UWAGA!

Przychodzą po kawałek normalności

 Elbląg, To dla bezdomnych i potrzebujących namiastka rodzinnego spotkania
To dla bezdomnych i potrzebujących namiastka rodzinnego spotkania (fot. Michał Skroboszewski)

Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, wspólnego biesiadowania, śpiewania kolęd. Niestety, nie każdy ma dom i bliskich, którzy w nim na niego czekają. Dla tych, którym ścieżki losu poplątały się dziś (23 grudnia) nakryto do stołu. - W każdym jest tęsknota za zwykłym, ludzkim spotkaniem, a tu jest namiastka takiego rodzinnego świętowania - mówił podczas zorganizowanej już po raz dwunasty wigilii dla osób bezdomnych i potrzebujących ks. Wojciech Borowski, szef Caritas Diecezji Elbląskiej. Zobacz fotoreportaż.

Od 12 lat Caritas organizuje wigilię dla osób bezdomnych, żyjących na skraju ubóstwa, potrzebujących. Tak było i dziś (23 grudnia). Na stole pierogi, śledziki, barszcz. Było tradycyjne dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd.
       - Myślę, że oni czekają na to spotkanie - mówił ks. Wojciech Borowski, szef Caritas Diecezji Elbląskiej. - Tu mają kawałek normalności. Po to przychodzą, a nie tylko po to, by się najeść. W każdym jest tęsknota za zwykłym, ludzkim spotkaniem. Bo do kogo Pan Jezus przyszedł? Do najprostszych ludzi na świecie, do pasterzy - wskazywał ksiądz Borowski. - Wielu z tych, którzy tu dziś przyszli, straciło dach nad głową, można powiedzieć, na własne życzenie, ale są wśród nich i tacy, którzy wyszli z bezdomności, odnaleźli się w życiu, przestali pić, ustatkowali się i weszli na nowy tor - zauważył duchowny.
       Wszyscy, którzy chcieli, mogli dziś usiąść razem przy wigilijnym stole.
       - Jesteśmy przygotowani na 90 osób, ale jeśli będzie więcej, też damy radę - zapewniał szef diecezjalnej Caritas. - Są potrawy wigilijne, nie zabraknie barszczu i śledzika, będzie też coś na słodko.
       O tym, że w życiu słodko nie jest wie Bogdan, który od 12 lat jest wolontariuszem w Caritas Diecezji Elbląskiej.
       - Każdy człowiek błądzi, ale jak tu przyjdzie to mu się wydaje, że jest w domu - mówił. - To radość widzieć jak oni jedzą, w spokoju i w ciszy. Pomagamy im na co dzień - ja, Tomek i Zbyszek - od listopada do marca, jest też wigilia i Wielkanoc. Człowiek się cieszy, że może im pomóc - zapewniał wolontariusz.
       A życzenia świąteczne?
       - Najbardziej byśmy chcieli, aby każdy trafił na dobrą ścieżkę - mówił pan Bogdan. -  Ja mam dobry dom, ukochaną osobę i chociaż jestem chory mogę udzielać się jako wolontariusz i to mnie bardzo cieszy.
       Nikt dziś od stołu nie wstał głodny. Każdy, kto chciał mógł zabrać smakołyki ze sobą. Dodatkowo już wczoraj w jadłodajni Caritas wydawany był prowiant na trzy dni.
       Wigilia organizowana przez Caritas dofinansowana jest przez Gminę Miasto Elbląg.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co robi Putin na pierwszym zdjęciu??:) wesołych świąt dla wszystkich :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Wojcioo(2017-12-23)
 • Jedyna wolna telewizja Tv idź pod prąd!!!! Tylko partia Ruch 11 Listopada Mariana Kowalskiego!!!!!
 • Dość niewoli watykańskiej!!!! Zwykli księża ok. Biskupi won do Watykanu!!!!
 • kolejna lipna Wigilia, prawdziwa i jedyna Wigilia jest 24grudnia, wszystkie inne po podrobki , robią je aby oszukiwać biednych samotnych ludzi i robić sobie reklamę,
 • niektórym powinno się zakazać zbliżania do klawiatury kompa
 • Nikt nikomu nie broni wystąpić o ekskomunikę, a po śmierci pochować się bez krzyża pod płotem i bez, ,pana w sukience, ,Który z powyższych mądrych ma odwagę by to zrobić ?
 • WKU...... Niektóre komentarze typu lipa wigilia czy prawdziwa wigilia jest 24 a nie 23 każdy w gębie mocny bynajmniej ludzie mogą liczyć na ciepły posiłek w normalnej atmosferze ci co takie komentarze piszą ciekawe czy was by było stać na taki gest zaprosić na wigilię jak tradycja nakazuje 1osobe w dupie się wam poprzewracalo i w dupie mam co o mnie napiszecie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  Naleśnik (2017-12-23)
 • wWigilia jest 24 grudnia i nie ma znaczenia kto co ma w d...., i tego dnia biedni i opuszczeni potrzebują pomocy najbardziej, nie dwa tygodnie wcześniej,nie dwa dni wcześniej tylko tego konkretnego dnia, oszukiwanie ich że Wigilia jest 23 grudnia, albo 17 grudnia jest obrzydliwe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  Real Madryt(2017-12-23)
 • czy w wieczór Wigilijny Biskup i Prezydent pod katedrą będą łamali się opłatkiem i częstowali bigosem? będzie radośnie i wesoło czy w Wigilię to i potrzebujących wszyscy oni zapomną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sherry(2017-12-23)
 • Jakim sku.....nem trzeba być, żeby hejtować takie zwykłe ludzkie spotkanie przy stole.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Actros(2017-12-23)
 • Chojecki jeszcze dopatrzył się w Tobie ruskiego agenta? On wszędzie widzi ruskich agentów przecież.
 • @Fuks - Rozumiem, ze Ty zorganizowałeś Wigilię dla samotnych i potrzebujących 24 grudnia. Ile osób miałeś przy stole?
Reklama