UWAGA!

Stypendia dla lekarzy jednak będą?

 Elbląg, Stypendia dla lekarzy jednak będą?
fot. pixabay.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zakwestionował unieważnienie przez wojewodę warmińsko - mazurskiego uchwały elbląskiej Rady Miejskiej dotyczącej przyznawania stypendium dla studentów ostatnich lat kierunków lekarskich. Sądowy sukces ogłosili dziś (23 lutego) włodarze miasta.

Przypomnijmy: 24 czerwca 2021 roku Rada Miejska w Elblągu podjęła uchwałę w sprawie przyznawania studentom ostatnich lat (piąty i szósty rok studiów) kierunków lekarskich stypendiów. Warunkiem miało być podjęcie zatrudnienia w jednym z elbląskich szpitali (Miejskim lub Wojewódzkim) po ukończeniu studiów. Wysokość stypendium miała wynosić do 2 tys. zł miesięcznie.

Radni uchwałę uchwalili jednogłośnie. Ale swoje zastrzeżenia wniósł wojewoda warmińsko - mazurski i uchwałę unieważnił. Powodem miała być niemożliwość uzależnienia przydzielania stypendium pod warunkiem podjęcia pracy w elbląskim szpitalu oraz niepodanie w uchwale maksymalnej wysokości stypendium, a także kilka innych błędów legislacyjnych.

Taka decyzja wywołała zdziwienie prezydenta Elbląga, który zdecydował się decyzję wojewody zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

10 lutego tego roku WSA zakończył postępowanie w tej sprawie i unieważnił decyzję wojewody.

- WSA zmiażdżył rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody we wszystkich aspektach: jeżeli chodzi o kwotę stypendium, wymóg przyszłego zatrudnienia i ustalanie odsetek w razie konieczności zwrotu stypendium. WSA w uzasadnieniu używał takich sformułowań jak: „wojewoda nie ma racji“, „dostrzec należy, że główna idea przyznania stypendium została podważona“, „w ocenie sądu uchwała nie narusza prawa w zakresie odsetek liczonych od dnia przekazania stypendium“ - wymieniał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga na dzisiejszej konferencji prasowej.

Czy to oznacza koniec sporu o stypendia? Niekoniecznie. Wojewoda ma prawo złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ma na to 30 dni. Jeżeli zrezygnuje z tego prawa i opublikuje uchwałę w Wojewódzkim Dzienniku Uchwał, przepisy wejdą w życie. I wtedy można szukać chętnych na stypendia.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kogo to obchodzi. Elektorat PiSu chce wiecej 13tek i 14tek a 500+ rewaloryzowac do 1000+ to jest ważne!!!!
 • Dokładnie!!! Kogo obchodzą ludzie, którzy się rozwijają i mądrzy są! Dziecioroby i nieroby maja dostać zasiłki, +500 ITD ITD reszta do roboty za miskę ryżu!
 • Lekarze zarabiają dziesiątki tysięcy zł miesięcznie, ich dzieciaczkom, biednym rezydentom na start też ciagle malo, a jeszcze jasnie panom trzeba stypendia fundować żeby łaskawie podjęli pracę, w d. .. .. ach się poprzewracało, może putin zrobi tu porzadek
 • @Klakier - Skończ 6 lat studiów i kolejne kilkanaście stażu, rezydentury, specjalizacji to zarobisz te kilkadziesiąt miesięcznie. Prościej i szybciej zajmij się medycyną estetyczną bo 5 latach stomatologii.
 • A to idąc na studia nie wiedzą jaka czeka ich ścieżka edukacji? To źle o nich świadczy. Każdy po studiach zaczyna od niskiej płacy i z latami doświadczenia i ciężkiej pracy może zwiększyć swoje zarobki. A lekarze to jakaś specjalna nacja? Kolejna kasta?
 • A po co lekarze jak w miejskim szpitalu na Komenskuego hula wiatr i nie widać pacjentów Specjaliści nie przykują pacjentow. mniej niż personelu Bród A im ciągle mało mało i mało. Zenada
 • Czy Wy nie potraficie czytać ze zrozumieniem? Stypendia mają być dla STUDENTÓW ostatnich lat medycyny, aby po skończeniu nauki podjęli pracę w Elblągu. Nasze miasto nie jest zbyt atrakcyjnym ośrodkiem i stypendia mogą się okazać jedyną metodą, aby odmłodzić elbląską służbę zdrowia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  babunia(2022-02-23)
 • Niestety taka mała i prosta zawiść jest obecna. Nikt nie ceni wysiłku, czasu i pracy. A także trudu włożonego w naukę. Najlepiej wychodzi z tych wpisów robienie dzieci, prosto, łatwo i przyjemnie. .. tylko dla kogo? Prymitywizm jako sztandar pisowskiej tłuszczy nie starczy na długo, wszak w biuletynach parafialnych prawda skrzeczy rocznikami powojennymi. .żegna się ludzi już w wieku 40-50-60 lat. .. a eksperyment zdalnego nauczania też da efekty niezadługo. Więc proszę z należnym szacunkiem do każdej pracy.
 • Bród świadczy o gospodarzu. Widać kiepski. .. może nawet FERDEK?
 • Dla Elbląga nie ma wiekszego wroga i szkodnika niż olsztyn
 • @Klakier - No i niech zarabiają. Akurat na ludzi ratujących innym życie i zdrowie bym nie żałował. Powinien być tylko zakaz prywaty na terenie szpitala. Jak chcą przyjmować prywatnie, to niech sobie załatwią swoje własne gabinety i własny sprzęt. A że lekarz zarobi nawet 15 tyś. miesięcznie - nie przeszkadza mi to.
 • kochane matolkopisy, w ramach tzw solidarności społecznej nie każdy może kupić działkę od biskupa za 700 koła i "rynkowo"opchmać za 15 melonów, niektórzy muszą naprawdę ciężko pracować aby godnie żyć, lekarze na pewno powinni dobrze zarabiać bo wyjadą z tego kraju, tak jak zaczynają to robić np górnicy, jadą do Czech i dostają więcej niż tu z 13,14 o które pisopatole się wściekają, kochane, świat jest dużo większy niż w waszych skromnych łbach
Reklama