UWAGA!

W obronie wolnych mediów

 Elbląg, W obronie wolnych mediów

W wielu miastach w Polsce w niedzielę o godz. 19 odbędą się manifestacje w obronie wolnych mediów. W Elblągu protest zaplanowano pod Bramą Targową.

Protesty to wynik piątkowego głosowania w Sejmie, podczas którego Zjednoczona Prawica odrzuciła weto Senatu w sprawie tzw. ustawy lex TVN, co oznacza że przepisy trafią teraz do podpisu prezydenta RP.

- Po raz kolejny PiS dokonuje zamachu na wolne media. Jarosław Kaczyński nie może znieść tego, że obok TVPiS której jedynym zadaniem jest gloryfikowanie władzy, mogą w Polsce istnieć także media które patrzą rządzącym na ręce i nie boją się informować obywateli o tym, jak bardzo skorumpowana i nieudolna jest obecna władza. Dlatego po raz kolejny spotykamy się aby wyrazić nasz sprzeciw przeciwko zamachowi na wolność mediów i żądać zawetowania haniebnej ustawy Lex TVN – informuje Komitet Obrony Demokracji, który zapowiedział w niedzielę na godz. 19 manifestacje w obronie wolnych mediów w kilkudziesięciu miastach w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim odbędą się m.in. w Olsztynie, Mrągowie, Giżycku i Elblągu. Elbląska pikieta odbędzie się przy Bramie Targowej.

- Pluralizm mediów jest nieodłączną częścią demokracji. Dlatego właśnie My, obywatele o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, w trosce o przyszłość naszej Ojczyzny – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce – piszą mediach społecznościowych organizatorzy protestów.

Po południu wspólne stanowisko w sprawie obrony wolnych mediów przesłali do naszej redakcji przedstawiciele Komitetu obrony Demokracji, Strajku Kobiet, Nowej Lewicy i Platformy Obywatelskiej (poniżej treść), zapraszając jednocześnie na niedzielną pikietę w Elblągu.

oprac. RG

 

Stanowiska demokratycznych organizacji w Elblągu w sprawie przyjęcia przez posłów PIS i ich sprzymierzeńców ustawy „LEX TVN"

 

"My, wolni obywatele Elbląga, wyrażamy swój sprzeciw przeciwko łamaniu prawa, w tym w szczególności Konstytucji RP, która w zapisach art. 54 „ Każdemu zapewnia wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”.

Jedną z najważniejszych podstaw - fundamentem demokratycznego państwa prawa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów. Obecnie sprawujący władzę w naszym kraju ten fundament chcą zniszczyć.

Nie godzimy się na takie, w cudzysłowie, tworzenie prawa. Prawa, które łamiąc powszechnie obowiązujące przepisy ma na celu służyć jednej, jak niektórzy twierdzą jedynie słusznej, partii w naszym kraju.

W trosce o przyszłość naszej ojczyzny wyrażamy swój sprzeciw wobec działań rządzących ograniczających wolność słowa i wolność mediów w Polsce.

Apelujemy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie tej ustawy, która jest szkodliwa dla Polskiego Państwa i jego obywateli.

 

Leszek Kotyński - Komitet Obrony Demokracji

Tadeusz Kawa - Komitet Obrony Demokracji

Paweł Rodziewicz - Komitet Obrony Demokracji

Izabela Daciuk - Strajk Kobiet

Michał Missan - Platforma Obywatelska

Janusz Nowak - Nowa Lewica


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama