UWAGA!

Strajk nauczycieli: Musimy być gotowi na każdą ewentualność

 Elbląg, Strajk nauczycieli: Musimy być gotowi na każdą ewentualność
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Jak będzie wyglądała kwestia opieki nad dziećmi w trakcie planowanego strajku nauczycieli? Co z egzaminami ósmoklasisty i gimnazjalisty czy z klasyfikacją maturzystów? To kluczowe pytania, z którymi muszą zmierzyć się władze miasta. Dziś (22 marca) odbyło się spotkanie dyrektorów elbląskich placówek z prezydentem Elbląga.

Na razie panuje informacyjny chaos. Nieznana jest dokładnie ostateczna liczba nauczycieli, którzy przystąpią do strajku. A to kluczowa informacja dla urzędników, którzy muszą się zmierzyć z wieloma problemami wynikającymi z planowanym strajkiem. Pod znakiem zapytania stoją na razie trzy kwestie: zapewnienie opieki dzieciom w wieku przedszkolnym i uczniom najmłodszych klas, przeprowadzenie egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalisty czy klasyfikacja maturzystów.
       Dziś prezydent Elbląga Witold Wróblewski powołał zespół ds. monitorowania sytuacji organizacyjnej przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z planowanym strajkiem. W jej skład wchodzą wiceprezydent Elbląga, Edward Pietrulewicz, dyrektorzy poszczególnych departamentów, przedstawiciele Straży Miejskiej, dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorzy MOS-u, MDK-u, MOSiR-u i radca prawny
       - Celem powołania zespołu jest przygotowanie logistyczne do sytuacji nadzwyczajnych i podejmowanie działań łagodzących skutki strajku, wsparcie dyrektorów szkół w przypadkach nadzwyczajnych, podejmowanie działań informacyjnych skierowanych do rodziców i uczniów w zakresie akcji strajkowej - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta miasta.
       Podczas spotkania padły propozycje rozwiązań w kwestii zapewnienia opieki najmłodszym elblążanom. - Kwestia zapewnienia opieki dzieciom to dla nas teraz priorytet - dodaje rzeczniczka. - Być może na terenie miasta będą funkcjonować dyżurne przedszkola. Dostępne dla uczniów mają być hale MOS-u i MOSiR-u. Do pełnienia opieki nad dziećmi będą potrzebni oczywiście nauczyciele. Nie wiemy jeszcze, jak tę kwestię rozwiązać, ponieważ nieznana jest jeszcze ostateczna liczba nauczycieli, którzy 8 kwietnia przystąpią do strajku. Być może opiekę będą sprawować niestrajkujący nauczyciele. Pod znakiem zapytania stoją także egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalny. Będziemy reagować na bieżąco w zależności od tego, co będzie się działo na szczeblu krajowym.
       Wiadomo, że do strajku gotowych jest większość placówek oświatowych, w niektórych placówkach jest to nawet 100 proc. pracowników, w innych liczba ta oscyluje w granicach 60-70 proc. Liczby te są dla miasta kluczowe, by móc zapewnić dzieciom opiekę podczas strajku. W przyszłym tygodniu miasto ma wydać komunikat skierowany do rodziców w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w czasie jego trwania. - Na pewno determinacja wśród nauczycieli jest duża i są oni w większości gotowi do podjęcia strajku, mimo że w czasie jego trwania nie będą otrzymywać wynagrodzenia - mówi Joanna Urbaniak. - W przyszłym tygodniu referendum wśród sowich związkowców ma przeprowadzić także NSZZ Solidarność. Musimy być gotowi na każdą ewentualność.
       Ze strony "Nie dla chaosu w szkole" wynika, że za strajkiem opowiedzieli się dotychczas nauczyciele z przedszkola nr 3,13,15, 24 i 26, ze szkół podstawowych nr 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 19, 21, 23, 25 oraz szkół ponadpodstawowych: ZSZ nr 1, ZSM, ZSG, I LO, II LO, III LO, IV LO, ZPSM, ZSEiO. 
      
dk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama