UWAGA!

Teraz ja - "Wyklęte Rondo"

 
Elbląg, "Wyklęte Rondo"
fot. Witold Sadowski, arch. portElu

Wikipedia podaję, że określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 r. a termin „żołnierze wyklęci” upowszechnił J. Śląski, publikując książkę o takim tytule. Toczy się "zacięty bój " odnośnie owych żołnierzy. Również w Elblągu.

Może nie wszyscy byli święci ale uważam, że przez parę osób nie powinno się skreślać zasług większości. Mnie przekonał film, który polecam "Ja jedna zginę. Inka 1946."
       Rozpętała się w Elblągu wielka walka co do nazwania ronda im. Żołnierzy wyklętych.
       Słusznie zauważył pan Mateusz Kosiński, i napisał w swoim artykule na stronie portElu: "forma upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych stała się rewelacyjnym tematem przepychanek politycznych pomiędzy zwaśnionymi partiami ". Podczas obrad sesji partie będą teraz się przekonywać co do swoich decyzji. Panie i panowie, proszę Was jeśli nie potraficie tego zaakceptować, bo stanowi to duży problem, to może warto by było zapytać się mieszkańców co o tym sądzą? A Wy zajmijcie się ważniejszymi przyziemnymi sprawami- bezrobociem w naszym mieście.
       Jako pierwszy z inicjatywą nazwania ronda wyszedł radny Paweł Fedorczyk ( medal za odwagę) - odważył się złamać stereotyp nazywania rond (do tej pory ronda mają nazwy miast partnerskich).
       Wrocław nie miał problemów z nadaniem imienia Ronda Żołnierzy Wyklętych. W Warszawie też złamali wszelkie zasady - chcą rondo im. prezesa Ochódzkiego i pewnie będą mieli. Ryszard Kukliński - to postać obecnie budząca wiele kontrowersji, co nie przeszkadza większości miast, które chcą nazwać ulice jego imieniem.
      
fajnyfacet
Liczba publikacji: 20
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.8 4 36

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I znów się powtórzę (jako zapytany o opinię mieszkaniec) : dobrze, że nie mamy poważniejszych problemów w mieście. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  5
  Machupichcę(2014-02-12)
 • a ja jestem zdania, że powinno nosić nazwę " żołnierzy niezłomnych" , bo " żołnierze wyklęci" , mimo że mają teraz pozytywny oddźwięk to jednak ta nazwa nie do końca jest stosowna
 • Nadawanie nazwy ronda im. żołnierzy wyklętych będzie złamaniem wieloletniej tradycji nazywania rond nazwami miast partnerskich. Ale pewnie miłościwie nam panujący Prezydent złamie ta tradycję aby uciszyć kibiców i wyciszyć sprawę ze stadionem. I wyjdzie tak ze cała Polska będzie się śmiała z naszego stadionu ale za to nasi lokalni kibice-patrioci będą mieli gdzie kwiaty składać.
 • Ja jedna zginę. Inka 1946.- świetny film dostępny w całości, w internecie.
 • a czemu ktoś za nas zdecydował, że ronda mają mieć tylko nazwy miast partnerskich. słuszna zmiana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  jadwiga123(2014-02-12)
 • stadion stadionem, nie tylko kibicom zależy na tej nazwie. a czy to takie złe, ze mają taką ochotę na nazwanie ronda?
 • Gwoli ścisłości, posiadam szczęśliwie książkę Żołnierze Wyklęci, której autorem jest Jerzy Ślaski. .Jeśli powołujemy się na tak znamienitego autora o takim wspaniałym życiorysie, wypadałoby nie popełniać błędu w pisowni jego nazwiska w powyższym artykule. A książkę polecam, świetna, pouczająca lektura!
 • Żołnierze ci byli wyklęci już podczas wojny. Wyklęci byli dlatego, że komuniści dokonywali nad nimi prawdziwie guślarskich obrzędów propagandowych. Mieli być przeklęci i zapomniani, żądano wyrzeknięcia się ich przez bliskich. Żołnierze Wyklęci nie byli zdrajcami, kolaborantami, tymi, których mamy po wsze czasy wyklinać. Ci młodzi ludzie walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Byli bohaterami, mieli na ogół za sobą kilka lat konspiracji i walki z Niemcami ale przyszedł nowy okupant, któremu stawili opór. Proponuję mniej Wikipedii a więcej rzetelnych żródeł, jak choćby książka wspomniana w artykule.
 • wtedy to nazywano ich wrogami i bandytami- nazwa ta powstała dużo później.
 • polecam ksiazke j. wieliczki szarkowej pod tytulem zolnierze wykleci!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  S.T.O.K.(2014-02-12)
 • Jak widzę dał głos kolejny lewacki ignorant i wtórny analfabeta. Nie dość, że ignorant, popełniający porażające błędy już na dzień dobry, przy powoływaniu się na książkę autora, którego nazwisko zmienia ot tak sobie, jak gdyby nie miało to żadnego znaczenia, to to co jest w jego wynurzeniach jeszcze bardziej porażające, to że nie zna w ogóle treści książki, na która się powołuje, a z tego nasuwa się wniosek, co widać w dalszym ciągu, ,złotych myśli' ' Fajnego Ignoranta, że w ogóle nie przeczytał ŻADNEJ KSIĄZKI dotyczących Żołnierzy, ,Wyklętych' ' , a o studiowaniu dogłębnym tego tematu, to już są dla naszego ignoranta rzeczy niewyobrażalne i przerastające go całkowicie, tak jak zresztą wszystkich yntelygentów z sld czy ćwoków od Palikmiota z Biłgoraja, to tenże ignorant i ANALFABETA przez duże A, powołuje się na Wikipedię, która jest tak samo wiarygodnym źródłem (cenzurowana jest od czasu pamiętnych wydarzeń 9/11), jak, ,poważne' ' są wywody FAJNEGO IGNORANTA, będące niemal kalką agit propagandy z czasów Bolko Bieruta. Przyjacielu zamiast powoływania się na Wikipedię i pisania czegokolwiek bez uprzedniego przestudiowania tematu i jego przemyślenia, zacznij najpierw od zapoznania się z kwestią, o której chcesz pisać, i to nie po łebku tylko przysiądź fałdów i poświęć chociaż z rok czasu, zanim kolejny raz dasz głos na ten czy inny temat.
 • Dla naszego Fajnego ignoranta sama nazwa ronda przyprawia go o dreszcze i wściekłość, czemu daje wyraz i upust swoich uczuć do NASZYCH NARODOWYCH BOHATERÓW, jak nie przymierzając z okresu walki utrwalaczy władzy ludowej z Żołnierzami Niezłomnymi, bo nasz ignorant już samym tytułem swoich wypocin udowadnia, że nawiązuje do tradycji propagandzistów z epoki ciemnego stalinizmu określając nazwę ronda. .. WYKLĘTE RONDO!!! Widzę kolego, że idziesz w ślady propagandzistów epoki wcale bynajmniej nie minionej, bo wciąż trwającej, gdy chór hien spuszczonych ze smyczy dostał prikaz pluć ile wejdzie znów na tych, ,zaplutych karłów reakcji' ' . Uważam, że należy dokładnie zapisywać tytuły i daty oraz portale tych wypocin oraz nazwiska i ksywy pod jakimi produkują się w tym właśnie temacie, obecni UTRWALACZE WŁADZY LUDOWEJ, CZYLI EPOKI WCIĄŻ TRWAJĄCEJ!!!
Reklama