UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

WOŚP gotowa do startu

2020-01-10
Aktualizowany 2020-01-12 07:16
 
Elbląg, WOŚP gotowa do startu
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Wielkimi krokami zbliża się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznej 28. edycji akcji Orkiestra zbiera fundusze na zakup urządzeń medycznych ratujących życie i zdrowie dzieci podczas różnego rodzaju operacji. Zobacz, co będzie się działo w Elblągu.

- Potrzeby dotyczące zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego są bardzo duże – zaznacza Bogusław Milusz, szef sztabu WOŚP w Elblągu. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Orkiestry, za zebrane w tym roku pieniądze zostaną zakupione urządzenia wykorzystywane m. in. w chirurgii ogólnej, kardiochirurgii i neurochirurgii.

Każda edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stanowi duże wyzwanie organizacyjne. Bogusław Milusz podkreśla, że rejestracja sztabów zaczyna się już w październiku, później zgłaszają się wolontariusze. A to dopiero początek, bo trzeba jeszcze przygotować puszki i zaplanować poszczególne wydarzenia. Nie dziwi więc, że do takiej pracy potrzeba wiele rąk. - W Elblągu mamy 450 wolontariuszy i 62 sztabiki. Grają z nami szpitale, wszystkie szkoły podstawowe, prawie wszystkie przedszkola, elbląskie uczelnie - PWSZ i EUH-E. Jest z nami Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych, Elbląskie Morsy, kluby, Zakład Utylizacji Odpadów... – wylicza szef sztabu.

- Prowadzenie szkolnego sztabiku WOŚP także jest sporym wyzwaniem – mówi Aneta Wiśniewska, nauczycielka w SSP 3. - Dlatego warto do współpracy zaprosić osoby, które potrafią poświęcić dla innych swój czas i energię. W sztabiku pracuję z koleżankami nauczycielkami, Agnieszką Płazą i Dorotą Czerniak. Cieszymy się, że w naszej szkole nie brakuje ludzi chcących grać z Orkiestrą, zarówno jeśli chodzi o dyrekcję i nauczycieli, jak i uczniów i ich rodziców.

Nieodłącznym elementem WOŚP są licytacje, które odbywają się m.in. na Allegro. - Można licytować rzeczy dla ciała i ducha, różnorodność jest tu bardzo duża - mówi Bogusław Milusz. - Książki, wycieczki, rejsy statkiem, zabiegi kosmetyczne, torty, usługa woskowania samochodu, koszulki piłkarskie z podpisami zawodników... Licytowana jest też koszulka absolwenta SP 11 w Elblągu, reprezentanta Polski w koszykówce, Przemysława Zamojskiego. Są także spotkania z ciekawymi ludźmi, jak kolacja z senatorem Jerzym Wcisłą i jego żoną Dorotą, kawa z doktorem Bogusławem Tołwińskim albo lekcje pływania z wicemistrzem świata Marcinem Trudnowskim. Jest w czym wybierać.

Licytacje będą się też odbywać na scenie przy Ratuszu Staromiejskim i w sztabikach WOŚP, takich jak ten w SSP 3. - Będziemy licytować m.in. książki z autografami Anny Lewandowskiej i Ewy Chodakowskiej, replikę medalu Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej 2018, koszulki Kamila Stocha, Skry Bełchatów czy Gwardii Opole. Myślę, że hitem licytacji może okazać się piłka Jakuba Błaszczykowskiego, ale mamy do zlicytowania także wiele innych akcesoriów sportowych z autografami – podkreśla Aneta Wiśniewska.

Centrum orkiestrowych wydarzeń w Elblągu będzie Stare Miasto. W niedzielę od godz. 14 obok Ratusza Staromiejskiego odbędą się licytacje i występy artystyczne. O godz. 20 tradycyjnie zabłyśnie Światełko do Nieba, a po nim wolontariusze i mieszkańcy Elbląga będą częstować się tortem ufundowanym przez Szpital Wojewódzki. W ciągu całego weekendu nie zabraknie też wydarzeń w sztabikach. - W naszej szkole wystąpią dzieci jako tancerze, piłkarze i żonglerzy. Nie zabraknie gości, takich jak mistrzowie świata z Latino Cocca Cadmans czy zespół muzyczny The Nierobbers – mówi Aneta Wiśniewska.

- Nie wiemy, kiedy sami będziemy potrzebować pomocy – twierdzi Bogusław Milusz. - Pomagając innym, pomagamy także sobie. Dodam, że w tym roku można pomagać nie wychodząc z domu dzięki skrzynce elektronicznej, za pomocą której można zasilić konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Finał WOŚP odbywa się nie tylko Polsce, ale w blisko 100 miejscach na świecie. W związku z klęską żywiołową w Australii szef WOŚP Jerzy Owsiak poprosił, by tamtejsze sztaby Orkiestry przeznaczyły pieniądze na organizację pozarządowe, które zajmują się ratowaniem zdrowia i życia ofiar pożarów.

- Gramy przede wszystkim dla najmłodszych, ale osobiście bardzo cieszę się z tego, że pewna część zebranych pieniędzy zostanie przekazana na Australię – zaznacza Aneta Wiśniewska. - Dlatego mocno zachęcam innych, by włączali się w Orkiestrę. Wielu ludzi potrzebuje tego, abyśmy okazali im trochę dobra.

 

Zobacz program tegorocznej WOŚP.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama