UWAGA!

Święto Wojska Polskiego

 
Elbląg, Święto Wojska Polskiego
fot. WS

Państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 r., która została stoczona podczas wojny polsko-bolszewickiej. Święto wprowadzono ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., aby przypominało współczesnym o odwadze i poświęceniu walczących oraz wartości pokoju.

Obchody w Elblągu
      
W Garnizonie Elbląg uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się już we wtorek (13 sierpnia) przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Agrykola. Natomiast dzisiaj (15 sierpnia) w Miłomłynie i Ostródzie Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie organizuje pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego. Wezmą w nich udział wydzielone siły i środki jednostek wojskowych stacjonujących na terenie województwa – w tym z jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
       Także dzisiaj (15 sierpnia) o godz. 11.30 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędzie się msza święta w intencji błogosławieństwa bożego dla mieszkańców Elbląga. Do uczestnictwa w uroczystości zachęcają prezydent miasta Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci.
      
       Kilka faktów z historii
      
Bitwa warszawska nazywana też Cudem nad Wisłą stoczona została w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku. Kluczową rolę w batalii odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający siły Armii Czerwonej, przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. W przebiegu bitwy zarysowały się wyraźnie trzy sekwencje wydarzeń: bój na przedmościu warszawskim, walki nad rzeką Wkrą oraz manewr znad Wieprza.
       I tak – 15 sierpnia nastąpiło koncentryczne natarcie odwodowych dywizji polskich, które przyniosło efekty. Odzyskany został bowiem Radzymin i polskie oddziały wróciły na pozycje utracone dwa dni wcześniej.
       16 sierpnia – 5. Armia gen. Sikorskiego dokonała uderzenia, doprowadzając do opanowania Nasielska, co dało możliwość kontynuowania pomyślnych działań na Serock i Pułtusk. Postępy uzyskane w pierwszym dniu natarcia były znaczne, gdyż 3. Dywizja Piechoty Legionów zajęła Włodawę, 1. Dywizja Piechoty Legionów odcinek Wisznice-Wohyń, a dywizje wielkopolskie zajęły Garwolin i wysunęły patrole pod Wiązowną. 2. Dywizja Piechoty, przerzucona z zachodniego brzegu Wisły, przejęła rolę odwodu grupy uderzeniowej.
       17 sierpnia – siły polskie osiągnęły linię Biała Podlaska – Międzyrzec – Siedlce – Kałuszyn – Mińsk Mazowiecki. W tym samym czasie reszta wojsk polskich przeszła do kontrofensywy na całej długości frontu. 5. Armia znad Wkry uderzyła na XV i III Armie bolszewickie. Wskutek braku łączności z dowództwem oraz zmęczenia żołnierzy, większa część wojsk sowieckich przeszła do odwrotu, a nie mogąc się przebić na wschód 24 sierpnia 1920 r. przekroczyła granicę niemiecką i została internowana na terytorium Prus Wschodnich. Straty strony polskiej wyniosły ok. 4500 zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych.
       Jednym z ważniejszych sukcesów polskiego wywiadu w okresie bitwy warszawskiej było przechwycenie i odszyfrowanie depeszy radiowej dowództwa Armii bolszewickiej z 13 sierpnia, dotyczącej zajęcia Warszawy oraz zdobycie przez kaliski 203. Pułk Ułanów jednej z dwóch radiostacji, służących Rosjanom do łączności z dowództwem w Mińsku.
       15 października – delegacje polska i sowiecka zawarły w Rydze zawieszenie broni, a w marcu 1921 r. na jego bazie został zawarty traktat pokojowy, który do agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. przez lat dwadzieścia uregulował stosunki polsko-sowieckie i wytyczył polską granicę wschodnią.
      
       Dlaczego święto obchodzimy 15 sierpnia
      
Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 r. w nazwach, ceremoniale i strukturze podkreślało swój historyczny rodowód oraz tradycję. Na Święto Żołnierzy wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21. Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie rzeki Wieprz pod Kockiem, co dało początek kontrofensywie, w wyniku której rozbite zostały wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
      
       W czasach PRL
      
Dzień Wojska Polskiego został przeniesiony na dzień 12 października w celu upamiętnienia chrztu bojowego 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po roku 1989 r. w środowiskach wojskowych oraz na forum Sejmu wskazywano jednak na potrzebę ustanowienia Święta Wojska Polskiego, w wyniku czego w latach 1990-1992 żołnierze świętowali w dniu 3 maja, czyli w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dopiero ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 r. przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.
      
       Współcześnie
      
Obecnie 15 sierpnia na cmentarzach odczytywany jest Apel Poległych, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbywa się Honorowa Zmiana Warty. Chlubną i pełną poświęcenia tradycję walczących 93 lata temu o niepodległą Polskę kontynuują współcześni żołnierze.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Policzmy ile jest w Elblagu katolików a ilu żołnierzy i zastanówmy się dlaczego Portel trabi o święcie Wojska Polskiego zamiast o Uroczystości Wniebowzięcia NMP ? Żenada panowie, żenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  30
  Czytelnik_MOBI_16797(2013-08-15)
 • A mnie zastanawiam. czemu Portel pisze, o wojskach bolszewickich w odwrocie? Boicie sie napisać prawdę wprost, ze Ruskie dostali od Polakow porządne wpier. .. w 1920r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  1
  MS.Poprawny(2013-08-15)
 • Czyli w Elblągu dni otwartych dla mieszkańców żadna JW nie organizuje???
 • Zamiast kraść to mogłeś iść do wojska baranie a nie teraz wypisywać głupoty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  Czytelnik_MOBI_95280(2013-08-15)
 • śmieszy mnie to wojsko i wydawanie na nich milinów złotych, to nie jest wojsko a zabawa !! nie wiem po co oni i komu są potrzebni, najgorsza instytucja
 • MOBI kto ci naopowiadał o wniebowzięciu? Przecież to wymyślił papież ten sam co kolaborował z Hitlerem. Poczytaj troche nieuku a nie bierz wszystkiego co ci mówią faceci w sukienkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  markohn(2013-08-15)
 • Mobi- a kto to wniebowziecie widział? ja dzis swietuje ŚWIETO WOJSKA POLSKIEGO
 • Dlaczego Olsztyn zabrał nam, Święto Wojska Polskiego ? Dlaczego imprezy w Ostródzie czy Miłomłynie ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  EmerytS7(2013-08-15)
 • To tylko symbolizm i sny o potędze i potencji, której nigdy nie było. I gdyby nie Dziadek Piłsudski, któremu zawdzięczamy ten niewątpliwy fakt i sukces nie wiedzielibyśmy o wielu nie domaganiach i niestety wadach naszego narodu, które tak dobitnie i trafnie piętnował. Co ma obecne "Wojsko Królowej Jadwigi" z tamtym z 20 roku nie bardzo kojarzę, bo codziennie jadąc i wracając z pracy oglądam to harcerstwo z bliska. A do sukcesu jak zwykle przypięło się wielu (sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą - vi de Elbląg), łącznie z kościołem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  AborygenM(2013-08-15)
 • Właśnie wróciłem z odpustu we Fromborku. .. .nie potrzebny mi do tego Port(f)EL
 • Pierwszy raz od 20 lat w dniu 15.sierpnia jest brzydka pogoda. Daje wam to do myślenia? M.
 • drogi Portelu: wiem ze jestes prywatna tuba a nie panstwowym tworem z misja ale zachowujmy pozory obiektywnosci i dziennikarstwa, napisac chociaz jednego wpisu o obowiazkowym swiecie wszystkich katolikow nie zaszkodzilo. A do troli (bo nie moge sie oprzec) w sukience to ten facet co udaje babe w sejmie chodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Czytelnik_MOBI_34407(2013-08-15)
Reklama