Po mszy świętej w katedrze św. Mikołaja, która rozpocznie się w sobotę (28 lipca) o godz. 7, grupy pielgrzymów z Elbląga wyruszą na 20. Jubileuszową Elbląską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę. Wędrówka będzie przebiegać pod hasłem: „Oto Matka Twoja” i potrwa do 11 sierpnia.
Dzisiaj (27 lipca) na szlak wyruszyła grupa z Nowego Dworu Gdańskiego i pasłęcki człon grupy Pogezania, którzy mają do pokonania aż 515 km.
Jutro (28 lipca) na pielgrzymi szlak wyruszą grupy z Elbląga, Morąga i Malborka, 29 lipca ze Sztumu, a 30 lipca z Iławy, Kwidzyna i Prabut. Ostatnia grupa ma do przejścia najkrótszą trasę, która wynosi 412 km.
Kilkanaście dni wspólnej wędrówki do Częstochowy to czas rekolekcyjnego odkrywania Boga i siebie. To również fizyczne wyzwanie dla organizmu i próba własnych sił, ponieważ każdego dnia pątnicy mają do przebycia ok. 35 km. Zmęczenie, otarcia, odciski, to pielgrzymia codzienność. Relacje z marszu można będzie obserwować na portalu facebook.
W trakcie wędrówki pielgrzymi odmawiają różaniec, śpiewają, uczestniczą we mszy świętej i korzystają z sakramentu pokuty. Jak co roku, modlą się też w intencjach składanych wcześniej na karteczkach przez wiernych, którzy sami iść nie mogą.
W pierwszych dniach pielgrzymka ma charakter promienisty, co oznacza, że 11 grup wyruszy z różnych miast naszej diecezji, aby po kilku dniach, 1 sierpnia, spotkać się w Kruszynach koło Jabłonowa Pomorskiego i wspólnie dotrzeć na Jasną Górę, gdzie wezmą udział we mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej oraz czuwaniu modlitewnym.
Od 1996 r. pielgrzymka Elbląska posiada własną trasę, która wygląda następująco:
1. dzień - 27 lipca
Nowy Dwór Gdański - Malbork (24,9 km)
Pasłęk - Morąg (28, 1 km)
2. dzień - 28 lipca
Malbork -Mikołajki Pomorski (27,2 km)
Elbląg - Dzierzgoń (32,0 km)
Morąg - Miłomłyn (25,0 km)
3. dzień - 29 lipca
Mikołajki Pomorskie - Kwidzyn (27,9 km)
Dzierzgoń - Susz (25,8 km)
Sztum - Kwidzyn (25,8 km)
Miłomłyn-Iława (33,7 km)
4. dzień - 30 lipca
Susz - Biskupiec (30,9 km)
Prabuty - Plesewo-Szonowo (31,0 km)
Iława - Łąkorz (25,6 km)
Kwidzyn - Łasin (30,9 km)
5. dzień - 31 lipca
Łąkorz - Kruszyny (23,0 km)
Plesewo-Szonowo - Lembarg (26,0 km)
Łasin - Jabłonowo Pom. (20,0 km)
Biskupiec - Jabłonowo Pomorskie (22,5 km)
6. dzień - 1 sierpnia
Jabłonowo Pom. - Golub-Dobrzyń (40,1 km)
Lembarg - Golub-Dobrzyń (33,7 km)
Lembarg - Kruszyny → od Kruszyn trasa wspólna dla wszystkich grup
7. dzień - 2 sierpnia
Golub-Dobrzyń - Skępe (40,4 km)
8. dzień - 3 sierpnia
Skępe - Włocławek (36,1 / 39,7 km)
9. dzień - 4 sierpnia
Włocławek - Lubień Kujawski (34,3 km)
10. dzień - 5 sierpnia
Lubień Kujawski - Grabów (40,5 km)
11. dzień - 6 sierpnia
Grabów - Poddębice (38,4 km)
12. dzień - 7 sierpnia
Poddębice - Zduńska Wola (37,7 km)
13. dzień - 8 sierpnia
Zduńska Wola - Rusiec (35,4 km)
14. dzień - 9 sierpnia
Rusiec - Strzelce Wielkie (29,5 km)
15. dzień - 10 sierpnia
Strzelce Wielkie - Ostrowy nad Okszą (23,8 km)
16. dzień (ostatni) - 11 sierpnia
Ostrowy nad Okszą - Częstochowa (21,9 km)
Jutro (28 lipca) na pielgrzymi szlak wyruszą grupy z Elbląga, Morąga i Malborka, 29 lipca ze Sztumu, a 30 lipca z Iławy, Kwidzyna i Prabut. Ostatnia grupa ma do przejścia najkrótszą trasę, która wynosi 412 km.
Kilkanaście dni wspólnej wędrówki do Częstochowy to czas rekolekcyjnego odkrywania Boga i siebie. To również fizyczne wyzwanie dla organizmu i próba własnych sił, ponieważ każdego dnia pątnicy mają do przebycia ok. 35 km. Zmęczenie, otarcia, odciski, to pielgrzymia codzienność. Relacje z marszu można będzie obserwować na portalu facebook.
W trakcie wędrówki pielgrzymi odmawiają różaniec, śpiewają, uczestniczą we mszy świętej i korzystają z sakramentu pokuty. Jak co roku, modlą się też w intencjach składanych wcześniej na karteczkach przez wiernych, którzy sami iść nie mogą.
W pierwszych dniach pielgrzymka ma charakter promienisty, co oznacza, że 11 grup wyruszy z różnych miast naszej diecezji, aby po kilku dniach, 1 sierpnia, spotkać się w Kruszynach koło Jabłonowa Pomorskiego i wspólnie dotrzeć na Jasną Górę, gdzie wezmą udział we mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej oraz czuwaniu modlitewnym.
Od 1996 r. pielgrzymka Elbląska posiada własną trasę, która wygląda następująco:
1. dzień - 27 lipca
Nowy Dwór Gdański - Malbork (24,9 km)
Pasłęk - Morąg (28, 1 km)
2. dzień - 28 lipca
Malbork -Mikołajki Pomorski (27,2 km)
Elbląg - Dzierzgoń (32,0 km)
Morąg - Miłomłyn (25,0 km)
3. dzień - 29 lipca
Mikołajki Pomorskie - Kwidzyn (27,9 km)
Dzierzgoń - Susz (25,8 km)
Sztum - Kwidzyn (25,8 km)
Miłomłyn-Iława (33,7 km)
4. dzień - 30 lipca
Susz - Biskupiec (30,9 km)
Prabuty - Plesewo-Szonowo (31,0 km)
Iława - Łąkorz (25,6 km)
Kwidzyn - Łasin (30,9 km)
5. dzień - 31 lipca
Łąkorz - Kruszyny (23,0 km)
Plesewo-Szonowo - Lembarg (26,0 km)
Łasin - Jabłonowo Pom. (20,0 km)
Biskupiec - Jabłonowo Pomorskie (22,5 km)
6. dzień - 1 sierpnia
Jabłonowo Pom. - Golub-Dobrzyń (40,1 km)
Lembarg - Golub-Dobrzyń (33,7 km)
Lembarg - Kruszyny → od Kruszyn trasa wspólna dla wszystkich grup
7. dzień - 2 sierpnia
Golub-Dobrzyń - Skępe (40,4 km)
8. dzień - 3 sierpnia
Skępe - Włocławek (36,1 / 39,7 km)
9. dzień - 4 sierpnia
Włocławek - Lubień Kujawski (34,3 km)
10. dzień - 5 sierpnia
Lubień Kujawski - Grabów (40,5 km)
11. dzień - 6 sierpnia
Grabów - Poddębice (38,4 km)
12. dzień - 7 sierpnia
Poddębice - Zduńska Wola (37,7 km)
13. dzień - 8 sierpnia
Zduńska Wola - Rusiec (35,4 km)
14. dzień - 9 sierpnia
Rusiec - Strzelce Wielkie (29,5 km)
15. dzień - 10 sierpnia
Strzelce Wielkie - Ostrowy nad Okszą (23,8 km)
16. dzień (ostatni) - 11 sierpnia
Ostrowy nad Okszą - Częstochowa (21,9 km)
mk