UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szybki Internet to nie science fiction

2017-04-18
18:00
 
Szybki Internet to nie science fiction

Internet stał się na tyle nieodłącznym elementem naszej cywilizacji, że wielu, zwłaszcza młodszych użytkowników komputerów i innych urządzeń intensywnie korzystających z globalnej sieci nie wyobraża sobie "świata bez internetu". On jednak istniał i to całkiem niedawno. Jeśli chcecie poznać historię tej globalnej sieci, zapraszamy do dalszej części artykułu.

Historia Internetu zaczyna się pod koniec lat 60. Departament Obrony rządu amerykańskiego rozpoczyna wtedy projekt badawczy realizowany przez agencję ARPA (Advanced Research Projects Agency), mający na celu stworzenie sieci komunikacyjnej dla celów wojskowych. Jest to, mówiąc przekornie, jeden z niewielu pozytywnych skutków wyścigu atomowego.
       W roku 1969 powstaje sieć ARPAnet. Dwa lata później łączy 15 instytucji rządowych i akademickich. W roku 1973 stworzone zostają połączenia międzynarodowe, do Wielkiej Brytanii i Norwegii. Rok później Ray Tomlinson tworzy program do przesyłania elektronicznych wiadomości po sieci (e-mail). W roku 1979 powstają grupy dyskusyjne Usenet, drugi z filarów dzisiejszego Internetu.
       W 1988 roku do Internetu jest już podłączonych sześćdziesiąt tysięcy komputerów. W 1990 ARPAnet kończy swoją działalność. Rok później pojawiają się systemy WAIS (Wide Area Information Servers) i Gopher, rozszerzając liczbę usług internetowych. W 1992 rozpoczyna działanie World-Wide Web, stworzona przez Tima Bernersa-Lee. Liczba dołączonych komputerów przekracza milion. W 1993 roku pojawia się przeglądarka Mosaic, służąca do odczytywania stron World Wide Web; łatwość obsługi tego programu i jego następców przyspiesza rozwój World Wide Web, zarówno od strony liczby użytkowników jak i gromadzonych w tej formie informacji.
       W latach 90. pojawia się masowy dostęp do Internetu przez modem. W Polsce pod koniec tej dekady rozpoczyna się wykorzystanie do tego celu także sieci telewizji kablowych. Liczba użytkowników gwałtownie rośnie, zwiększa się też liczba i różnorodność informacji. W sieci, obok ośrodków uniwersyteckich i instytucji rządowych, pojawiają firmy komercyjne.
       Jedną z nich jest Netia, która od wielu lat dostarcza internet tysiącom swoich klientów. Chcesz się przekonać, jak komfortowe może być korzystanie z internetu na łączu światłowodowym. Nie zwlekaj! Przyjdź do salonów Netia w Elblągu, zapoznaj się z ofertą i ciesz się szybkim internetem nawet do 900Mb/s!
      

       Adresy Salonów:
       Elbląg, ul. 12 Lutego 16-20 (obok kwiaciarni Azalia)
       Zapraszamy: pon-pt: 10-18
       sobota 10-14
       tel: 55 649 12 11
      
       Elbląg, ul. Rybacka 36A (Stare miasto)
       Zapraszamy: pon-pt: 9-17
       tel: 55 642 27 77

                                                                                       ---------- reklama -----------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej