UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ten właściwy kierunek

 
Elbląg, Ten właściwy kierunek
fot. Anna Dembińska

Z jednej strony wykłady, z drugiej ćwiczenia i degustacja zdrowej żywności. Ruszyła miejska kampania „Kierunek: zdrowie” przeznaczona dla seniorów i nie tylko. - Jesteśmy już po sześćdziesiątce, także musimy o siebie dbać – mówiła pani Krystyna, uczestniczka pierwszego spotkania. Zobacz więcej zdjęć. 

 - W zeszłym roku w pięciu spotkaniach łącznie uczestniczyło 1800 osób. W pierwszym cyklu przychodziło średnio 100-120 osób, a w drugim było już 250-300 uczestników, w zależności od tematyki – mówiła Marzena Pol z Biura Prezydenta Miasta podczas wtorkowego (23 kwietnia) spotkania. – Każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym pasują tematy takie jak dziś, gdzie dr Krystyna Karaś porusza temat układu nerwowego i ciśnienia, czy Ewa Kalka, która poprowadzi ćwiczenia dla seniorów. Jeśli ten temat do kogoś nie trafia, zapraszamy w następnym tygodniu na coś zupełnie nowego – dodała.
       Jak wspomina, tematyka jest dostosowana do osób po 50 roku życia. Jednak jeśli trafia do osób młodszych, ci także są zaproszeni.
       - Jest to inicjatywa, która rozpoczęła się po raz trzeci. Seniorzy mają okazję nie tylko wysłuchać ciekawych wykładów, ale aktywnie uczestniczyć w proponowanych zajęciach – mówiła Teresa Urban, pełnomocnik prezydenta miasta ds. seniorów. – Na spotkania przychodzi coraz więcej osób, co świadczy o tym, że zajęcia są ciekawe i cieszą się dużą popularnością wśród starszych elblążan – uznaje.
       Sam pomysł ocenia bardzo pozytywnie. Uważa, że projekt „wpisał się w czas”. W istocie, pierwsza edycja miała miejsce w marcu. Jak zauważa Urban, nie było jeszcze możliwości by pójść na działkę, korzystać z różnych form aktywności.
       - Projekt Kierunek Zdrowie zaimponował wykładami już w pierwszej edycji. Odbyła się ona w Ratuszu Staromiejskim. Osoby zainteresowane nie mieściły się w tamtejszej sali. Było ich za dużo. W związku z tym od drugiej edycji spotkania są organizowane w MOSiR – mówi.
       O projekcie opowiadał także Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. 
       - Inicjatywa jest powtarzana na wyraźnie życzenie seniorów. Kolejne edycje pokazały, że ponad tysiąc osób brało do tej pory udział w zajęciach. Te są specjalnie dobrane dla seniorów. Ruch, zdrowie z ukierunkowaniem na serce i stawy czy zdrowe odżywianie, ziołolecznictwo, najróżniejsze warsztaty, które są przed nami - tymi tematami interesuje się wiele osób i mile spędza przy nich czas – mówił. 
       Jak zauważa jest to dobry okres na tego typu projekty.
       - W końcu jest już wiosna. Można śmiało przyjść i ciekawie spędzić czas, posłuchać wypowiedzi ekspertów i dowiedzieć się, jak się zdrowo odżywiać, jak korzystać z ruchu, by nie zrobić sobie krzywdy – tłumaczył prezydent.
       Wspomina także, że poprzednie spotkania cieszyły się dużą popularnością. Wszystkie działania - żywienie, ruch, ale też zioła - mają prowadzić do poprawy swojego zdrowia, samopoczucia, kondycji czy energii wewnętrznej.
       Pierwsze spotkanie zetknęło się z pozytywnym wydźwiękiem. Podczas zumby uczestnicy tańczyli z uśmiechami na twarzach, rozmawiali ze sobą.
       - Zainteresował nas temat zdrowej żywności i to, że będzie to też relaks dla emerytów - mówiła pani Krystyna, uczestniczka pierwszego spotkania. – Na przykład gimnastyka czy po prostu interesujące prelekcje z ciekawymi ludźmi, styl życia. Jesteśmy już po sześćdziesiątce, także musimy o siebie dbać, nie tylko pod względem zdrowego odżywiania, ale też ruchu – dodała. 
       - Dziś ma być zumba – mówiła pani Halina, także uczestniczka spotkania. – Zdejmiemy buty i możemy tańczyć. 
       Wiele osób zapewne nie mogło przyjść z powodu strajku nauczycieli, bo trzeba siedzieć z wnukami. Dobra wiadomość? Można ich zabrać ze sobą. 
       Cykl spotkań "Kierunek: Zdrowie" jest bezpłatny. Więcej informacji o kolejnych spotkaniach w tekście "Seniorze, w każdy wtorek wybierz "Kierunek:zdrowie"
Magda Fedak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • włodarzowi też by się przydał - kierunek zdrowie. Zajęcia powinna prowadzić osoba w podobnym wieku, np. emerytowana nauczycielka wychowania fizycznego, byłoby to bardziej autentyczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  kolo(2019-04-24)
 • A jest w tym mieście coś dla młodych czy tylko tyra za minimalna krajową?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  zdzichuMarynarz(2019-04-24)
 • w latach 2008 - 2014 zamknięto 1146 szkół, a z pracy musiało odejść 47 tys. nauczycieli. Co zrobili obecnie strajkujący, żeby temu zapobiec - czy martwili się o uczniów, ich rodziców i zwalnianych kolegów z pracy. NIE ZROBILI NIC, tylko cieszyli się, że nie dotyczy to ich samych. Wstyd i hańba !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  Blurp,blurp(2019-04-24)
 • @zdzichuMarynarz - Czasu nie mają, bo za minimalną nikt się nie utrzyma i muszą dorabiać. co gwarantuje wymarcie problemu z seniorami(50+)w najbliższym pokoleniu. Z pominięciem tzw kasty która woli występować na obcych terenach (incognito) np wczasach zdrowotnych. .. Ale do rzeczy aerobik (lub Taj Chi) jest dużo skuteczniejszy dla zdrowia niżeli ćwiczenia siłowe. Uważać tylko trzeba na zanieczyszczenie powietrza PM 10,a szczególnie PM 2,5 które to pyły poprzez układ oddechowy dostają się do serca (zawały) i układy krwionośne - miażdżyca. O problemach pulmonologicznych nie wspominam. Na Interii aktualne dane dla każdej miejscowości. Trzeba dodać, że żadne pomieszczenie, przed tymi pyłami, nie chroni. Decydujący jest stan zanieczyszczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2019-05-07)
Reklama