UWAGA!

Stare Miasto potrzebuje strategii (Napisali do nas)

 
Elbląg, Stare Miasto potrzebuje strategii (Napisali do nas)
fot. nadesłana

Podczas ostatniego spotkania prezydenta Witolda Wróblewskiego z mieszkańcami Starego Miasta mieszkańcy tradycyjnie zasypali prezydenta swoimi pytaniami i problemami, dostając mniej lub bardziej wymijające odpowiedzi. Gdybym miał pokusić się o maksymalnie krótkie podsumowanie tego spotkania, to bym powiedział, że prezydenci Elbląga zmieniają się, a problemy elbląskiego Starego Miasta niestety nie.

Jest to dzielnica o wielu funkcjach: mieszkaniowej, kulturalnej, handlowej, usługowo-gastronomicznej, rozrywkowej, turystycznej itd. Chyba nie ma elblążanina, który nie żywiłby sympatii dla tej dzielnicy. Wszyscy chcielibyśmy, by była ona wizytówką miasta i żebyśmy byli z niej dumni. Jednak proces zabudowy jest bardzo powolny i mozolny, a do ideału jeszcze wiele brakuje. Oczekiwania elblążan mogą być czasami sprzeczne, dlatego potrzebny jest nam racjonalny kompromis i opracowanie spójnej strategii dla elbląskiego Starego Miasta.
       Problemy Starego Miasta są liczne i dobrze wszystkim znane. Prezydent o nich wie, ale nie wie, jak je rozwiązać i liczy na pomoc fachowców zewnętrznych, pomijając konsultacje społeczne w formie debaty z mieszkańcami Elbląga. Nam elblążanom nie pozostaje nic innego jak samym zorganizować taką debatę i wypracować konstruktywne rozwiązania dla miasta, które następnie przedłożymy Prezydentowi.
       Razem z kilkoma pasjonatami elbląskiego Starego Miasta stworzyliśmy grupę inicjatywną, która ma zamiar zorganizować takie spotkanie. Pamiętając, że nikt nie ma patentu na najlepsze pomysły, jako przyczynek do dyskusji przedstawię teraz punktowo kilka propozycji, które zdaniem „grupy inicjatywnej” są rozwiązaniem dla części problemów elbląskiego Starego Miasta:
       - natychmiastowe odejście do tzw „retrowersji” i budowa kolejnych kamienic z fasadami przypominającymi ich najpiękniejszy historyczny wygląd,
       - konieczna pełna zabudowa obu brzegów rzeki Elbląg budynkami przypominającymi odpowiednio kamienice i spichlerze,
       - w ramach „zabezpieczenia przeciwpowodziowego” powinno się wyremontować i „podwyższyć” bulwar po stronie Starego Miasta pomiędzy Mostem Wysokim, a Mostem przy al. Tysiąclecia oraz wybudować reprezentacyjny bulwar na Wyspie Spichrzów,
       - pod nowo powstającymi kamienicami powinny być budowane hale garażowe dla samochodów ich mieszkańców,
       - miasto powinno rozbudować parking przy Muzeum oraz wybudować dodatkowe parkingi naziemne przy ulicy Zamkowej/Kumieli na części niezabudowanego terenu ZSTI przy ulicy Warszawskiej/Tartacznej, ewentualnie jeszcze w rejonie ulic Garbary/Przymurze
      
       Nasza „grupa inicjatywna” nie jest zamknięta, czekamy na chętnych do współpracy nad organizacją debaty oraz czekamy na uwagi i pomysły elblążan pod adresem: elblag-sm@o2.pl
      
Cezary Balbuza
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zbliżają się wybory, pan Balbuza się obudził :) A co z Forum Rozwoju Elbląga się stało?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  BogdanM(2017-04-04)
 • Strategia jest taka , wybudować garazowiec w samym centrum starówki. I w d... mam wasze stekania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  8
  Wróbel.(2017-04-04)
 • Chyba czegoś nie rozumiem, ale pierwsze dwa punkty w jakimś stopniu nawzajem się wykluczają: - „natychmiastowe odejście do tzw „retrowersji” i budowa kolejnych kamienic z fasadami przypominającymi ich najpiękniejszy historyczny wygląd, ” a jednocześnie zabudowanie obu brzegów rzeki budynkami przypominającymi kamienice i spichlerze. Albo mają przypominać kamienice albo nie.
 • mowa moja będzie krótka-Jak długo będziemy czekali by Starówka była całkowicie odbudowana. Te kamieniczki wzdłuż rzeki tez. NIE MA ŻADNEGO TŁUMACZENIA SIE -jak sie nie potrafi odchodzi się ze stołka. Przyjdzie inny z j****i i zacznie pracowac dla Elbląga i mieszkańców.
 • Popatrzcie na miasta inne gdzie są kamieniczki wzdłuż rzeki turystów mrowie-przykład Gdańsk. Tylko trzeba chciec. Pływaliśmy w 2015 roku rejsami po rzece- statkiem z Holandii -był non stop oblegany przez turystów. czy naprawdę ktoś chce by miasto sie rozwijało czy chce upadku miasta.
 • tragedia i tyle. tory tramwajowe na ul. 12 lutego już kończą budować. czas na nowe tramwaje. a zajezdnia. STEK OBIETNIC -przecież wybory będą -tylko co niektórzy po wyborach na aut.
 • Pan Cezary Balbuza pomieniał się z arabskim szejkiem na głowę: po pierwsze: kto da pieniądze na dalszą zabudowę, po drugie komu to ma być wybudowane skoro do mieszkania na starówce chętnych nie ma.
 • Panie Balbuza, znów pan chce być prezydentem? ile razy można? marne wyniki, marna wiedza, marne doświadczenie. Więc nie rób Pan ludziom wody z mózgu, bo na pana kampanie już się nie nabiorą. A propos spotkania z mieszkańcami. Byłem, słyszałem i widziałem, m. in. jak pan przyszedł zadał pytanie, żeby zaistnieć i szybko wyszedł. A teraz głosi swoje mądrości. Zamiast pisać długaśne wywody napisze jedno zdanie: SKĄD GOŚCIU WEŹMIESZ NA TO WSZYSTKO PIENIĄDZE? i krótka odpowiedź : z znikąd, bo nie wiesz jak poruszać się po tym temacie. Znów przegrasz :((
 • Hahaha Balbuza znawcą starego miasta. Już widać, że nie wie o czym pisze. i ciekawe z czego wybuduje te promenady na bulwarze.
 • Hahaha Balbuza znawcą starego miasta. Już widać, że nie wie o czym pisze. i ciekawe z czego wybuduje te promenady na bulwarze.
 • o to Elblążanie właśnie, którzy wstyd przynoszą Miastu! Pisze o was wszystkich malkontentach, którzy z powodu braku argumentów jadą z hejtem po autorze? Ja również chcę mieszkać w kamieniczce nad rzeka Elbląg!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  inteligentny,.inaczej(2017-04-04)
 • o chyba kampania się zbliża i Balbuza wieczny kandydat się uaktywnia:))))) chłopie przypomnij sobie poprzednie wyniki. NOWOCZESNa Ci nie pomoże:))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Ziemba(2017-04-04)
Reklama