UWAGA!

Uczniowie z Elbląga w projekcie Filmoteka Szkolna

 
Elbląg, Uczniowie z Elbląga w projekcie Filmoteka Szkolna
fot. nadesłana

Już od października uczniowie szkół w Elblągu i okolicach będą mogli wziąć udział w projekcie edukacji audiowizualnej realizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Jego celem jest dostarczenie młodym ludziom ważnych i ambitnych filmów oraz zachęcenie do dyskusji o nich. W poprzedniej edycji projektu uczestniczyło ponad 45 tys. uczniów z całej Polski.
       W Elblągu projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (NHEF) jest realizowany w Kinie Światowid już po raz piąty. W poprzednich latach uczestniczyło w nim ponad 8 tys.uczniów.
      
       – Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, nie tylko z Elbląga. W zeszłym roku uczestniczyły w nim szkoły m.in. z: Braniewa, Malborka, Sztutowa, Tolkmicka, Nowego Dworu Gdańskiego, Milejewa. Swym zasięgiem projekt obejmuje więc cały region. Uczestnicy projektu nie tylko oglądają filmy, ale przede wszystkim chłoną wiedzę filmową, są niejako zmuszani do analizy obrazu filmowego, odpowiadają na pytania, starsze grupy zapraszane są do dyskusji po filmie. Jako organizatorzy czujemy, jak ważny jest to projekt, jak ważne są filmy pokazywane w nim, otwierają one nam wszystkim oczy na świat nie tylko filmowy. – mówi Natalia Klonowska, koordynator projektu w Elblągu.
      
       Projekt powstał z myślą o młodych widzach, którym daje dostęp do ambitnego, niekomercyjnego kina, spotkań z gośćmi, multimedialnych prelekcji, dyskusji i warsztatów oraz interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych. Jest odpowiedzią na potrzebę, której nie zaspokajają do końca ani rodzice, ani edukacja filmowa w przeciętnej polskiej szkole.
       Pomimo ogólnego przekonania, że filmy stanowią doskonałą platformę do rozmów o zachodzących w świecie zjawiskach, badania przeprowadzone przez PBS DGA w sierpniu br. pokazują, że aż 42 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym w ogóle nie chodzi z nimi do kina, 36 proc. robi to rzadziej niż raz na 3 miesiące. Spośród tych, którzy to robią, prawie połowa rzadko lub wcale nie wykorzystuje filmów do rozmów ze swoimi dziećmi, np. na trudne tematy. W opinii niemal połowy rodziców również szkoła nie zwraca wystarczającej uwagi na edukację filmową. Według nich uczniowie chodzą do kina zbyt rzadko, a nauczyciele nie przykładają wagi do wyboru wartościowych filmów.
      
       – Widownią kina w Polsce jest dzisiaj młodzież. To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka, wyborach moralnych. Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani. Muszą się do­wiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać. – mówi Jerzy Stuhr, ambasador projektu.
      
       Idea projektu jest prosta. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany z oferty cykl i od października do czerwca, raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed pokazem odbywają się prelekcje, a nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji. Tematyka cykli jest bardzo różnorodna - część spotkań poświęcona jest zagadnieniom filmoznawczym i audiowizualnym, część - kulturowym i społecznym. W ofercie programu można znaleźć produkcje polskie, europejskie i amerykańskie, dostosowane do wszystkich poziomów edukacyjnych.
      
       Zgłoszenia do programu przyjmowane są w kinach, w których realizowany jest projekt oraz poprzez stronę www.nhef.pl. Na stronie znajduje się również lista kin oraz formularze zgłoszeniowe. Rekrutacja trwa do końca września.
      
       Dodatkowych informacji udzielają:
      
       Natalia Klonowska
       Kino Światowid
       e-mail: natalia.klonowska@swiatowid.elblag.pl
       tel.: + 48 55 6112056, 697 636 008
      
       Marcin Pieńkowski
       Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
       e-mail: marcin.pienkowski@snh.org.pl
       tel.:+48 22 530 66 55, 600 534 978
      
      

 


       O programie

       Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (www.nhef.pl) to projekt, który powstał z myślą o młodych odbiorcach kina.
       W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza”.
       Uzyskał również patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty.
       Popierają go także uznani twórcy kina i aktorzy, m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr czy Robert Gonera.
      
      
      
      

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama