UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Tuus dla misjonarza

 
Elbląg, Ks. Stanisław Gorgol, tegoroczny laureat nagrody Tuus
Ks. Stanisław Gorgol, tegoroczny laureat nagrody Tuus (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Budowlaniec, ksiądz, misjonarz – tak można opisać ks. Stanisława Gorgola, tegorocznego laureata nagrody biskupa elbląskiego "Tuus". Wyróżnienie otrzymali państwo Grędzińscy, którzy tworzą rodzinę zastępczą. W Hali Widowiskowo – Sportowej odbyły się elbląskie obchody XVIII Dni Papieskich. Zobacz zdjęcia.

Dni Papieskie – od 18 lat organizowane w Elblągu - są okazją do nagrodzenia ludzi, którzy wyróżnili się niesieniem pomocy. Ufundowana przez biskupa elbląskiego nagroda Tuus przyznawana ludziom i organizacjom, którzy poprzez swoją działalność dają przykład oddania się Bogu, zgodnie z dewizą św. Jana Pawła II „Totus Tuus” - „Cały Twój”.
       Na dzisiejszej (19 października) gali nagrodą Tuus został uhonorowany ksiądz Stanisław Gorgol z parafii św. Rodziny w Elblągu. To nietuzinkowa postać.
       - Pochodzę z Elbląga, tutaj skończyłem szkoły. Przed pójściem do seminarium skończyłem szkołę budowlaną. Na pierwszą misję pojechałem niemal natychmiast po opuszczeniu murów seminarium – mówił ksiądz Stanisław Gorgol, tegoroczny laureat nagrody Tuus.
       Laureat ma za sobą misjonarską służbę w Ekwadorze, obwodzie kaliningradzkim i Wenezueli. Prowadził też parafię pw. św. Trójcy w Elblągu. Obecnie jest rezydentem przy parafii św. Rodziny w Elblągu.
       - Z powodów zdrowotnych wróciłem do Elbląga. Zawsze chciałem być misjonarzem. Wszędzie trzeba głosić Chrystusa – mówił tegoroczny laureat nagrody Tuus.
       Wyróżnienie na dzisiejszej gali otrzymali państwo Grędzińscy, którzy od 13 lat pełnią funkcję rodziny zastępczej.
       - Nie jest łatwo wyłonić laureata. Trzeba widzieć kandydatów w relacji do Jana Pawła II, jego nauczania, stylu życia jaki proponował. To oczywiście nie jest beatyfikacja laureatów, ale tę nagrodę powinny otrzymywać osoby przyzwoite, które dokonały czegoś wartościowego – mówił ks. biskup Jacek Jezierski.
       Dni Papieskie są organizowane na pamiątkę wyboru Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Hasłem tegorocznych było „promieniowanie ojcostwa”, jak przypomniał prowadzący galę ks. Piotr Towarek, to także tytuł jednego z dramatów Karola Wojtyły. W części artystycznej wystąpiła Eleni.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Elbląg wolny od pisiu, gonić wilka do lasu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 14
  (2018-10-19)
 • Bardzo ładna uroczystość z okazji Dni Papieskich. Świetne wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta Pana Marka Pruszaka w pełni merytoryczne i na temat a najważniejsze powiedziane własnymi słowami /nie z kartki/ czego nie mogę powiedzieć o Prezydencie miast. Gospodarz uroczystości i wystąpienie odczytuje z kartki /delikatnie mówiąc wstyd/. Bardzo dobry recital Eleni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  (2018-10-19)
 • Więcej ludzi jak na starcie hahahhahahahahahha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 3
  (2018-10-19)
 • RobertKoliński Jaki był koszt tej religijnej hucpy dla budżetu miasta Elbląga, ciekawość?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 14
  RobertKoliński(2018-10-20)
 • RobertKoliński Pozwolę sobie skorzystać z tutejszych łamów - w obronie wolności słowa, zdobywania informacji oraz pieniędzy podatnika;) "W dniu wczorajszym odbyła się w naszym mieście impreza religiancka pt. Dni Papieskie, zorganizowana przy wydatnym udziale i obecności najwyższych władz miejskich (ze względu na ciszę wyborczą już nie będę wymieniał dokładnie kogo;). Wystąpiła na niej Eleni (tak, Eleni wciąż śpiewa;), której to koszt zaproszenia i występu również poniosło miasto. W związku z tym próbuję dowiedzieć się jaki był koszt dla miasta tej wyznaniowej hucpy i ile musieliśmy jako podatnicy do niej dopłacić. Zadałem nawet takie publiczne pytanie na kilku elbląskich portalach, cyt. : "Jaki był koszt tej religijnej hucpy dla budżetu miasta Elbląga, ciekawość?" O ile na najpoczytniejszym z lokalnych portali (PortEL) nie było żadnego problemu z moim komentarzem, o tyle na tym drugim, związanym z obecnymi władzami UM, wpis po kilku kwadransach zniknął, zaś ponowna próba jego zadania spotkała się z notką administracji, że "komentarz ukaże się po zaakceptowaniu go przez Administratora". Do tej chwili zaakceptowany nie został; (. .. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 13
  RobertKoliński(2018-10-20)
 • RobertKoliński (. .. ) Droga Redakcjo info. elblag, dlaczego cenzurujecie nie łamiące Waszego regulaminu wpisy Czytelników i co próbujecie ukryć przed elblążan(k)ami? Jako dziennikarze powinniście chyba docierać do prawdy i informować społeczeństwo o ważnych dla niego sprawach, tym bardziej, że chodzi tu o wydatki władzy publicznej na imprezę stricte wyznaniową, co jest całkowicie sprzeczne z prawem, przyzwoitością oraz zasadami świeckiego państwa, mylę się? Czy Redakcja info. elblag mogłaby odnieść się do tych pytań gdzie indziej, skoro na ich własnych łamach są one zakazane?"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 12
  RobertKoliński(2018-10-20)
 • A ile Pan Panie Robercie odprowadza podatków o tak się troszczy Pan o budżet uważam z taką impreza jest potrzeba bez piwa i przekleństw jak na Dniach Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  (2018-10-20)
 • A ile Pan Panie Robercie odprowadza podatków o tak się troszczy Pan o budżet uważam z taką impreza jest potrzeba bez piwa i przekleństw jak na Dniach Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2018-10-20)
 • RobertKoliński Kwota to nie Pańska sprawa i nie ma ona tu najmniejszego znaczenia, najważniejsze jest, że odprowadzam i o budżet miejski i pieniądze podatnika się troszczę:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 9
  RobertKoliński(2018-10-20)
 • Dobrze że ks. Gorgol wrócił na Ojczyzny Staropruskie Łono, czyli do Elbinga. Uzdrawiał i nauczał obce ludy, a tu w kraju doszło do wynaturzeń w Kościele Katolickim : tylko 25-30 % katolików praktykuje brzmi Episkopat. Dlaczego ? Bo nadal prowadzona jest spowiedź uszna, a nie powszechna, nadal straszy się Bogiem -. .. " i nie wódź nas na pokuszenie ", zamiast " nie daj nas wodzić na pokuszenie" ( np. przez Diabła ), rozwodnicy nie mogą iść do komunii, no i te : BRACIA i. .. siostry. .. Do tego wyszła wreszcie na jaw patologia związana z celibatem, czyli pedofilstwo, które zaczyna się od dotykania główek dzieci przez księży, a kończy jak na filmie KLER. Na koniec nie ukrócana władza " MAKLERA " z Torunia. Gdy ks. Gorgol zajmie się tym, może wzroście ilość ludzi w kościele. Amen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 7
  (2018-10-20)
 • Pana komentarz jest delikatnie mówiąc, niepoważny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  Tomasz Cybulski(2018-10-20)
 • RobertKoliński @Tomasz Cybulski - Ma Pan prawo do swojej opinii - ja natomiast uważam, że szastanie publicznym groszem na imprezy wyznaniowo-religijne jest sprawą bardzo poważną i do tego skandaliczną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 8
  RobertKoliński(2018-10-20)
Reklama