UWAGA!

Teraz ja - Trzy sekundy do śmierci…

 Elbląg, W Elblągu jest tylko jeden sekundomierz przy sygnalizacji świetlnej, ale jedynie dla tramwajów
W Elblągu jest tylko jeden sekundomierz przy sygnalizacji świetlnej, ale jedynie dla tramwajów (fot. Anna Dembińska)

Od pewnego czasu władza organizuje tzw. Budżet Obywatelski, ponieważ - mimo że została wybrana przez mieszczan - nie wie, jak im dogodzić. Gdyby miały w nim miejsce jakieś zmiany, to proponuję koniecznie wprowadzić to, co najważniejsze dla bezpieczeństwa elblążan, czyli dodatkową sygnalizację świetlną na skrzyżowanych, tzw. sekundomierze.

W tym roku Budżet Obywatelski bezapelacyjne wygrała muszla koncertowa w Bażantarni, co mnie cieszy, bo też na nią głosowałem. Od dzieciństwa była w moim życiu, elblążanina z urodzenia, kiedy to na gapę jechało się tramwajem do przystanku końcowego tuż przy muszli. Potem w miarę dojrzewania bywało się tam w niedzielę na potańcówkach, gdzie na betonowych kręgach zdobytych dla nas przez Armię Czerwoną, można było podrywać ówczesne panienki. Na górze, po schodkach, stał kiosk ze wszystkim, zwłaszcza z napojami uznawanymi obecnie za szkodliwe…, a że brakowało trochę do 18-tki, pani J. (RODO) dawała nam od tyłu. Wtedy królowało piwo Elbląg Zdrój, z zamknięciem na gumkę.

Kilka dni temu na portElu pojawiły się informacje, że mogą nastąpić jakieś przetasowania w Budżecie. Zakładam, że muszla pozostaje nienaruszalna, bo muszle w życiu człowieka spełniają najważniejsze role. Ta koncertowa uwalnia sferę duchowości, zaś klozetowa jest niezbędna w jego fizjologii.

Gdyby przetasowania jakieś miały miejsce, to proponuję koniecznie wprowadzić do Budżetu to, co najważniejsze dla bezpieczeństwa elblążan, czyli dodatkową sygnalizację świetlną na skrzyżowanych, tzw. sekundomierze, które pokazują, za ile sekund będzie zmiana światła „zielonego” na „żółte”.

W Elblągu jak i w prawie całej Polsce światła „żółte” świecą maksymalnie 3 sekundy. Te 3 sekundy to swoista formuła 1 na skrzyżowaniu, stres i pytanie, czy zdążyłem przejechać na „żółtym”. NIE MA SZANS! Przy prawidłowej prędkości 50 km /h, wg oficjalnego wzoru S = v2 / 2a (gdzie v to prędkość, a - opróżnienie związane z hamowaniem), droga hamowania na jezdni suchej (s) wynosi 30 m! Jeżeli na tej drodze stanie człowiek lub inny pojazd, to mamy problem. Ile jest wypadków i nieszczęść na przejściach dla pieszych, szkód materialnych - nie trzeba nikogo myślącego przekonywać.

Ponieważ nigdy nie ma szans opuszczenia skrzyżowania na „żółtym” opuszczamy skrzyżowanie na „czerwonym”, na co czyhają już dzielni funkcjonariusze w samochodach albo przy monitoringu, co kosztuje 300 zł i 6 punktów.

Tylko sekundomierze uratują nas od problemów i konsekwencji karnych i cywilnych. Funkcjonują one w kilku miastach. Ostatnio zainstalowano je w Kutnie, od lat zainstalowanie są na większych skrzyżowaniach w Kaliningradzie!

Dlaczeg w Elblągu, w ramach uzasadnionego priorytetu nie podjąć takich działań? Żeby zmobilizować prezydenta miasta, przypomnę, że projekt o takim rozwiązaniu został w październiku 2016 r. storpedowany w Sejmie przez PiS

 

Ps. Felieton dedykuję Pani Marii Kasprzyckiej, dzielnej redaktorce PortElu, która co piątek przybliża Czytelnikom swój punkt widzenia na Elbląg.

Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.5 2 37

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama