UWAGA!

Rekonstruktorzy oddali hołd powstańcom

 Elbląg, Rekonstruktorzy oddali hołd powstańcom
Fot. Mikołaj Sobczak

Członkowie Międzyszkolnego Koła Historycznego oddali dziś (17 stycznia) na elbląskiej starówce hołd uczestnikom powstania styczniowego. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania strojów powstańców i odtworzenia historycznych grafik. Zobacz zdjęcia.

- 17 marca, 160 lat temu, miała miejsce słynna bitwa pod Chrobrzem. Dwa dni później jedna z najsłynniejszych z powstania styczniowego, pod Grochowiskami. W tych dwóch w sposób szczególny wyróżniła się grupa, która nazywa się I pułk żuawów śmierci – mówił podczas spotkania Piotr Imiołczyk z Międzyszkolnego Koła Historycznego. Dziesięciu rekonstruktorów z jego grupy było ubranych właśnie w stroje żuawów. Jak tłumaczył nauczyciel historii z ZSZ nr 1, żuawów śmierci było kilkuset, a od wybuchu powstania do początku maja 1863 wszyscy oddali życie w walce. Wielu z nich zginęło właśnie w bitwach 17 i 19 marca . - Wielkie ich zawołanie polega na tym, że się nie poddają, walczą albo giną – mówił Piotr Imiołczyk o żuawach. Członkowie tej formacji byli ochotnikami, których francuski oficer Franciszek Rochebrune utworzył na zwór żuawów francuskich.

  Elbląg, Rekonstruktorzy oddali hołd powstańcom
Fot. Mikołaj Sobczak

Rekonstruktorzy oddali honory i zapalili świece ku czci poległych. Później udali się na dziedziniec elbląskiego muzeum, gdzie odtwarzali obrazy zawarte w książce Stanisława Strumpha Wojtkiewicza o powstaniu styczniowym.

W maju w Elblągu Międzyszkolne Koło Historyczne planuje historyczny piknik, w którym ma uczestniczyć 80 młodych rekonstruktorów. Podczas dzisiejszego spotkania podkreślono też, że do grupy trafiło negatyw nietypowego zdjęcia związane z powstaniem styczniowym. Za pośrednictwem elbląskiego muzeum zajął się nim ekspert w zakresie historycznych fotografii. Istnieje prawdopodobieństwo, że zdjęcie ukazuje formacje z powstania styczniowego kilka lat po jego zakończeniu, może być więc ono z upamiętnieniem którejś jego wczesnej rocznicy. Trwają prace związane z identyfikacją fotografii.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama