UWAGA!

WOŚP gotowa do startu

 Elbląg, WOŚP gotowa do startu
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Wielkimi krokami zbliża się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznej 28. edycji akcji Orkiestra zbiera fundusze na zakup urządzeń medycznych ratujących życie i zdrowie dzieci podczas różnego rodzaju operacji. Zobacz, co będzie się działo w Elblągu.

- Potrzeby dotyczące zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego są bardzo duże – zaznacza Bogusław Milusz, szef sztabu WOŚP w Elblągu. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Orkiestry, za zebrane w tym roku pieniądze zostaną zakupione urządzenia wykorzystywane m. in. w chirurgii ogólnej, kardiochirurgii i neurochirurgii.

Każda edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stanowi duże wyzwanie organizacyjne. Bogusław Milusz podkreśla, że rejestracja sztabów zaczyna się już w październiku, później zgłaszają się wolontariusze. A to dopiero początek, bo trzeba jeszcze przygotować puszki i zaplanować poszczególne wydarzenia. Nie dziwi więc, że do takiej pracy potrzeba wiele rąk. - W Elblągu mamy 450 wolontariuszy i 62 sztabiki. Grają z nami szpitale, wszystkie szkoły podstawowe, prawie wszystkie przedszkola, elbląskie uczelnie - PWSZ i EUH-E. Jest z nami Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych, Elbląskie Morsy, kluby, Zakład Utylizacji Odpadów... – wylicza szef sztabu.

- Prowadzenie szkolnego sztabiku WOŚP także jest sporym wyzwaniem – mówi Aneta Wiśniewska, nauczycielka w SSP 3. - Dlatego warto do współpracy zaprosić osoby, które potrafią poświęcić dla innych swój czas i energię. W sztabiku pracuję z koleżankami nauczycielkami, Agnieszką Płazą i Dorotą Czerniak. Cieszymy się, że w naszej szkole nie brakuje ludzi chcących grać z Orkiestrą, zarówno jeśli chodzi o dyrekcję i nauczycieli, jak i uczniów i ich rodziców.

Nieodłącznym elementem WOŚP są licytacje, które odbywają się m.in. na Allegro. - Można licytować rzeczy dla ciała i ducha, różnorodność jest tu bardzo duża - mówi Bogusław Milusz. - Książki, wycieczki, rejsy statkiem, zabiegi kosmetyczne, torty, usługa woskowania samochodu, koszulki piłkarskie z podpisami zawodników... Licytowana jest też koszulka absolwenta SP 11 w Elblągu, reprezentanta Polski w koszykówce, Przemysława Zamojskiego. Są także spotkania z ciekawymi ludźmi, jak kolacja z senatorem Jerzym Wcisłą i jego żoną Dorotą, kawa z doktorem Bogusławem Tołwińskim albo lekcje pływania z wicemistrzem świata Marcinem Trudnowskim. Jest w czym wybierać.

Licytacje będą się też odbywać na scenie przy Ratuszu Staromiejskim i w sztabikach WOŚP, takich jak ten w SSP 3. - Będziemy licytować m.in. książki z autografami Anny Lewandowskiej i Ewy Chodakowskiej, replikę medalu Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej 2018, koszulki Kamila Stocha, Skry Bełchatów czy Gwardii Opole. Myślę, że hitem licytacji może okazać się piłka Jakuba Błaszczykowskiego, ale mamy do zlicytowania także wiele innych akcesoriów sportowych z autografami – podkreśla Aneta Wiśniewska.

Centrum orkiestrowych wydarzeń w Elblągu będzie Stare Miasto. W niedzielę od godz. 14 obok Ratusza Staromiejskiego odbędą się licytacje i występy artystyczne. O godz. 20 tradycyjnie zabłyśnie Światełko do Nieba, a po nim wolontariusze i mieszkańcy Elbląga będą częstować się tortem ufundowanym przez Szpital Wojewódzki. W ciągu całego weekendu nie zabraknie też wydarzeń w sztabikach. - W naszej szkole wystąpią dzieci jako tancerze, piłkarze i żonglerzy. Nie zabraknie gości, takich jak mistrzowie świata z Latino Cocca Cadmans czy zespół muzyczny The Nierobbers – mówi Aneta Wiśniewska.

- Nie wiemy, kiedy sami będziemy potrzebować pomocy – twierdzi Bogusław Milusz. - Pomagając innym, pomagamy także sobie. Dodam, że w tym roku można pomagać nie wychodząc z domu dzięki skrzynce elektronicznej, za pomocą której można zasilić konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Finał WOŚP odbywa się nie tylko Polsce, ale w blisko 100 miejscach na świecie. W związku z klęską żywiołową w Australii szef WOŚP Jerzy Owsiak poprosił, by tamtejsze sztaby Orkiestry przeznaczyły pieniądze na organizację pozarządowe, które zajmują się ratowaniem zdrowia i życia ofiar pożarów.

- Gramy przede wszystkim dla najmłodszych, ale osobiście bardzo cieszę się z tego, że pewna część zebranych pieniędzy zostanie przekazana na Australię – zaznacza Aneta Wiśniewska. - Dlatego mocno zachęcam innych, by włączali się w Orkiestrę. Wielu ludzi potrzebuje tego, abyśmy okazali im trochę dobra.

 

Zobacz program tegorocznej WOŚP.

Tomasz Bil

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama