UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szkoły po remoncie, kadra w komplecie

Elbląg, Dziś uczniowie ruszyli do szkół - wyremontowanych lub odświeżonych
Dziś uczniowie ruszyli do szkół - wyremontowanych lub odświeżonych (fot. PS)

Dziś (1 września) we wszystkich elbląskich szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych oraz specjalnych ośrodkach szkolno - wychowawczych naukę rozpoczyna 17 897 uczniów. To ważny dzień także dla najmłodszych  – do przedszkoli ruszyło ponad 3,5 tysiąca dzieci.

Pracownicy Urzędu Miejskiego już w sierpniu sprawdzali, jak szkoły i przedszkola przygotowują się do rozpoczęcia nowego roku nauki. Kontrolę przeprowadzono w 42 placówkach oświatowych: 12 przedszkolach, 15 szkołach podstawowych, 5 gimnazjach, 9 szkołach ponadgimnazjalnych i w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 1.
      
       Nauczycieli nie zabraknie
       UM zapewnia, że szkoły i placówki oświatowe mają zabezpieczoną kadrę pedagogiczną. W elbląskich placówkach nauczyciele mają do dyspozycji 2 137 etatów.
       31 sierpnia na emeryturę odeszło 8 nauczycieli. Natomiast na nowy rok szkolny 2009/2010 dyrektorzy zatrudnili nowych - w tym 20 nauczycieli rozpoczynających pracę; w przedszkolach - 4, szkołach podstawowych – 12, gimnazjach – 1, szkołach ponadgimnazjalnych - 3.
      
       W przedszkolach miejsce dla każdego
       Dużym wyzwaniem było zapewnienie dzieciom w wieku 3 – 6 lat edukacji przedszkolnej. Jak informuje Urząd Miejski w Elbląg, jest to kolejny rok, w którym przyjęto do przedszkoli wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców. Do elbląskich placówek w nowym roku szkolnym uczęszczać będzie 3 695 dzieci, tj. 85 proc. dzieci w wieku 3-6 lat.
      
       Po naukę rok wcześniej
       Dzieci sześcioletnie rozpoczną również naukę w klasach I w szkołach podstawowych (54 dzieci, tj. 5 proc. wszystkich 6-latków zamieszkałych w Elblągu) oraz 49 dzieci 5-letnich (tj. 4,7 proc. zamieszkałych w mieście) rozpocznie roczne przygotowanie przedszkolne w szkołach podstawowych.
      
       Integracja w gimnazjum
       Zapewniono miejsca uczniom szkół podstawowych oraz gimnazjum, również uczniom z deficytami rozwojowymi i niepełnosprawnym. Utworzone zostało gimnazjum integracyjne w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Wyżynnej 3. Gimnazjum dysponuje jeszcze wolnymi miejscami w klasie III integracyjnej.
      
       Wolne miejsca dla stolarzy i monterów
       W szkołach ponadgimnazjalnych do klas pierwszych przyjęto 2 059 uczniów, w tym:
       do liceów ogólnokształcących – 803, tj. 39 proc.; do techników – 876, tj. 42,5 proc.; do zasadniczych szkół zawodowych – 380, tj. 18 proc.
       Wolnymi miejscami nauki dysponuje jeszcze Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w zawodach: stolarz (9), betoniarz – zbrojarz (11), technolog robót wykończeniowych (4), monter instalacji i urządzeń sanitarnych (4).
       1 września we wszystkich szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych oraz specjalnych ośrodkach szkolno- wychowawczych naukę rozpocznie 17 897 uczniów.
      
       Wyremontowane za miejskie pieniądze…
       W kilku placówkach oświatowych przed rozpoczęciem roku szkolnego 2009/2010 wykonane zostały prace remontowe ze środków budżetu miasta.
       I tak:
       - termomodernizacji doczekały się obiekty: Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 oraz Bursy nr 3.
       Wartość robót ogółem: 9.542.387 zł
       - w Szkołach Podstawowych nr 12, 21 i 19 wymieniona została instalacja elektryczna oświetlenia
       Wartość ogółem: 71.643 zł
       - w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 2 wykonany został remont kuchni.
       Wartość prac: 53.900 zł
       - w Przedszkolach nr 10, 17 i 21 wykonane zostały prace adaptacyjne pomieszczeń nowo utworzonych oddziałów.
       Wartość prac: 55.600 zł.
      
       …i z własnej kieszeni
       W niektórych placówkach prace remontowe wykonane zostały z własnych środków budżetowych oraz za pieniądze pozyskane przez dyrektorów.
       Wymieniono część okien w 7 placówkach, tj. w 6 przedszkolach (nr 6, 8 ,15, 19, 24, 31) oraz w Zespole Szkół Mechanicznych.
       Nowe drzwi wejściowe i wewnętrzne wstawiono w Przedszkolach nr 14, 24, 26.
       Sanitariaty i natryski wymieniono w: Przedszkolu nr 34, Szkole Podstawowej nr 9, Gimnazjum nr 7, a także w III Liceum Ogólnokształcącym oraz w Gimnazjum nr 1.
       Przed rozpoczęciem roku szkolnego pomalowano i odnowiono sale grup wychowawczych i inne pomieszczenia w przedszkolach: nr 14, nr 15, nr 24, nr 26, nr 33 oraz wyremontowano pomieszczenia w IV Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych.
       Ponadto odnowiono korytarze w Szkołach Podstawowych: nr 1, ZS nr 1,nr 12, nr 19, nr 23 oraz w Gimnazjach nr 1, nr 6.
       Remontu doczekały się także kuchnie i zaplecza w Przedszkolach nr 13 i 14., zaś Szkoła Podstawowa nr 18 przeprowadziła remont stołówki, kuchni i holu szkoły.
       Wykładziny wymieniono w 14 placówkach, w tym:
       - w 7 przedszkolach: nr 4, nr 10, nr 14, nr 18, nr 24, nr 29, nr 33;
       - w 6 szkołach podstawowych: nr 1, nr 8, nr 12, nr 18, nr 19, nr 21;
       - w Zespole Szkół Ekonomicznych.
       Remontowano też dachy w: Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Turystyczno- Hotelarskich, Gimnazjum nr 2. W „ekonomiku” dodatkowo wymieniono instalację elektryczną, a nowe oświetlenie zamontowano w Szkole Podstawowej nr 14.
       Przed 1 września udało się także częściowo wykonać elewację budynkach Zespołu Szkół nr 1, a także obiektów Przedszkola nr 14 i 29.
       Jak zapewniają urzędnicy, 1 września wszystkie szkoły są przygotowane do przyjęcia uczniów.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoda, że nie zapewniają też miejsc dzieciom, ktorych rodzice musza pracowac, a ktore nie maja 3 lat. Chodzi o żłobki, ktorych w Elblagu jest stanowczo za malo (3 złobki). Ja będąc w ciązy (urodzilam w listopadzie), dziecko do zlobka musialam zapisac juz sierpniu i nawet tak wczesnie zapisanie nie gwarantowalo miejsca, poniewaz bylam na liscie rezerwowej. Moze ktos zastanowilby sie nad rozwiazaniem tego problemu. Coraz wiecej mam pracuje i nie kazdego stac na opiekunke.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mama1979(2009-09-01)
 • florek "Szkoły po remoncie. .. " -Nie wszystkie szkoły po remoncie. Tok szkolny się zaczął a remont szkoły przy ul. Kopernika trwa w najlepsze. Widzę to z okna swego domu. W dzień robotnicy nie robią nic. Za to po południu, nawet po 18stej chałas, odpocząć nie można po pracy. Wtedy mają najwięcej energii do pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-09-01)
 • Florek - nie Twoj interes co robia robotnicy w godzinach pracy, waznym elementem jest to, ze maja temrin ktorego dotrzymaja. A jak Ci przeszkadzaja jakies remonty zamieszkaj na wsi z dala od siedzib ludzkich.
 • Rok szkolny się zaczął, a ilu nauczycieli pozostaje bez pracy? Teraz liczą się tylko znajomości! Żaden dyrektor nie przyjmie nauczyciela z ulicy. .. żaaaallll :( Starzy nauczyciele idźcie na emeryturę, nie blokujcie miejsc pracy!!!
 • Portel, nieprawdziwe informacje podajecie!!!!! W SOSW Nr 2 zaden remont nie został wykonany, tylko ciągle trwa!Okłamywanie opinii publicznej.
 • do florka. .. faktycznie w SOSW Nr 1 remont trwa. .. ale to nie prawda ze robotnicy w dzien nie pracuja. .. pracuja i to intensywnie od strony dziedzinca czego zapewne nie widac z okien. .. faktycznie szkola kiepsko wyglada z poczatkiem roku, ale na ten remont czekalismy 9 lat. .. a to, ze sie to tak przecignelo to tylko wina naszego boskiego UM. .. remont zamiast w czerwcu rozpoczal sie w polowie sierpnia. .. ciezko winic wykonawce ze to co sie tam dzieje w tej chwili. .. my nauczyciele i dzieci mamy pod gorke, ale pocieszamy sie tym, ze jak to przezyjemy to bedzie i milej dla oka ale przede wszystkim cieplej. ..
 • no tak szkoly po remontach a gimbusy nieoznakowane i to nikogo nie obchodzi czym sa dowożone dzieci aż stanie się wypadek. .. i wedy dzieciom każe kuratorium chodzić do szkoły na piechote bo na 7 jest niebezpiecznie się zatrzymać żenada
Reklama