UWAGA!

Sołtysi to ludzie z pasją, trzeba im tylko pomóc

 Elbląg, Z sołtysami spotkali się parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej
Z sołtysami spotkali się parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej (fot. Michał Skroboszewski)

„Sołtys na zagrodzie równy wojewodzie” - można powiedzieć parafrazując stare polskie przysłowie. W rzeczywistości tak różowo nie jest, choć osoby sprawujące tę społeczną funkcję udowadniają, że razem z mieszkańcami wsi są w stanie wiele dobrego zdziałać. Parlamentarzyści PO z naszego regionu namawiają sołtysów, by poszli krok dalej i założyli stowarzyszenie, które daje nowe możliwości rozwoju wsi.

- W ciągu 25 lat nie dokończyliśmy reformy samorządowej, nie ustanowiliśmy w systemie zdecentralizowanej władzy właśnie sołtysów – mówi Jerzy Wcisła, senator PO. - Sołtys jest dzisiaj bardziej funkcją społeczną, który otrzymuje pewne pieniądze za to, że zbiera podatki, ale to nie o to chodzi. Sołtys powinien być liderem lokalnym, przywódcą całej wspólnoty, czyli sołectwa. Dzisiaj często nie będzie pełnił takiej roli, bo nie ma do tego narzędzi, nie jest umocowany w prawie.
       W styczniu do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który miał to zmienić. Grupa posłów PO chciała, by sołectwa zyskały osobowość prawną, dysponowało częścią majątku gminy, a sołtysi byli wynagradzani przez budżet państwa za swoją pracę w wysokości około 1000 złotych miesięcznie.
       - Niestety już w pierwszym czytaniu projekt został odrzucony głosami posłów PiS i części posłów Kukiz 15 – dodaje Jerzy Wcisła. - Szkoda że tak się stało. Skoro państwo daje każdej rodzinie kosztem 20 miliardów złotych rocznie 500+, to powinno też zadbać o funkcję sołtysów. To by kosztowało budżet 400 milionów złotych rocznie. Dzisiaj więc razem z posłanką Elżbietą Gelert namawiamy sołtysów, by założyli stowarzyszenie, dzięki któremu mogliby więcej dobrego zdziałać dla swoich społeczności.
       Osoby, które aktywnie działają na rzecz swoich wsi, otrzymali tytuł Sołtysa Roku. Spotkanie z parlamentarzystami PO było okazją do wręczenia pamiątkowych statuetek. Otrzymali je: Krzysztof Łacman (Zakrzewiec, powiat braniewski), Zbigniew Pietkiewicz (Ronin-Nowiny, powiat braniewski), Anna Daniłowska (Myślęcin-Pasieki, powiat elbląski), Anna Czeryba (Babiak, powiat lidzbarski) i Sylwia Ciszewska (Wolnica, powiat lidzbarski).  

  Elbląg, Statuetki sołtysa roku wręczali wyróżnionym posłanka Elżbieta Gelert, poseł Ireneusz Niewiarowski i senator Jerzy Wcisła
Statuetki sołtysa roku wręczali wyróżnionym posłanka Elżbieta Gelert, poseł Ireneusz Niewiarowski i senator Jerzy Wcisła (fot. RG)


       - Jestem jestem dopiero drugi rok. Bez mieszkańców trudno by było cokolwiek zrobić – przyznaje Anna Daniłowska, sołtys Myślecina-Pasiek. - W Myślęcinie mieszka około 100 osób, w Pasiekach – 40, od wielu lat nie było tu żadnej integracji, więc od tego zaczęliśmy i chwała mieszkańcom za to, że się udało. Zorganizowaliśmy spotkania, festyny, znaleźliśmy sponsorów wśród miejscowych przedsiębiorców, którzy nam pomagają. Gmina też nam pomaga, dzięki czemu mamy środki na nagrody w konkursach, na przykład ekologicznym na rzeczy zrobione z opadów. Chcielibyśmy w najbliższym czasie zagospodarować staw w naszej gminie, by stał się miejscem rekreacji i odpoczynku. Gmina przeszła już etap formalny i mamy nadzieję, że środki na ten cel dostaniemy. Nasze wsie są na szlaku Pocztyliona, więc to dobra okazja, by u nas powstało takie miejsce także dla odwiedzających nasz gości, by mogli u nas odpocząć i pozwiedzać okolicę.
      
      
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A niewielki Jureczek, którego nie widać ale za to słychać, dostał najwyraźniej POlecenie od pierwszego, zarządzającgo POkomunistycznym POmiotem i od razu ujada. Nie poszło z gimnazjami, więc trzeba wodę z mózgu zrobić teraz sołtysom. Może z nimi pójdzie łatwiej.
  • Brawo Panie Senatorze. Fajna inicjatywa. Tylko Pana widać, a gdzie reszta parlamentarzystów????
  • Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie a nie żaden sołtys, jakie bzdury jak zresztą cały ten mierny artykulik.
  • Oo w tle widzę czarna wdowe redaktor naczelna jinfo elblak peel. Gaddemet
  • przestańcie pokazywać tego Wcisłę! a Gelert to wzieła by się za szpital a nie za lansowanie się z motorówką
  • PO-wasze rządy skończyły się po wyborach a wy nadal PO myślicie że rządzicie. czy do szkoły nie chodzili że nie wiedzą że wybory przegrali.
Reklama