UWAGA!

W jakim województwie warto żyć?

 
Elbląg, W jakim województwie warto żyć?

Według badań CBOS ze stycznia tego roku 1/3 Polaków jest gotowa przeprowadzić się do innego miasta w celu znalezienia zatrudnienia lub zdobycia lepszej pracy. Mobilność Polaków, zwłaszcza tych młodszych i wykształconych, rośnie z roku na rok. W którym regionie Polski warto żyć? To zależy, czego się szuka.

Każdy ma własne wyobrażenie tego, jak powinno wyglądać jego wymarzone życie. Z reguły jednak jest tak, że większość z nas marzy o stałej, dobrze płatnej pracy, przestronnym lokum i udanym życiu osobistym. Gdzie statystycznie najłatwiej spełnić takie marzenia?
      
       Tu bezrobocie nie grozi
      
Kryzys sprawił, że praca stała się towarem deficytowym, nawet dla osób z wyższym wykształceniem. W maju 2013 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w całej Polsce wyniosła 13,5 proc. (źródło GUS). Najgorsza sytuacja była w województwie warmińsko-mazurskim – bezrobocie wynosiło tam prawie 21 proc. Gdzie zatem mieszkać, aby zminimalizować ryzyko zostania bezrobotnym?
       Dane GUS od lat wskazują, że w najniższa stopa bezrobocia odnotowywana jest z reguły w Wielkopolsce. W maju 2013 r. wynosiła ona 10,1 proc. i była najniższa w Polsce.
       – Wielkopolska, a zwłaszcza Poznań od lat notują wysoką dynamikę rozwoju, co przekłada się na atrakcyjne miejsca pracy – mówi Dariusz Jarczyński z PrimeSoft Polska, firmy z branży IT mającej siedzibę w Poznaniu. – Z drugiej strony cieszy nas fakt, że można tu znaleźć wielu kompetentnych pracowników.
       Gdzie jeszcze nie ma problemów z pracą? Dalej na liście GUS znajduje się woj. mazowieckie i śląskie (odpowiednio 11,3 i 11,5 proc. bezrobocia rejestrowanego).
      
       Gdzie można najlepiej zarobić
      
Sama praca to jeszcze nie wszystko. Trzeba wiedzieć też, gdzie zapłacą nam najwięcej. Dużo zależy tu od branży, w której działamy, naszego wykształcenia i doświadczenia, jednak (aby uniknąć rozczarowań) można prześledzić też ogólne trendy. Jeśli chodzi o sektor przedsiębiorstw, to wynagrodzenie w styczniu 2013 r. było najwyższe w województwie mazowieckim (4 511 zł brutto, dane: GUS). Nie jest to zapewne dużym zaskoczeniem, w stolicach najczęściej zarabia się lepiej niż w innych regionach kraju, jednak trzeba też uwzględnić wyższe koszty życia.
       Między woj. mazowieckim, a resztą kraju istnieje pod tym względem przepaść – drugie na liście jest woj. łódzkie z średnią pensją oscylującą wokół 3 446 zł brutto. Na trzecim miejscu uplasowała się Wielkopolska – 3 367 zł brutto.
      
       Zadowolenie nie idzie w parze z pieniędzmi
      
Gdzie mieszkają najbardziej zadowoleni z życia ludzie? Ustalenia tej względnej wartości podjął się GUS w raporcie „Jakość życia. Kapitał społeczny, ubóstwo i wykluczenie społeczne w Polsce”. Pod uwagę brano poziom zadowolenia z kilku czynników, m.in. poziom zadowolenia ze zdrowia, sytuacji zawodowej i rodzinnej oraz warunków materialnych życia.
       Jak się okazało, cała Polska jest raczej szczęśliwym krajem. Odsetek osób dla całego kraju, które uważają, że są zadowolone z życia, wynosi 74 proc.
       W których województwach jest lepiej, a w których gorzej? Najwięcej zadowolonych osób żyje w woj. pomorskim – 78 proc., niewiele mniej – 77 proc. w woj. lubuskim i śląskim. Stosunkowo najmniej zadowoleni żyją w woj. warmińsko-mazurskim (67 proc.). Wynika z tego, że zarobki osiągane w poszczególnych województwach nie mają bezpośredniego przełożenia na zadowolenie z życia ich mieszkańców. Czy potwierdza to tezę mówiącą, że pieniądze szczęścia nie dają? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
      
       Wytypuj swoje województwo. Na co zwracasz uwagę?
      
Niskie bezrobocie – Wielkopolska
       Dobre zarobki – Mazowieckie
       Zadowolenie z życia – Pomorskie
      
       Źródło: PrimeSoft Polska
      
      
Redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czemu dzis nas Admin dołujesz ??? Wiemy że tu jest do d. .y
 • To proste zarobki nie przekładają się bezpośrednio na zadowolenie bo co z tego, że w Mazowieckim są największe jak tam jednocześnie są najwyższe ceny.
 • Czy jeśli Elbląg się przeniesie do pomorskiego to automatycznie wzrośnie nasze zadowolenie z życia? :)
 • szczęście narodowe brutto - to chyba w Buthanie.
 • Hmm konkretnie czego ceny są większe ??
 • Górny Śląsk, tam od czasów PRL po czasy współczesne było dobrze i jest dobrze:0Wolałbym, żeby Elbląg miał nie prezydenta a burmistrza:) Czemu?Znów możnaby chodować kury i świnki koło domu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  /Alojzy/(2013-08-14)
 • jeżeli Elbląg zostanie włączony do pomorskiego to pomorskie znajdzie się na samym dole tabeli i dlatego pomorskie nigdy nie przyjmie Elbląga (na pewno nie przyjmie dobrowolnie)
 • konkretnie to np ceny mieszkan sa 2 razy wieksze i przez 30 lat masz rate za klitke 50 m nie 770-970 zl w zaleznosci od stop % ale ok 1500 zl a to chyba spory udzial w domowym budzecie przez 30 lat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kupers(2013-08-14)
 • "Czy jeśli Elbląg się przeniesie do pomorskiego to automatycznie wzrośnie nasze zadowolenie z życia? :)" - moje np. by wzrosło od samego już faktu, że Elbląg byłby administracyjnie tam, gdzie jego miejsce. Teraz nóż się w kieszeni otwiera słysząc na każdym kroku kłamstwa "u nas, na warmii i mazurach".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  Jonas(2013-08-14)
 • Dobre 16 miejsce nie jest jeszcze tak źle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Kazimiera(2013-08-14)
 • w primesoft płacą spoko, poznan rządzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Toffi-czlowiek(2013-08-14)
 • To zestawienie to nic nowego. Najbardziej zadziwiające są zestawienia procentowe moim zdaniem wcale nie obrazujące rzeczywistości - my Polacy lubimy narzekać, więc co do zasady parametry zawyżone; ) A w naszym grajdołku - specjalnie nie widzę perspektyw na poprawienie i nastrojów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Zazula(2013-08-14)
Reklama