UWAGA!

Strajkowały owoce, warzywa, a nawet mleko malinowe

 Elbląg, Edukacja od najmłodszych lat. Elbląskie dzieciaki wiedzą, że nie należy wyrzucać żywności
Edukacja od najmłodszych lat. Elbląskie dzieciaki wiedzą, że nie należy wyrzucać żywności (fot. Anna Dembińska)

Chcemy być zjadane, nie na śmieci wyrzucane! Nie marnuj żywności! Z takimi hasłami na ustach i transparentach maszerowały dziś (15 października) ulicami miasta marchewki, buraki, dynie, ziemniaki, winogrona. Dobrego traktowania domagało się też mleko malinowe. Żywność zastrajkowała. Zobacz fotoreportaż.

Pierwszy Strajk Żywności odbył się w ubiegłym roku w Warszawie. Miał zwrócić uwagę na problem marnowania żywności. W tym roku w happeningach uczestniczyło już pięć polskich miast, także Elbląg.
       - Chodzi o to, by nie marnować żywności – wyjaśnia Teresa Bocheńska, prezes elbląskiego Banku Żywności. – Żywność marnuje się gospodarstwach domowych, bo za dużo jej kupujemy. Wyrzucają ją także sieci handlowe - z różnych powodów. Nasza akcja ma cel edukacyjny, a edukację najlepiej oczywiście rozpocząć od najmłodszych lat – kontynuuje pani prezes. – Dlatego w dzisiejszym „strajku” wzięły udział nawet przedszkolaki.
       Poprzebierane za produkty żywnościowe – głównie owoce i warzywa, ale nie zabrakło również np. mleka w kartoniku – dzieciaki ruszyły po godz. 12 z Parku Planty ulicami miasta do Pl. Kazimierza Jagiellończyka. W wymyślnych strojach przygotowanych pod okiem nauczycielek, a także dzięki pomysłowości rodziców, paradowały starszaki z przedszkoli nr 3, 15 i 17, uczniowie szkół podstawowych nr 18 i 19, podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 oraz Środowiskowego Hufca Pracy. Duże zainteresowanie Strajkiem Żywności zaskoczyło organizatorów.
       - Nie spodziewaliśmy się tak licznych grup dzieci, ale to nas bardzo cieszy – mówi Teresa Bocheńska. – Tylko z „osiemnastki” przyszło ok. 100 osób.
       Dzieci niosły transparenty z hasłami: „Chcemy być zjadane, nie na śmieci wyrzucane!”, „Nie marnuj żywności!”, „VAT ZEROwy, PROBLEM GŁODU Z GŁOWY”, „Dzieci! Nie wyrzucajcie zdrowych kanapek do śmieci”. Autorzy najciekawszych otrzymali nagrody. Nagrodzone zostały również stroje.
       - Od sponsorów otrzymaliśmy różne prezenty, a to zestawy do pływania: czepek, okulary, a to książki – nawet komiksy do nauki języka angielskiego, płyty, książki, piłki – wymienia Teresa Bocheńska. – Dla dzieci to dodatkowa zachęta do brania udziału w tego typu akcjach.
       Prezes elbląskiego Banku Żywności zapowiada, że akcja nie jest jednorazowa: - W kolejnych latach też chcielibyśmy organizować Strajki Żywności – zdradza Teresa Bocheńska.
      

 


       ***
       74 proc. Polaków potwierdza, że w Polsce marnuje się dużo żywności (badania na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez instytut Millward Brown SMG KRC, 2010 r). Co trzeci Polak przyznaje się do tego, że wyrzuca jedzenie do kosza. Najczęściej wyrzucane produkty to: chleb, ziemniaki i wędliny. Według opinii Polaków najwięcej marnują hipermarkety i sklepy (45%) oraz sami konsumenci (32%). Jednocześnie 75% badanych przyznaje, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym, jak nie marnować żywności.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • mleko malinowe najlepsze :D
 • a co mówiły miesa i wędliny przetarte szmatką z detergentem
 • Z tego wszystkiego tylko autobusy były opóźnione i byłem głodny o 20 minut dłużej; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pasibrzuch(2010-10-15)
 • He he mój synuś wygląda ślicznie. Wszystkie dzieci mają ładne przebrania miło patrzeć na te uśmiechnięte buzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mama Raduśia(2010-10-15)
 • dobre jest mleko malinowe?
 • wiecie, zlocisty napuj chmielowy z pianka ma podrożeć od nowego roku !zwolennicy, szmakosze chmielowego pod chmurką, łączcie się, razem zastrajkujmy przeciwko podwyżce!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DupaJasiu(2010-10-15)
 • Czytając niektóre komentarze do artykułów o ekologicznym i świadomym od zależności od przyrody stylu życia przychodzi do głowy tylko jedna myśl - dużo jeszcze czeka nas pracy!!!! w szkołach, domach, na podwórkach. Brawo dzieciaki!!!
 • tak, starym się w głowach nie mieści, że ten świat się zmienił. Jeno w młodych nadzieja, że szybko to pojmą. Ileż ze starszymi (niestety nie tylko) ludźmi trzeba "walczyć" o takie "ekologiczne" przyzwyczajnienia - a przecież nawet nasi dziadkowie być może byli nawet bardziej ekologiczni - przy domach/ogrodach były kompostniki, butelka to było coś, a nie byle co, i ogólnie tyle rzeczy się nie marnowało. Zaraz puścimy naszą planetę "z torbami", zostawiając taki "prezent" naszym dzieciom, a wciąż nie rozumiemy jakim jesteśmy ciężarem dla Matki Ziemi, a i jak to wszystko przyspieszyło. Ziemia się kończy, a części dziwnych ludzi wydaje się, że to dopiero początek napychania się po brzegi, i jeszcze więcej, i jeszcze. .. Mam nadzieję, że te przedszkolaki mają już więcej rozumu niż nasza dziwna generacja, która wszystko co zaczyna się na "eko-" traktuje jako niechcianą propagandę albo inne zło. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stary tramwajarz(2010-10-17)
 • strajkują warzywa, ludzie niestety już jaj mie mają; )
Reklama