UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Razem „dążą do zmian”

Elbląg, Razem „dążą do zmian”
(fot. PS)

Blisko 30 uczniów wraz z nauczycielami z Austrii i Danii przez pięć dni gościło w Gminnym Gimnazjum w Gronowie Górnym. Ich wizyta była częścią europejskiego projektu „Making a Difference” (Dążąc do zmian).

Koordynatorem projektu w Gimnazjum w Gronowie Górnym jest nauczycielka angielskiego Edyta Niemira – Dudek, która nawiązała współpracę z partnerami z Langeskov Skole Denmark oraz Hauptschule 2 Bad Aussee Austria. Dzięki znakomicie napisanemu projektowi pozyskała ona grant w wysokości 24 000 euro, co niewątpliwie pozwoli na realizację celów postawionych sobie w projekcie. Około 30 uczniów naszej placówki będzie miało okazję wyjechać do państw partnerskich.
       Młodzież, która przybyła do gimnazjum pod opieką Sabine Koeberl z Austrii i Marianne Hansen z Danii, została gościnnie przyjęta w domach uczniów. Podczas pobytu w szkole realizowali wspólnie cele projektu, który zakłada przede wszystkim dążenie do zmian, używając do tego celu procesów demokratycznych zachodzących w krajach partnerskich. Młodzież chce poznać, jak te systemy działają w poszczególnych państwach.
       Jednocześnie w Polsce, Austrii i Danii rozpoczęto realizację różnego rodzaju działań, mających na celu uświadomienie uczniom, że „wprowadzanie zmian, stanowienie różnicy” jest możliwe w ich najbliższym otoczeniu. W tym celu w pierwszym dniu wizyty zorganizowana została debata, podczas której młodzież dyskutowała o prawach, obowiązkach, systemie oświaty w poszczególnych krajach, próbach wprowadzania zmian używając metod demokratycznych zaobserwowanych np. u władz lokalnych poszczególnych państw partnerskich, w statutach szkół, domach rodzinnych. Te ważne zajęcia poprzedziły zajęcia integracyjne prowadzone przez psycholog p. Joannę Gawlicką.
       Tego samego dnia młodzież z Polski, Danii i Austrii wzięła udział w rozgrywkach sportowych w tenisa stołowego, piłkę siatkową. Okazało się, że nasi uczniowie zdecydowanie lepiej radzą sobie w sporcie i rozgromili gości we wszystkich dyscyplinach sportowych.
       W kolejnym dniu młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w lekcji polskiego prowadzonej przez Katarzynę Żuk. Wszyscy nauczyli się polskich zwrotów grzecznościowych, a najzdolniejsi potrafili wypowiedzieć trudne zdanie: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.” Następnie w sali gimnastycznej odbył się kilkugodzinny „International Market Place”, podczas którego trzy państwa zaprezentowały na swoich stoiskach zdjęcia, foldery, plansze przybliżające kulturę, tradycję i historię swojego kraju. Nauczyciele z Austrii wystąpili w pięknych, ludowych strojach. Każde stoisko przygotowało także tradycyjne potrawy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło także praktycznych zajęć: goście lepili pierogi, wykonywali żuławskie wycinanki oraz wykonywali prace techniką decupage. Polskie stanowisko zdobiły dodatkowo postery przedstawiające naszą historię i geografię. Kulminacyjnym wydarzeniem na International Market Place był polonez, zatańczony w strojach ludowych przez uczniów naszej szkoły przygotowanych przez Izabelę Jażdżyńską.

 

Niemałą atrakcją była nauka poloneza, w której uczestniczyli goście wraz z opiekunami. Z gośćmi przywitała się Genowefa Kwoczek – Wójt Gminy Elbląg oraz dyrektorzy szkół z naszej gminy.
       Młodzież udała się też do Urzędu Gminy, gdzie gościnnie została przyjęta przez panią wójt oraz pracowników urzędu, którzy udzielili informacji o naszym regionie. Młodzi ludzie z naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczycielki biologii Alicji Konopko przygotowali transparenty oraz petycję, dotyczącą wsparcia projektu pt. „Tropiciele zanieczyszczeń”. Tym samym młodzież włączyła się w akcję likwidacji dzikich wysypisk śmieci, kształtując tym samym właściwą postawę dbałości o swoje środowisko. Wręczona pani wójt petycja z prośbą o merytoryczne i finansowe wsparcie akcji została podpisana przez wszystkich uczestników Comeniusa. Na uczniów czekał słodki poczęstunek i prezenty. Niespodzianką dla uczniów była podróż wynajętym tramwajem z napisem Comenius, który zawiózł dzieci na Stare Miasto. Tam uczestniczyli w lekcji muzealnej o kulturze Żuław Wiślanych. Po południu goście wraz z polskimi kolegami bawili się na dyskotece walentynkowej, uczestniczyli w konkursach i zabawach przygotowanych przez nauczycieli.
       Sądząc po wrażeniach, o których chętnie opowiadali nasi goście, pobyt w naszym kraju bardzo im się podobał, szczególnie chwalili gościnność w domach kolegów, życzliwość rówieśników i bardzo interesujący program pobytu. Dyrektor Gminnego Gimnazjum w Gronowie Górnym K. Pierzyńska – Czujwid wręczyła gościom upominki i podziękowała pedagogom za zaangażowanie w przygotowanie wizyty, która udowodniła, że każde państwo jest wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, a jednocześnie należy do ogromnej społeczności europejskiej.
      

Katarzyna Żuk, Gminne Gimnazjum w Gronowie Górnym
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama