UWAGA!

Sentymentalna podróż Hansa Joachima

 
Elbląg, Sentymentalna podróż Hansa Joachima
fot. Anna Dembińska

Ostatni raz był w Elblągu w 1945 roku. Miał wtedy osiem lat, a wczoraj powrócił w swoje rodzinne strony. Z dawnego Elbląga zapamiętał niewiele, jednak myśl o powrocie do rodzinnego miasta pozostała. Po raz pierwszy od czasów wojny przekroczył próg domu swojego dzieciństwa.

Hans Joachim Kobusch miał osiem lat, gdy przyszło mu opuścić rodzinne miasto. Jak mówi, wspomnień związanych z Elblągiem pozostało niewiele, jednak chęć powrotu w rodzinne strony w końcu zwyciężyła. - Jeśli w ogóle coś pamiętam, to są to głównie przykre rzeczy – próbuje wrócić pamięcią do lat dzieciństwa Hans Joachim Kobusch. - Pamiętam jak do domu wpadli niemieccy żołnierze, kazali się pakować i natychmiast go opuścić. Moja rodzina wsiadła na furmankę zaprzęgniętą w konie i ruszyliśmy na Malbork. Było zimno, był styczeń 1945 roku. Pamiętam też, jak Niemcy wysadzili most na Nogacie w Malborku, dosłownie pięć minut po tym, jak zdążyliśmy po nim przejechać.
       Gdy zobaczył swój rodziny dom, Hans Joachim Kobusch przypomniał sobie więcej szczegółów ze swojego dzieciństwa, a my mieliśmy przyjemność towarzyszyć mu w tej sentymentalnej podróży. Po tym jak napisał do naszej redakcji list z prośbą o pomoc w odnalezieniu dawnego domu, pojechaliśmy pod wskazany adres, przesłaliśmy mu zdjęcie domu a wczoraj zawieźliśmy na ulicę Metalowców, kiedyś Dietrich-Eckart-Strasse. Nasz niemiecki gość nie krył wzruszenia, a mieszkańcy jego rodzinnego domu zdziwienia. Zaproszeni do środka, ucięliśmy z nimi krótką pogawędkę, a w mieszkaniu, jak się okazało, niewiele się zmieniło.

 

O jego dawnych mieszkańcach przypominały stare drewniane schody, stare poniemieckie drzwi i framugi. - Tutaj za tymi przybudówkami były pszczoły – opowiada Hans Joachim Kobusch. - Gdy chodziłem tam jako mały chłopiec, leciały do mnie. Pamiętam, że czułem je we włosach. A tam dalej za ogrodem były łąki. Zbieraliśmy tam grzyby, a niedaleko jeździł tramwaj – przypomina sobie. - A moja starsza siostra uczyła się w Elblągu na nauczycielkę. Tyle wiem.
       Dziś Joachim Hans Kobusch, z zawodu pracownik administracji przedsiębiorstwa górniczego, mieszka w małej miejscowości pod Poczdamem, zupełnie sam, rok temu stracił żonę. Dzieci nie ma, rodzeństwo już nie żyje, więc obecnie nie ma żadnych krewnych. - Chyba niedługo będę musiał sprzedać swój dom i wynajmę jakieś mieszkanko lub zamieszkam w domu spokojnej starości – mówi ze smutkiem.
       Do Elbląga zawitał razem z wycieczką, jutro rusza na dalsze zwiedzanie, a my pokazaliśmy mu jeszcze Bażantarnię, jadąc wzdłuż linii tramwajowej, którą z dzieciństwa również zapamiętał, ponieważ dojeżdżał tramwajem do szkoły. Jaka to była szkoła, niestety nie udało się ustalić.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama