Y = 82, ?E = 4,0, a dla dolnego pasa potocznie zwanym czerwonym to x = 0570, y = 0,305, Y = 16,0, ?E = 8,0. Władze państwa zdecydowały się znormalizować symbole Polski (stworzono kanoniczną wersję hymnu, godła i flagi), kiedy ówczesnemu przewodniczącemu Rady Państwa Henrykowi Jabłońskiemu podczas wizyty zagranicznej odegrano hymn jugosłowiański. Fakt, jest trochę podobny do Mazurka Dąbrowskiego, ale jednak się różni. Precyzyjnego określenia barw domagała się także Organizacja Narodów Zjednoczonych, która postawiła także warunek, że odcień kolorów nie może być identyczny jak w przypadku flag innych państw.
       Czytelnik portEl.pl może dowiedzieć się, jak wyglądają „prawidłowe” barwy flagi, ustawiając w swoim programie graficznym następujące wartości: dla systemu CMYK: 4, 11, 1, 0 dla pasa górnego i 11, 100, 81, 2 dla pasa dolnego. Dla systemu RGB są to odpowiednio wartości: 240, 227, 237 oraz 212, 29, 58. Trzeba pamiętać, że polska flaga ma proporcje 5:8, a dwa pasy są jednakowej szerokości. I należy jej się szacunek.
       Warto przypomnieć, że Sejm Księstwa Warszawskiego w 1812 r. za barwy narodowe uznał… amarantowy i granatowy. Tymczasem biało-czerwone kolory polskiej flagi mają podłoże heraldyczne. Biały pochodzi od godeł polskiego orła i litewskiej Pogoni, a czerwony to kolor tła na obu godłach. W heraldyce biel oznacza czystość i niepokalanie, a czerwień odwagę i waleczność. Pierwsze ustawowe oznaczenie kolorów pojawiło się dopiero w 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości. Polska flaga była wtedy biało-karmazynowa. Kilka lat później karmazyn zamieniono na cynober, gdyż… taniej można go było uzyskać.
       Flaga Elbląga jest biało-czerwona z równoramiennymi krzyżami rycerskimi na obu pasach. Na pasie białym umieszczony jest krzyż czerwony, na dole kolorystyka jest odwrócona. W żadnym dokumencie barwy nie są oznaczone cyfrowo. Są to barwy herbowe… Lubeki, miasta hanzeatyckiego. I były dość popularne w czasach średniowiecznych, flagę w biało-czerwone poprzeczne pasy miał w tamtych czasach między innymi Wrocław.
       Krzyże rycerskie na fladze pochodzą z herbu naszego miasta i symbolizują… zależność od Zakonu Krzyżackiego. Warto pamiętać, że na fladze Elbląga czerwony pas jest szerszy od białego. Statut miasta nie precyzuje dokładnie o ile szerszy. Nie precyzuje także proporcji ani dokładnej kolorystyki.
       Polski Elbląg swoją flagę ustanowił dopiero w 1993r. I od tej pory dumnie łopocze w naszym mieście.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zabłysłaś krwią. Zabłysła krwią biało-czerwona załopotała na wietrze a nad nią orzeł bielik duma narodu na chwilę przeciął powietrze. Jakżeś niezwykła flagą jest nasza biało -czerwona przez wieki do boju na czele szłaś i nikt cie nie pokonał. Zbroczona krwią synów poległych na piersi całunem byłaś czasem zwinięta zniweczona ciągle wracałaś żyłaś. W najgorszych chwilach naszej historii wciąż łopotałaś na wietrze przy rytmach Mazurka Dąbrowskiego tys cięła polskie powietrze. Nie jeden za ciebie oddał swe życie i ranny do serca cię tulił jak matkę najdroższą przyciskał do piersi do krwią zbroczonej koszuli. A w chwilach grozy naszej historii klękał przed tobą ze łzami całował składał w kopertę i pod mundurem na piersi swojej chował. Przetrwałaś wieki i lata wojny dzisiaj przed tobą pochyla się głowa witaj nam nasza hołd ci składamy biało-czerwona Flago Narodowa. Henryk Siwakowski.
 • Za ciebie Za ciebie przelewano polską krew byłaś całunem konających żołnierzy i biłaś blaskiem czerwieni i bieli na polach bitew polskich rubieży. Za ciebie wielu oddało swe życie biało-czerwona Flago Narodowa niejeden Polak do piersi cię tulił przed wrogiem jak bóstwo narodu cię chował. Dumnie od wieków łopoczesz na wietrze przed Polskim Narodem w wojnie i pokoju tyś szła na czele i cięłaś powietrze gdy polski żołnierz szedł do boju. A kiedy konał do piersi cię tulił jak matkę drogą cię całował w śmiertelnym uścisku ręce zaciskał ostatkiem sił pod mundur cię chował. Tyś naszą dumą Biało-czerwona naszą ikoną narodową przed tobą naród pochyla głowę tyś naszą Flagą Narodową. Henryk Siwakowski
 • Witaj. Witaj nasza wspaniała Flago Narodowa, na Twój widok dumnie podnosi się głowa Tyś od wieków narodu naszego ikona jakże zwykła, lecz inna bo biało-czerwona. Ilu mężnych Twych synów oddało swe życie żebyś mogła razem z orłem powiewać w zachwycie żebyś zawsze na wietrze wolna łopotała i w świat niosła słowa dumne Honor, Ojczyzna Chwała. Może czasem nieraz życie było pod nią słone lecz gdy widzę Twoje barwy wtedy cały płonę Tyś symbolem ciągle naszym walki i męczeństwa i miłości do Ojczyzny życia człowieczeństwa. Tyś całunem była często poległych żołnierzy co bronili Twoich granic polskości rubieży Byłaś często rozdzierana bratnia krwią splamiona gdy Cię ranny żołnierz tulił do piersi gdy konał. Przeszłaś wojny i powstania godne pola chwały przeszły lata przeszły wieki i znów Orzeł Biały i znów nasza narodowa ta biało czerwona, symbol walki i męczeństwa narodu ikona, dumnie ciągle łopoce nad tym Polskim niebem i odwdzięcza nam się za to miłością i chlebem Henryk Siwakowski
 • Uważam, że na naszej fladze należy dodać oblicze Lecha Kaczyńskiego. Na tle PAD-a widać jednak, że to był prezydent Tysiąclecia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  5
  patriot(2016-05-02)
 • Coś z tą bielą flagi jest nie tak. U mnie wychodzi lekki lila-róż. A może to obowiązuje tylko na okres rządów PIS ?
 • Szkoda tylko że na latarniach obok polskich flag powiesili flagi unijnego zaborcy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  mnbvcxcvb(2016-05-02)
 • Czy ktoś widział żeby na brytyjskiej fladze ktoś napisał Great Britain? A na polskich rodzimi idioci ciągle wypisują POLSKA żeby przypadkiem się nie pomylić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  patriot(2016-05-02)
 • Dzisiaj w radio słyszałam specjalistę od flag, proporców itp, który stwierdził, że w ustawie barwy flagi są źle określone i dlatego na wydruku może wyjść różowa a nawet lekko pomarańczowa.
 • Uwcvzesna młodzież to samo wsiarstwo nic nie uszanuje nawet flagi liczy się tylko piwo i kapturek na tym durnym łubie i narkotyki nic kompletnie z patriotyzmu
 • No cóż u mnie też
 • Czyli czas na to aby to naprawić
Reklama