UWAGA!

Teraz ja - Ścieżki rowerowe w centrum... niekoniecznie

Elbląg, Ścieżki rowerowe w centrum... niekoniecznie
fot. nadesłana

Budowa ścieżek rowerowych jest w naszym mieście na niezłym poziomie. Oczywiście "dyżurni" malkontenci będą pisać, że w tym temacie nic się nie dzieje. W głosowaniu na rozdysponowanie funduszu obywatelskiego miasta, najwięcej głosów zdobywają projekty ścieżek do Próchnika i Dąbrowy.

Znamiennym jest fakt budowy ścieżek do centrum miasta i na Starówkę. Faktycznie z peryferii miasta można w ciągu pół godziny dotrzeć do tych miejsc. Zainteresowanie tematem budowy dalszych ścieżek jest duże, co się chwali. W głosowaniu na rozdysponowanie funduszu obywatelskiego miasta, najwięcej głosów zdobywają projekty tych ścieżek do Próchnika i Dąbrowy. Budowa ich jest wskazana bo zagrożenie na na szosach, zwłaszcza do Próchnika jest znaczne. Wydaje mi się że powinny one dostać priorytet, podobnie jak i inne które będą w planach poza miastem (np. do Suchacza).
       Na przeszkodzie stanąć mogą trudności z finansowaniem tych ścieżek. Można w takiej sytuacji przyjąć rozwiązania, które w Skandynawii są normalnością, mimo że tam ścieżek jest więcej. Jak widać na załączonym zdjęciu ruch rowerów odbywa się równocześnie z ruchem pojazdów, nawet w centrum miasta, gdzie rower traktowany jest na równi z samochodem i motocyklem. Za niedługo, otwarte zostaną nowe arterie Elbląga, które stwarzają możliwość korzystania z nich także rowerzystom. Polskie przepisy o ruchu drogowym na to pozwalają. Na pewno na początku będą obawy, takie jak człowieka, który zszedł z drzewa rozpoczynając postęp cywilizacyjny... ale próbować trzeba ("stiemitsia nada" jak mówią Rosjanie).
       Przy powszechnie znanym dnie w kasie miasta, powstanie możliwość przerzucenia środków finansowych z budowy ścieżek w centrum, na rzecz rekreacyjnych poza miastem, wiodących do wielu atrakcji naszego regionu, który może stać się może swoistym Bornholmem.
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.2 9 22

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • przeczytalem pierwwsze zdanie"Budowa ścieżek rowerowych jest w naszym mieście na niezłym poziomie. " i dalej juz nie mam ochoty czytac tego co ma do powiedzenia autor. Zapewne nie jezdzi on na rowerze. Jesli uwaza ze elblaskie drogi rowerowe sa ok. Jedz czerniak na fromborska zobacz jak wyglada ta pozal sie boze droga rowerowa. pozzapadany chodnik, z nierowno ulozonymi plytami, waski z wystajacymi studzienkami a przy szosie wisi znak zakazu jazdy rowerem. albo ul legionow, sciezka wije sie raz z jednej raz z drugiej strony, nierowno ulozony polbruk i za wysokie krawezniki. kolejny bubel wybudowano na ulicy nowej kolo alstomu itd. wiec czerniak zamilcz i ic trzec chrzan
 • Jorguś - no chyba żartujesz - tras rowerowych nie ma w tym mieście bo takowe muszą się nadawać do jazdy rowerem i nie dość tego coś z czymś komunikować a tego w żaden najmniejszy sposób toto (???) nie spełnia. Okazuje się, że nie wystarczy stremitsja, ale nada z pomyślunkiem to czynić. I aby nie być gołosłownym zapraszam wszystkich "NIEMALKONTENTÓW???" do Austrii nad Dunaj lub innego normalnego miejsca świata dla rowerzystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  MiejscowyAborygen(2013-10-10)
 • A na zdjeciu Malmo
 • wedle ostatnich danych Malmo jeszcze jest w Szwecji
 • do "turban" i podobnym: rozumiem, że można nie zgadzać się z autorem. Ale dlaczego od razu trzeba się w ten sposób do niego odzywać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  stop-nienawiści-w-komentarzach(2013-10-10)
 • turban i korba666 to ten sam talib - nienawidzi niczego czego nie rozumie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  komandos(2013-10-10)
 • Zawsze na " NIE" sa ci co nic nie robią. Jak poprawiłaby sie kultura jazdy głownie kierowców to korzystanie z ulic przez rowerzystów byłoby mozliwe i wtedy krawężniki, nierówności nikomu by nie przeszkadzały.
 • U nas rowerzystów traktuje sie jak jakieś dziwolągi, bo jeżdzą rekreacyjnie i sportowo. W Skandynawii rower to środek lokomocji przez cały rok : dojazdy do dworca, pracy, sklepów, do kina, na imprezy, bo wszędzie trzeba płacić za parking samochodu sporo kasy. Nie potrzeba budować tyle parkingów dla samochodów mniej parkingów -10 rowerów zajmuje tyle powierzchni co 1 samochód.
 • W Niemczech nie bawią się w jakieś polbruki czy inne wynalazki tylko wzdłuż każdej drogi jest obok ścieżka dla pieszych i rowerzystów wylana z asfaltu. Jest to najtańszy sposób i najlepszy zarazem moim zdaniem i tak powinno być u nas. Druga sprawa: koszt chodnika od Bielan do Próchnika przewidziany jest na 400 tys zł. Tyle samo wyniósł koszt budowy "Skateparku". Coś mi tu śmierdzi. W sensie, że coś za dużo wyniósł ten "skatepark"- przecież to jedna wielka ściema jest na moje oko. Ktoś wziął niezłą kasę w kieszeń, tylko kto?
 • 19 wieczny system elbląskich ulic nijak nie pasuje do potrzeb komunikacyjnych obywateli żyjących tu i teraz, pozytywnym rozwiązaniem może być wyburzenie Galerii EL i przedłużenie ulicy Armii Krajowej za kanał, wtedy kierowcy samochodów będą bardziej wyrozumiali dla tych co przemieszczają się po jezdni pedałując. Hero.
 • Ja nawet tego trola nie czytałem ale niech sie pochwali officer torfowy jak tam wyjazd na który się przygotowywał przez lata, jaki dobrałsprzęt bo to ważne, jakie buty i plecak. BUUUUUHHHHEEHHEHHEEEE Wieśniak i tyle porwał się z motyką na Słońce Chciał jechać z Panem Woźniakiem ale skarpetki mu opadły na starcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stiopa(2013-10-10)
 • Bez jaj. U nas sa pseudo sciezki. Ci którzy byli w krajach " cywilizowanych" widzieli jak wygladaja prawdziwe sciezki. Nie robi sie malowanych sciezek na chodnikach tylko wyraźnie oddzeielone od ruchu pieszego i kołowego, taka jest chyba tylko na tysiaclecia.
Reklama