UWAGA!

----

Senatorowie apelują o otwartość

Rosyjscy senatorowie z Rady Federacji - izby wyższej parlamentu - uchwalili specjalny apel w sprawie obwodu kaliningradzkiego, który po rozszerzeniu Unii Europejskiej może znaleźć się w izolacji od pozostałej części Rosji. Apel został wystosowany do parlamentów Unii Europejskiej, Polski i Litwy oraz Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Zaniepokojenie rosyjskich senatorów wywołuje fakt, że już w niedługim czasie Polska i Litwa, uzyskawszy status członków UE, będą musiały wywiązać się ze wszystkich ustaleń układu z Schengen, a więc wszystkich obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym także mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, zaczną obowiązywać wizy, nawet przy podróżach do Rosji.
     I chociaż Rada Federacji popiera proces integracji UE z Rosją, to jednak senatorów napawa troską właśnie niejasna sytuacja, jaka jest tworzy się wokół tego bałtyckiego regionu, integralnej części Federacji. Tym bardziej, że prowadzone od dawna na ten temat rozmowy na wysokim szczeblu nie przyniosły korzystnych dla Rosjan ustaleń i zdecydowanego rozwiązania kaliningradzkiego problemu.
     W dokumencie Rady Federacji czytamy m.in.: "Rozwiązanie problemu obwodu kaliningradzkiego, jako podmiotu FR, może i powinno stać się przykładem jakościowo nowego poziomu współdziałania i integracji, a także realnym potwierdzeniem ogólnych zasad i pierwszeństwa praw humanistycznych wspólnych dla Federacji Rosyjskiej i UE, może też stać się symbolem jednoczącej się Europy" - podała agencja Rosbałt. Dlatego też rosyjscy senatorowie zwracają się do europejskich parlamentarzystów o pomoc w rozwiązaniu tego problemu , prosząc o zrozumienie i większa otwartość. Liczą, że europejscy parlamentarzyści przejmą się losem kaliningradczyków i zechcą wpłynąć na decyzje polityków w Brukseli.
     Wśród członków Izby Wyższej rosyjskiego parlamentu przeważyło zdanie, że tworzona sytuacja źle wpłynie na zacieśnianie kontaktów pomiędzy Rosją i UE, a także, co jest często podkreślane w rozmowach, "zagraża państwowej suwerenności Federacji Rosyjskiej".
     Nie wiadomo, jaka będzie reakcja parlamentów, do których został wystosowany apel. Dyskusje, a właściwie próby nacisku towarzyszą prawie każdej wypowiedzi rosyjskich polityków, którzy budzą się z uśpienia, a Kaliningrad stał się naprawdę problemem politycznym i prestiżowym dla Kremla.
     Już 19 czerwca sytuacją wokół obwodu kaliningradzkiego zajmą się deputowani Dumy Państwowej, którzy zamierzają zwrócić się do najwyższych władz Rosji, w tym do prezydenta Putina, rządu z premierem Kasjanowem na czele, a także do kierownictwa MSZ z prośbą o zajęcie zdecydowanego i bezkompromisowego stanowiska na zbliżających się kolejnych negocjacjach w tej sprawie z kierownictwem UE.
MUR

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama