UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To nie tylko gaszenie pożarów

 
Elbląg, Prezydent Wilk otrzymał sympatyczną, strażacką figurkę podczas podsumowania roku
Prezydent Wilk otrzymał sympatyczną, strażacką figurkę podczas podsumowania roku (fot. WS)

Najmłodszy ma 23 lata, a najstarszy 55 lat. Tylko czterech z nich ma więcej niż 50 lat. Przez cały rok są czujni, są wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie życia. Już nie tylko gaszą pożary, ale przede wszystkim pomagają przy wypadkach drogowych. Nigdy nie odmawiają pomocy, przez co cieszą się ogromnym zaufaniem społeczeństwa. Strażacy, bo o nich mowa, podsumowali miniony rok. Zobacz zdjęcia ze spotkania w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Trochę statystyki
       W 2013 r. Straż Pożarna interweniowała 2063 razy (to 316 razy więcej niż w ubiegłym roku), z czego 1175 zdarzeń dotyczyło samego Elbląga. Reszta to te, które miały miejsce na obszarze powiatu elbląskiego.
       Ubiegły rok to 30 ofiar śmiertelnych, w tym dwie osoby, które zginęły w pożarach – jedna w lutym przy ul. Browarnej, a druga w grudniu w pamiętnym pożarze przy ul. Jaśminowej.
       Jednym z największych wydarzeń był pożar dachu hali w Gronowie Górnym (tam straty wyniosły ok. 400 tys. zł), paliły się tereny rolnicze i nieużytki, m.in. w Hucie Żuławskiej, Cieplicach czy w Zastawnie.
       Straż wyjeżdżała również do przypadków zaczadzenia, ale jak mówił st. bryg. Tomasz Świniarski, komendant PSP w Elblągu, lepiej żeby tych interwencji było więcej, bo są one lepsze niż zaczadzenia.
       Straż Pożarna to nie tylko zawodowi, wyszkoleni funkcjonariusze, ale i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Tych na terenie powiatu jest 37, z czego 13 funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym.
      
       Stawiają na edukację
       M.in. poprzez lokalne media – w 2013 r. straż pożarna ok. 160 razy opowiadała o bezpieczeństwie.
       Ważniejsze akcje to te, które mówiły o niebezpieczeństwie związanym z czadem, o tym dlaczego zimą trzeba uważać na zamarzniętych jeziorach czy rzekach, czym grozi wypalanie traw i jak bezpiecznie wypoczywać. Po raz kolejny, ku uciesze najmłodszych, zorganizowano piknik mundurowy. Doposażono również stanowisko edukacyjne, wykorzystywane podczas różnych imprez.
       Ważnym wydarzeniem było również nadanie Zespołowi Szkół w Nowakowie im. Państwowej Straży Pożarnej.
       Od kilku lat elbląscy strażacy nadzorują również klasy mundurowe w elbląskich szkołach ponadgimnazjalnych.
      
       Przeciętnie ma 36 lat
       W takim wieku jest statystyczny elbląski strażak, natomiast ten najmłodszy ma 23 lata, a najstarszy 55. Obecnie w elbląskiej PSP pracuje 157 funkcjonariuszy, z czego tylko 12 pracowników, w tym komendant i jego zastępca, to administracja. Tylko czterech strażaków ma więcej niż 50 lat.

  Elbląg, Również i strażackie misie to dowód wdzięczności za okazaną pomoc
Również i strażackie misie to dowód wdzięczności za okazaną pomoc (fot. WS)

W ubiegłym roku chętnych do służby było 58 osób, które złożyły swoje aplikacje. Znaczna ilość odpadła podczas testów sprawnościowych. Ostatecznie wybrano siedem osób. Trzeba jednak powiedzieć, że były to osoby znacznie lepiej przygotowane niż w poprzednich latach.
      
       Prezydent przyjacielem służb
       Fundusze straży pożarnej przede wszystkim pochodzą z województwa, ale finansowo pomaga również miasto oraz prywatni darczyńcy. To właśnie im podziękowano podczas wczorajszego (23 stycznia) spotkania i wręczono strażackie maskotki oraz sympatyczne blaszane statuetki. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, ale i st. bryg. Mirosław Hołubowicz, zastępca komendanta wojewódzkiego.
       - Jestem przyjacielem służb mundurowych. Wy już nie tylko gasicie pożary, ale jesteście tam, gdzie zajdzie taka potrzeba – mówił Jerzy Wilk, prezydent Elbląga na wczorajszym (23 stycznia) spotkaniu podsumowującym miniony rok. - Deklaruję pomoc dla strażaków i obiecuję pomoc w powstaniu tego budynku, na którym wam szczególnie zależy.
       Tu Jerzy Wilk mówił o strażnicy, która wciąż pozostaje w sferze marzeń elbląskiej PSP.
       O powstaniu tego budynku mówi się już od 2008 r. Cztery lata później doszło do spotkania, na którym władze miejskie oraz przedstawiciele wojska rozmawiali o pozyskaniu od wojska działki pod budowę strażnicy. Planuje się, że będzie ona położona przy ul. Łęczyckiej.
      
      
      
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • taka ich praca!! i nagrody za to ? bez sensu!! lekarz jak wyleczy chorego dostaje nagrode? nauczyciel za nauczanie dostaje nagrode? ludzie - taka maja prace i czemu maja dostac za to nagrode? licze na nagrody dla np listonoszy bo dostarczaja nam listy i dla pani jadzi z warzywniaka bo tak ladnie wydaje reszte
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  16
  zniesmaczony111(2014-01-24)
 • W każdym zawodzie są przyznawane nagrody. W każdym! A strażacy nie pracują a służą! To robi różnicę. Lekarze dostają " nagrody" od wdzięcznych pacjentów, nauczyciele mało kasy nie mają, a do tego mnóstwo wolnego czasu, system nagród w poczcie polskiej też istnieje. Więc po co jątrzysz?
 • Straż wyjeżdżała również do przypadków zaczadzenia, ale jak mówił st. bryg. Tomasz Świniarski, komendant PSP w Elblągu, lepiej żeby tych interwencji było więcej, bo są one lepsze niż zaczadzenia. A tego akapitu nie załapałem:-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  strażak34(2014-01-24)
 • I wszystko jasne pan Wilk nie rozwiąże Straży Miejskiej, bo mówi. .. jestem przyjacielem służb mundurowych!?
 • wiza opanuj się już mam ciebie dość
 • Jest też strażak gminny z gronowa elbląskiego co jak jeździ samochodem to wiecznie przez komórkę rozmawia. Powinien sobie mandat wlepić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  likwidowaćnierobów(2014-01-24)
 • Podsumowanie podsumowaniem, ale z jakiej okazji prezio dostał tę statuetkę? Przez pół roku nic nie zrobił ani dla miasta, ani tym bardziej dla straży pożarnej. Potrafi tylko odcinać kupony i wstęgi po poprzednikach. A z obietnicy przedwyborczej o zlikwidowaniu straży miejskiej wyszło mu wielkie D!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  żenua(2014-01-24)
 • Fajno, fajno dobry PR to podstawa. .. Nie chcę ujmować zasług PSP, aczkolwiek oni lubią przypisywać sobie cudze zasługi, mam na myśli innych służb, dlatego nie róbmy z igły widły :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  LibedARh-(2014-01-25)
 • A DLACZEGO tylko dwa pojazdy non stop jadą na akcję gasić pożary???Elbląg 120 tys i co cienko, olsztyn czuwa i ładuje u siebie i na mazury wszystko.
 • Ty chyba nie wiesz co mówisz, że nauczyciele dużo kasy zarabiają i że mają mnóstwo czasu wolnego! Widać tak naprawdę nie wiesz na czym polega ich praca!
 • Ona, wyluzuj. .. Nauczyciele to najbardziej zmanierowana grupa zawodowa w Polsce. Jest ich za dużo i mają same wymagania. Znam wielu - są ciągle zmęczeni i mają wieeeele wolnego. .. I źle nie żyją.
Reklama