UWAGA!

Sypnął nam się pierwszy wąs

 
Elbląg, Wąsy zapuszczają: Rafał Gruchalski, Marcin Stolarski, Andrzej Kraśkiewicz (od lewej góry rząd) oraz Michał Skroboszewski, Miłosz Mikołajki i Włodek Gęsicki (dolny rząd),
Wąsy zapuszczają: Rafał Gruchalski, Marcin Stolarski, Andrzej Kraśkiewicz (od lewej góry rząd) oraz Michał Skroboszewski, Miłosz Mikołajki i Włodek Gęsicki (dolny rząd), fot. portEl.pl

Liczba zachorowań na raka prostaty zwiększyła się w Polsce czterokrotnie w ciągu ostatnich 30 lat. Lekarze biją na alarm, a my od początku listopada zapuszczamy wąsy, dołączając się do ogólnoświatowej akcji Movember. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie, jak poważnym problemem jest rak prostaty i uświadomienie mężczyznom, że warto się badać, bo wcześniejsze wykrycie choroby zwiększa szansę na wygraną z rakiem. Do akcji włączyli się też pracownicy Teatru im. Aleksandra Sewruka. Zobacz zdjęcia.

Nasze wąsy hodujemy od 2 listopada. Efekty widać na zdjęciu. Co prawda do sumiastych jeszcze nam wiele brakuje, ale spokojnie - dbamy o nie codziennie i z czasem powinny być coraz okazalsze. Po co to robimy? Bo to akcja „z jajem”, wymyślona w Australii pod nazwą Movember, obejmuje coraz więcej krajów na świecie i ma szczytny cel – zwrócić uwagę na problem rosnących zachorowań na raka prostaty u mężczyzn.
       W Polsce co roku na raka prostaty choruje 7 tysięcy mężczyzn, statystyki od lat rosną.
       - Na raka jąder narażeni są mężczyźni między 20 a 40 rokiem życia. Jeśli wyczują niepokojące zgrubienia, powinni zgłosić się do specjalisty. Rak prostaty może z kolei wystąpić u mężczyzn powyżej 50. roku życia Sygnałem ostrzegawczym są problemy z oddawaniem moczu. Wskazówką do wystąpienia choroby mogą być wyniki badania krwi na obecność PSA, białka wytwarzanego przez prostatę. Jego wysoki wskaźnik może świadczyć o chorobie – przypomina Jan Meller, lekarz-urolog ze szpitala wojewódzkiego.
       Niestety, ryzyko wystąpienia tej choroby rośnie dwu-, trzykrotnie u mężczyzn, w których rodzinach były przypadki zachorowań. Jeżeli choroba wystąpiła u dwóch lub więcej krewnych pierwszego stopnia, to ryzyko wzrasta aż do 5-11 razy.
       Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie choroby, bo to zwiększa szansę na wyleczenie. Zwracają na to uwagę organizatorzy akcji Movember, których celem jest przede wszystkim edukacja. - Prowadzimy zbiórkę pieniędzy, która pomoże nam sfinansować koszty prowadzenia akcji, druku materiałów, broszur i plakatów. Chcemy także wydać książkę z obrazkami dla ojców i synów w każdym wieku, którą będą mogli przeczytać wspólnie i dowiedzieć się z niej, jak na różnych etapach swojego życia dbać o swoje zdrowie intymne i profilaktykę męskich nowotworów – informują organizatorzy akcji.
       Zachęcamy do włączenia się do akcji Czytelników portEl.pl. Przysyłajcie nam swoje fotki (selfie), na których udokumentujecie rosnący "od zera" zarost! Czekamy pod adresem: wasy@portel.pl. Nadesłane zdjęcia będziemy publikować na łamach naszej gazety.

  Elbląg, Wąsy zapuszczają Mirosław Siedler, Janusz Salmonowicz i Dariusz Łapkowski
Wąsy zapuszczają Mirosław Siedler, Janusz Salmonowicz i Dariusz Łapkowski (fot. teatr)


       Do akcji włączyła się męska część Teatru im. Aleksandra Sewruka: Dariusz Łapkowski, Janusz Salmonowicz i Mirosław Siedler, którzy dzisiaj przysłali nam swoje zdjęcia. - W tej akcji nie tylko chodzi o zdrowie, ale tak naprawdę o życie. Warto, byśmy jako mężczyźni zdali sobie sprawę. Bierzemy udział w akcji, bo po prostu tak trzeba - mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka. 
      
       W każdy poniedziałek listopada będziemy prezentować też fotkę z postępów naszego portElowskiego zapuszczania wąsów.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Napisze coś więcej jak dostać się na badania, gdzie się zgłosić. Czy lekarz pierwszego kontaktu po skierowanie czy od razu do specjalisty? Czy trzeba "wykazać się" niepokojącym objawami czy można zwyczajnie chcieć kontrolnie zrobić sobie przegląd. I fajnie byłoby też poznać listę specjalistów w naszym regionie. Nie mam tu na myśli prywatnych gabinetów.
 • no i co komu da taka akcja jeśli się wyraźnie nie określi, że dostępne są za darmo badania dla pewnej określonej grupy bez czekania latami. Wąsy. .. Może jeszcze d. .. nie myjcie!!! Złodziejski NFZ i jego metody limitowe wykończą obywateli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  miniek(2015-11-09)
 • Drodzy Panowie, sama zajmuje się szerzeniem wiedzy o profilaktyce chorób kobiecych i tak, rzeczywiście jest tak, ze NFZ daje np. badanie za darmo (jak cytologia, mammografia) raz na 3 lata. Od was jednak tylko zależy czy dla zasady, dla pokazania jaki to NFZ jest złodziejski pozwolicie sobie umrzeć czy może zadbacie sami o siebie i przeznaczycie 50-100 zł rocznie na usg. .. Taka akcja ma na celu zwrócenie uwagi na to, że 30-40 latkowie nie są nieśmiertelni i że aktualnie nowotwory są bardzo demokratyczne. Mam przyjaciela który sam walczy w wieku 38 lat z nowotworem jądra. Jeśli w celu szerzenia profilaktyki Panowie z Portelu mieliby nie myć tyłka (jak to szanowny komentujący napisał) to i tak jestem za. Panowie badajcie się! Panie pamiętajcie o swoich mężach!
 • I co kolejki do specjalistów- lekarzy się zmniejszyły przez to, że wam się wąs sypnął ?
 • Przedmowco, przeciez w tej akcji nie chodzi o zmiejszenie kolejek, ale o profilaktyke. Zgoda, przydaloby sie, zeby kolejki do specjalistow zmiejszyly sie, ale przeciez to nie wina "wasaczy". Najwaniejsze, ze sie mowi o problemie, bo bez reakcji, nie ma akcji;) Moze wiec i kolejki kiedys przestna byc udreka? Ta akcja moze tylko w tym pomoc wiec dlaczego takie kpienie i podsmiewywanie sie "pod wasem"?;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  almerka(2015-11-09)
 • ~Atka mówisz o 50-100 zł rocznie na usg. Tak o ile nie masz innych problemów zdrowotnych bo na NFZ szybciej się umrze niż wyleczy. Z drugiej strony dlaczego mam dorzucać jeszcze kasy skoro miesiąc w miesiąc oddaje do NFZ 270 zł?? Osobną historią jest to, że o ile cytologie można wykonać za free co 3 lata tak młoda kobieta nie ma co liczyć na badanie piersi przy pomocy USG (bo mammografię wykonuje się od 50-go roku życia czy jakoś tak) Osobną historią jest nazwy takich akcji: jaja, cyce są jak dla mnie wulgarne. Jaja to ma kura a cyce to co najwyżej z porno stronami mi się kojarzą. Jednak dobrze, że w choć taki sposób uczula się mężczyzn na takie problemy
 • śmiech na sali - kto żyw, i chory na raka w tym kraju, szuka wszelkich alternatywnych terapii.
 • Amerykanie do spółki z Australijczykami przeprowadzili kontrole statystyczną chorych na raka. Łącznie to było ok 240 tysiecy pacjentów, którzy leczeni byli chemioterapią i radioterapią. I wiecie co im wyszło??? Że na te 240 tys chorych chemio i radio terapia były skuteczne tylko u 2% pacjentów. To znaczy 2% pacjentów przezyło od momentu wdrożenia leczenia 5 lat. W związku z tym naukowcy i lekarze z krajów cywilizowanych gdzie koncerny farmaceutyczne nie moga wszystkich trzymac "za mordę" zadają pytanie: dlaczego na tak bardzo nieskuteczną terapię rakową wydaje sie miliardy dolarów rocznie???? Bo przeciez 2%-owa skutecznośc to żadna skuteczność. Jesli ktoś z tego grona 2% zmarł pierwszego dnia szóstego roku i tak jest liczony jako ten któremu terapia pomogła. Światowy rynek onkologiczny oceniany jest na ok 200 mld $ rocznie. Koncernom farmaceutycznym nie zalezy na wyleczeniu bo pacjent wyleczony nie kupuje juz leków. Nie ma znaczenia czy na recepte czy nic nie płaci np: w szpitalu. Koncerny swoja kase i tak dostaną od odpowiedników naszego NFZ. Dlatego pacjent gwarantujący stały rosnący dochód to pacjent leczony najlepiej jak najdłużej czytaj do konca zycia. To dlatego ludzie madrzy i odwazni szukają metod alternatywnych, które najczęsciej nie sa tak niszczące dla organizmu i daja lepsze efekty niz te oficjalne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  pimpom(2015-11-09)
 • Polecam książkę: Jerzy Zięba - Ukryte terapie, a co do koncernów, to korpoprzysłowie głosi od dawna: "pacjent zdrowy jest nierentowny" - przecież korporacje farmaceutyczne są na giełdzie, majązarządy, akcjonariuszy właścicieli. .. jaki jest cel istnienia koncernu? - robienie ludziom dobrze?;))) - chyba tylko frajer wierzy w "Dobroduszność koncernu" w tych czasach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  PolskiAnarchista(2015-11-10)
 • redaktor O wszystkim napiszemy już wkrótce. Proszę śledzić informacje na portEl. pl
 • Na początek badanie krwi PSA na które kieruje lek. pierwszego kontaktu. Kolejny krok to ogłoszenie wykazu placówek gdzie moźna się zbadać z podaniem kryteriów kto itd. tak jak to jest z kobietami 50+ Reszta zaleźy wyłącznie od faceta czy chce ! . Kaźda wizualizacja równieź ta z wąsami pomoźe tym którzy nie mieli pojęcia źe ich równieź moźe dopaść ta choroba. Ponoć im wcześniej tym........
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  piekarczykpan(2015-11-10)
 • Chcialbym tylko zwrocic sie z prośba do uczestników o przestrzeganie regul Movember a mianowicie zapuszczamy tylko wąs! Reszta zarostu powinna byc golona na bieżąco aby nie przyslonic efektu wąsa tylko go wyeksponować. Gratulacje dla ochotnik?w w propagowaniu szczytnego celu. Powodzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  cezarem(2015-11-10)
Reklama