UWAGA!

Rozmawialiśmy o hazardzie

 
Elbląg, Rozmawialiśmy o hazardzie
fot. nadesłane

Kilkaset osób wzięło udział w dzisiejszej (20 marca) debacie dotyczącej uzależnienia od hazardu zorganizowanej przez Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu, Naczelnika Urzędu Celnego w Elblągu oraz Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Spotkanie odbyło się pod patronatem Prezydenta Elbląga oraz Starosty Elbląskiego.

Debata odbyła się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Uczestniczyli w niej między innymi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Grażyna Kluge, Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski, Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga, przedstawiciele placówek oświatowych, samorządowych, służb mundurowych, kadra uczelniana, mieszkańcy miasta i powiatu elbląskiego. Na spotkaniu głos zabrali wybitni specjaliści w dziedzinie uzależnień oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za walkę z przestępczością i nielegalnym hazardem.
       Spośród prelegentów jako pierwszy głos zabrał podinspektor Jacek Doliński, kierownik sekcji psychologów policyjnych z Olsztyna. Wieloletnie doświadczenie i praca terapeutyczna z osobami uzależnionymi pozwoliła mu zdefiniować i scharakteryzować osobę, która ma problem z hazardem. Psycholog jasno określił stopień ryzyka nałogów i zakwalifikował je jako rujnujące życie uzależnionemu i jego najbliższym. Pokreślił także, że sukces i zwycięstwo z nałogiem zależy przede wszystkim od chorego i jego woli walki.
       Kolejnym prelegentem był podinspektor Leszek Róziecki, Naczelnik Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie. Funkcjonariusz mówił o konsekwencjach prawnych związanych z cyberhazardem. Przedstawił mechanizmy przestępcze, kruczki i oszustwa, które kryją się pod otoczką barwnych banerów, kolorowych owoców w popularnych grach internetowych, zwanych potocznie jako jednoręki bandyta. Policjant podkreślił, że wszystkie elementy, w tym dźwięk, obraz, możliwość założenia konta i korzystania z różnego rodzaju bonusów, kredytów i wirtualnych pieniędzy maja za zadanie przyciągać potencjalne ofiary.
       Nadkomisarz Krzysztof Pestka, Zastępca Naczelnika Urzędu Celnego w Elblągu, omówił zagadnienia związane z działaniami celników w zakresie zwalczania nieprawidłowości w obszarze hazardu. Funkcjonariusz omówił sposób działania przestępców, którzy wykorzystując uzależnienia wprowadzają kolejne, coraz to bardziej wymyślne metody, pozyskiwania nowych klientów. Naczelnik przedstawił także statystyki, w tym interwencje w lokalach, gdzie prowadzone są gry i przejęte nielegalne automaty. Z kolei Cezary Klepacki, funkcjonariusz referatu dozoru urzędu celnego, który bezpośrednio zajmuje się dozorem obiektów i nielegalnych automatów, zaprezentował działanie jednej z takich maszyn i omówił jej budowę. Pokazał jak urządzenia są „kręcone” do wartości, które w żaden sposób nie mogą przynosić zysków graczowi oraz w jaki sposób konstrukcja programu uniemożliwi podjęcie wygranej już kwoty i zamienia ją w dodatkowy kredyt, który i tak zostaje wykorzystany przez człowieka stojącego za konsolą.
       „Zapytano mnie, czy w Elblągu jest problem z hazardem. Odpowiedziałem zależy jak na to patrzeć. Człowiek, którego znałem był świetnym przedsiębiorcą. Miał dobrze prosperującą firmę i zaczął grać na automatach. Stracił dom, rodzinę, praktycznie wszystko. Teraz jest sam ze swoim uzależnieniem. Nie skorzystał z pomocy i szansy jaką dawali mu specjaliści. Tak, faktycznie, w takim kontekście to jest problem” - takimi słowami podsumował debatę inspektor Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. Szef elbląskich policjantów podziękował uczestnikom spotkania i podkreślił wagę problemu uzależnienia od hazardu, jak również konieczność uświadamiania ludziom zagrożeń związanych z tym zjawiskiem.
      
Jakub Sawicki, KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Lotto powinno byc zamniete !!
 • z automatami jest bardzo duży problem, wszędzie gdzie one stoją wiszą wokół nich młodzi chłopcy jak winogrona. Jest też wiele osób z rodzinami które marnują systematycznie wypłatę. Ale walcząc z tym zagrożeniem w społeczeństwie nie wystarczy przymusowo zatrzymać studentów na auli i zrobić sobie pogadankę, trzeba ten problem rozpracowywać w terenie. Pokazać światu te badania ile się zyskuje a ile traci na tego typu grach, stworzyć ulotki, plakaty w zakładach pracy, szkołach, pokazać co można zrobić innego w tym czasie, ostatecznie gówniarzy porozwozić do domów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  automat(2015-03-21)
 • Pytanie, do policji, strazy miejskiej, służby celnej, kto ma egzekfowac ustawe hazardowa, w każdym warzywniaku i nie tylko stoja nielegalnie maszyny do gier hazardowych. Jest przyzwolenie na hazard tego typu w Polsce, za tym stoi ktos w ministerstwie. Dlaczego do kontroli kierowcow wszyscy maja uprawnienia i z nich korzystają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  chorykraj(2015-03-21)
 • Jak ktos ma cos w glowie to nie popadnie w hazard. Ilu jest pijaków, a ilu hazardzistów. A jeszcze ile osób pali. Alkohol dostępny na każdym kroku. Ustawa hazardowa nie ma sensu, jest zrobiona czysto dla kasy. W takim razie dlaczego można obstawiac u polskiego bukmachera a u zagranicznego juz przestępstwo???? Przeciez to takie samo przsstwpstwo. Dla kasyy.
Reklama