UWAGA!

Szanse na asystentów coraz większe

 
Elbląg, Z lewej Wojciech Rudnicki
Z lewej Wojciech Rudnicki (fot. AD, archiwum portElu).

Wczoraj podczas debaty budżetowej pozytywnie przyjęto wniosek Wojciecha Rudnickiego o przeznaczenie 50 tys. zł na pracę asystentów osób niepełnosprawnych. Dziś (10 grudnia) w siedzibie ERKON odbyło się spotkanie przedstawicieli osób niepełnosprawnych z radnym w celu dostosowania programu „Asystent” do potrzeb i możliwości zainteresowanych stron.

Według zapewnień radnego Wojciecha Rudnickiego w przyszłym roku w budżecie miasta znajdą się wreszcie pieniądze na program asystenta osoby niepełnosprawnej, który w innych krajach i miastach działa od lat.
       Zadowolenie z tego faktu wyraził prezes ERKON Zbigniew Puchalski: – Dziękujemy, że pan się tego podjął. Naprawdę gratuluję. My próbowaliśmy, ale wciąż były przeszkody, a potrzeby, żeby wyciągnąć ludzi z domów, są i to duże – mówił.
       Według Wojciecha Rudnickiego wybór i zakres usług powinien wyjść od środowiska osób niepełnosprawnych, stąd jego dzisiejsza wizyta w ERKON.
       – Chciałbym, żeby ten program realizował ERKON, który ma w pracy z osobami niepełnosprawnymi doświadczenie – mówił radny.
       Argumentem przemawiającym za ERKON jest posiadanie siedziby, gdzie będzie mógł mieć swoją „centralę” koordynator przyjmujący od niepełnosprawnych zgłoszenia, na kiedy potrzebują asystenta. Z tego miejsca można będzie kierować asystentów do klientów.
       – W Warszawie jest tak, że za pierwsze 3,5 godziny klient płaci 4 zł, a za każdą dodatkową godzinę – 1 zł. Program „Asystent” skierowany jest do osób pełnoletnich z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Ma za zadanie umożliwienie osobom niepełnosprawnym wyjście do urzędu, kina lub teatru oraz załatwienie potrzebnych spraw – mówi radny.
       – Oczywiście, program trzeba będzie dopracować do naszych realiów – podkreślał Zbigniew Puchalski. – Wiadomo, że miasto nie dysponuje takimi środkami jak Warszawa, bo tam na to przeznaczają miliony. Ale jesteśmy krok do przodu i jestem z tego faktu bardzo zadowolony.
       Głosowanie nad budżetem 30 grudnia. Ostateczne rozstrzygnięcia w rękach radnych.
      
      
Marta Kowalczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Czyli kopiowanie pomysłów z innych miast ?? A tak coś od siebie, nowego i mądrego ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  18
  UszatekzPO(2013-12-10)
 • Brawa dla Radnego Rudnickiego !!!!!1
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  4
  mamadzieckaniepełnosprawnego(2013-12-10)
 • nie kopiowanie tylko wreszcie wprowadzanie w życie przepisów, które przyjął prezydent Komorowski wraz z Konwencją Osób Niepełnosprawnych ONZ
 • Wreszcie radny który oprócz wyrazów "wspólczucia i zrozumienia" (od których już sie niedobrze robi ) przeszedł do czynów ! Nadzwyczajne, jak normalne wprowadzenie Konwencji Osób Niepełnosprawnych zupełnie dotąd rady nie interesowało. Dziękujemy Panu Radnemu ! I mam nadzieję, że nieprełnosprawni ośmielą się z zaufaniem korzystać ze wspracia asystenta.
 • Tak trzymać Panie Radny !!!
Reklama