UWAGA!

Rusza spis powszechny

 Elbląg, Rusza spis powszechny
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Już jutro (1 kwietnia) rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. - Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań (w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań) lub gospodarstw rolnych (w przypadku powszechnego spisu rolnego) – czytamy na stronie rządowej.

Strona informuje także, że w przypadku cech demograficzno-społecznych (jak narodowość, wyznanie, stopień niepełnosprawności itp.), spis powszechny to jedyne źródło danych dla państwa.

- Z racji pandemii chcemy przede wszystkim zachęcić do tego, by tego spisu dokonać w formie elektronicznej, przez internet - mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, podczas dzisiejszego (31 marca) briefingu prasowego poświęconego spisowi powszechnemu.

Jakie informacje będą zbierali rachmistrzowie? Dotyczą one charakterystyki demograficznej (wiek, płeć, stan cywilny...), aktywności ekonomicznej osób (wykonywany zawód, status zatrudnienia, wymiar czasu pracy...), a także kwestii takich jak niepełnosprawność, charakterystyka etniczno-kulturowa czy stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (własność mieszkania, liczba mieszkańców, rodzaj pomieszczeń mieszkalnych...).

- Spis służy również do aktualizacji aparatu do badań reprezentacyjnych – podkreślał podczas briefingu dyrektor Urzędu Statystycznego w Olsztynie, Marek Morze. - Spis jest takim bilansem, jest inwentaryzacją, aktualizacją aparatu i podstawą do następnych badań reprezentacyjnych w następnym dziesięcioleciu - wymieniał. 

  Elbląg, graf. GUS
graf. GUS

Warto podkreślić, że osoby prowadzące prace spisowe zobowiązane są do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

- Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia – informuje strona rządowa.

Należy zaznaczyć, że spis jest obowiązkowy. Uczestniczą w nim mieszkańcy Polski (także cudzoziemcy) i stali mieszkańcy kraju, którzy w tej chwili przebywają za granicą.

- Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej - przypomina portal rządowy.

Dane są zbierane przede wszystkim metodą spisu internetowego, każdy mieszkaniec kraju ma obowiązek przeprowadzić go samodzielnie. Ta forma spisu powszechnego będzie trwała do 30 czerwca. Jeśli ktoś nie może dokonać samospisu przez internet, dane będą zbierane w formie wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego spotkania z rachmistrzem ("wywiady bezpośrednie będą realizowane w szczególnych przypadkach – jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli – i przy zachowaniu reżimu sanitarnego").

- Na czas trwania spisu Urząd Miejski w Elblągu przygotował specjalne miejsca, gdzie możesz dokonać samospisu – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. Umówić się na taką formę samospisu można pod numerem tel. 55/ 239-30-96. Więcej szczegółów dotyczących spisu na stronie Urzędu Miejskiego - znajdziemy tu m. in. tel. na infolinię i kontakt do Gminnego Biura Spisowego w Elblągu.

Na koniec warto przypomnieć, że rachmistrzowie będą legitymować się identyfikatorami, można będzie także sprawdzić ich wiarygodność (dzwoniąc pod  22/279-99-99 wew. 2 i na www.spis.gov.pl), co stanowi istotną informację dla tych osób, które nie dokonają samospisu.

- Rachmistrz nie zbiera pieniędzy i nie prosi o dokonanie żadnej wpłaty na rachunek bankowy, nie pyta także o numer państwa konta. Wszelkie próby podszywania się pod rachmistrzów prosimy zgłaszać na numer alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki policji - przestrzegają urzędnicy.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • S PIS powszechny.
 • Nie spisałem się 10 lat temu i nie spiszę się teraz. Nie będę dostarczał danych mojemu opresyjnemu państwu, żeby nałożyło na mnie kolejne podatki. Ono dużo chce, tylko mało daje w zamian. A karami to możecie straszyć dzieci.
 • A do czego w dobie pandemii jest tak niezbędny ten spis? Nie lepiej odłożyć go na lepsze czasy. Czy tak obowiązkowy, jak przestrzeganie obostrzeń? Dobrą zmianę II (podwyżki cen i podatków), szykujecie?
 • Już widzą plagę "rachmistrzów"pytających starszych ludzi, czy mają swoje pieniądze na koncie, czy może w domu. Genialne w obecnych czasach. Brawa kolejne PISie
 • Spis robi PiS przed najnowszym programem Nowy Ład, a co mogą oferować programy rządu pinokia ? Tylko podwyżki podatków, np. w tym tygodniu chleb zdrożał o 10%, benzyna ze stacji bezmajtka też, pandemią zarządza 5 ekonomistów i jeden lekarz, ten rząd łupie ile może na tym kreuje władzę, nic nie zrobił poza tym, że mówi, a jak słychać, że coś daje to już 2 razy tyle zabierze. Ten rząd niech już się położy i nic nierobi to będzie lepsze dla Polski.
 • Ale ty głupi jestes
 • to przedsięwzięcie jest kluczowe dla polskiej gospodarki i zarządzających nią na czele z geniuszem ekonomii nie tylko polskiej ale światowego formatu Jarosławem Kaczyńskim, spis ma wykazać różnice wielkości i cen domów jednorodzinnych, z cenami, które gwałtownie rosną u naszych przyjaciół w USA, a na podstawie danych Premier polskiego rządu oszacuje potrzeby mieszkaniowe beneficjentów programu 500+.
 • Spis powszechny był przeprowadzany, jest i będzie niezależnie od partii rządzącej
 • Niech mi pracę dadzą jestem niepełnosprawny z uszkodzonym kręgosłupem i mam 3 stopień niski niepełnosprawności!!!!Nikt takiej osoby do pracy nie przyjmie na co mi ten spis jak mi się żyje panie Morawiecki i Kaczyński. .. .szkoda pisać wasz rząd nic nie pomaga takim osobom!!!!
 • Uwaga, rachmistrze sprawdzać będą liczbę telewizorów w domu ze stanem faktycznym opłacanych abonamentów z uwagi na przekazanie dodatkowego miliarda i miliardów w przyszłym roku na tandetną TVP pis i TRWAM. Nieoficjalnie powstaje 2 sezon Korony Królów serialu oglądanego przez prawie nikogo. .. wspaniały dramat.
 • @Skandal - Współczuję choroby, ale nikt Ci pracy "nie da"jak sobie jej sam nie znajdziesz. Co do spisu to większość tego kraju kolejny raz wybrała socjalistyczny rząd to mamy pomysły, papierkowe zabawy i od czapy podatków - komuno wróć.
 • Pytanie, czy na czas spisu wirus będzie w odwrocie i nie będziemy musieli się go bać, tak jak na ostatnie 2020 wybory? Czy to jednak spis mniej ważny dla Was i wirus pozostanie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  edytowany(2021-03-31)
Reklama