UWAGA!

W mieście powstają kwietne łąki

 Elbląg, Łąka kwietna powstaje m.in. między jezdniami al. Armii Krajowej
Łąka kwietna powstaje m.in. między jezdniami al. Armii Krajowej (fot. Michał Skroboszewski)

Coraz więcej terenów w Elblągu nie jest koszonych, by poprawić retencję wody. Powstają też miejskie łąki, jedna z nich w samym centrum miasta, między jezdniami alei Armii Krajowej. 

Systematyczne powiększanie terenów o ograniczonym koszeniu i urządzanie łąk kwietnych w mieście to inicjatywa Zarządu Zieleni Miejskiej, prowadzona w porozumieniu z odpowiednimi departamentami Urzędu Miejskiego.

- Rozważając zalety łąk kwietnych należy podkreślić ich pozytywny wpływ na otoczenie. Oprócz tego, że umożliwiają retencjonowanie wody, to także umożliwiają obniżanie poziomu drobnego pyłu i stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Oferują podstawę żywieniową wielu zwierząt i owadów, oddziałują pozytywnie na glebę dzięki bogatemu składowi gatunkowemu roślin rozwijających mocny system korzeniowy, który wspiera dotlenianie podłoża – wyjaśnia Irena Czarniejewska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu. - Nie do przecenienia są też względy ekonomiczne. Ograniczenie koszenia to zmniejszenie kosztów utrzymania zieleni miejskiej, ograniczenie zużycia paliwa, a tym samym zmniejszenie emisji spalin. Łąka kwietna to sposób na udekorowanie miasta w inny niż dotychczas sposób. Rozwiązanie to służy także naturze, gdyż stwarza miejsce do życia wielu gatunkom zwierząt, np. pszczołom, motylom, i innym owadom, a także jaszczurkom i ptakom.

Łąki kwietne powstają – jak zapewnia ZZM bez dodatkowych nakładów finansowych - w parku Kajki, przy Trasie Unii Europejskiej, w parku Traugutta wzdłuż Kumieli, w parku Dolinka (na skarpach), na odcinku między ul. Kościuszki a Spacerową, przy ul. Akacjowej i Druskiej oraz w centrum miasta między jezdniami al. Armii Krajowej.

- Planowane łąki kwietne będą miały nadany kształt wpisany w naturalny układ alejek (w przypadku parku Kajki i parku Traugutta), bądź figur geometrycznych, by sprawiały że jest to element świadomie stworzony dla nadania innej formy dla istniejącej zieleni, a nie zapomniany przy kolejnym koszeniu – dodaje Irena Czarniejewska. - Pominięcie pierwszego koszenia w czerwcu pozwoli na obserwację, które gatunki roślin najlepiej radzą sobie w naturalnym środowisku bez ingerencji. Natomiast w pasie drogowym ul. Armii Krajowej eksperymentalnie przygotowaliśmy łąkę kwietną od podstaw. Wymagało to całego procesu, który obejmował: zdjęcie darniny, przekopanie, wysianie nasion, przykrycie włókniną w pierwszym okresie wzrostu dla zabezpieczenia przed ptakami. Czas oczekiwania na efekty może trwać od roku do 2 lat. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że możemy mieć wpływ rozwój i wzrost wielu gatunków nie występujących w formie naturalnej na wybranym terenie, które finalnie stworzą bardzo malowniczy obraz łąki kwietnej.

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej dodają, że łąki kwietne istniały już w Elblągu wcześniej na terenach poza bezpośrednim sąsiedztwem osiedli. Jako przykład podają tereny przy ul. Wschodniej, Gałczyńskiego. Reymonta, Chrobrego, Podchorążych i Wyżynnej). - W sumie w Elblągu jest obecnie około 60 tysięcy metrów kwadratowych łąk kwietnych w pasie drogowym, parkach i na wolnych terenach. Przy al. Armii Krajowej łąka ma 900 metrów kwadratowych powierzchni – dodaje Irena Czarniejewska.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pięknie!!!
 • Bardzo fajna inicjatywa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  7
  Jegomość(2020-06-01)
 • No i super :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  5
  ŁukaszKot(2020-06-01)
 • Alergicy dziękują prezydentowi za ten wspaniały pomysł!!!
 • No to jeszcze krowy na te łąki, i mamy totalną wieś. Kwietne łąki nie polegają na nic nie robieniu - w celu oszczędności paliwa i wydatków na pracownika. Wbrew pozorą utrzymanie kwietnej łąki jest praco chłonne i drogie. Trzeba na samym początku przy zakładaniu takiej łąki teren najlepiej przeorać/przekopać najlepiej jesienią, następnie posiać trawę i kwiaty łąkowe i, następnie kosić na danej wysokości trawy nad kwiatami. A nie zostawić trawę po kolana, po pas i wmawiać, że jest pięknie.
 • Doskonały pomysł, pięknie i ekonomicznie. Jestem przeciwna tym "dywanom"nasadzanych kwiatów w które ładowane są środki finansowe miasta.
 • Laki zabetonowac, tak chcial Gierek Garbusiarz cyklista
 • No i już się komuś nie podoba, ludziom nie dogodzisz 🤦
 • Park Kajki jedna wielka łąka a kasę racja bierzecie do kieszeni złodzieje zamiast wydawać na utrzymanie miasta to miasto to i tak już jedno wielkie g. nie trzeba inwestować gdyby nie getta meblarskie w tym mieście nie byłoby żadnej pracy tak rozwijacie nasz region wsioki
 • W latach 50 w Elblagu I w innych miastach nikt nie kosil trawnikow- nie bylo nawet kosiarek, chyba ze sporadycznie reczna kosa, a nawet ludze hpdowali w miescie krowy I swiniaki I nikt sie tego nie wstydzil, fakt ze nie bylo tylu alergikow, no ale nie bylo takich plynow do kapieli, ktore skutecznie codziennie splukiwaly z czlowieka wszystkie substancje ochronne wytwarzane przez organizm, ktore chronily przed alergia, ale coz swiat pedzi do przodu I miara nowoczesnosc jest rowniutkp przystrzyzony trawniczek. Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  3
  Zbyszek 1(2020-06-01)
 • no to teraz kocyk wino? - mleko i piknik, sama przyjemnosc, a w tle muzyka z jak w programach promujacych prl jazz czy blues, nie znam sie
 • @QbeeQ - dobre okreslenie getto melarskie, ale jak sie nie podoba to mam na pana miejsce 10 ukraincow
Reklama