UWAGA!

Z jednej strony ogródki, z drugiej wysypisko

 Elbląg, Z jednej strony ogródki, z drugiej wysypisko
(fot. Czytelnik)

- Bardzo proszę o interwencję w sprawie zalegających śmieci na ul. Okrężnej. Te nielegalne wysypisko szpeci krajobraz już parę miesięcy. Sytuacja powtarza się co roku. Dla spacerowiczów nie jest to przyjemny widok – pisze Czytelnik portEl.pl

Według naszego Czytelnika, wysypisko należy do Rodzinnych Ogrodów Działkowych Skowronek. Tak do tej sprawy odnosi się Zygmunt Wójcik, dyrektor Biura Okręgu PZD w Elblągu.

- Informujemy, że sprawę przekazaliśmy według zażalenia do Zarządu ROD Skowronek oraz pobliskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które mogą być jej adresatem, oczywiście z zaleceniem wyjaśnienia i zajęcia się tym problemem. Jednocześnie informujemy, że według naszej wiedzy wysypisko to jest zlokalizowane poza obszarem działek ewidencyjnych zajmowanych przez nasze pobliskie ogrody. Z ubiegłorocznego wyjaśnienia dwóch Zarządów ROD wynika, że na to wysypisko wyrzucają odpady również osoby postronne spoza ogrodów - napisał do nas Zygmunt Wójcik.

Dyrektor Biura Okręgu PZD zaznacza, że nie ustalono sprawców wyrzucania odpadów ani z ROD, ani spoza nich. Sprawa wysypiska jest jednak znana organom zarządzającym działkami od dłuższego czasu.

- W tej sprawie otrzymaliśmy również skargę działkowca z ww. ogrodu, z której nie wynika, kto wyrzuca odpady na to wysypisko. W ubiegłym roku na zalecenie okręgu, mimo że nie znaleziono sprawców tego procederu, ROD Skowronek wraz z innym pobliskim ogrodem podjął się sprawy i oczyścił teren wspólnie ze służbami miasta. Zwróciliśmy się też do osoby, która nas o tym powiadomiła, a poprzez nią do innych działkowców posiadających wiedzę na temat ewentualnych sprawców tego niecnego procederu, o pomoc zarządowi ROD w tej materii, gdyż jest to we wspólnym ich interesie. Nadmieniamy, że zgodnie z Regulaminem ROD, obowiązkiem każdego działkowca jest dbać o porządek na terenie swojej działki, terenie ogólnym, nie można też zaśmiecać terenów poza ogrodzeniem. Wszyscy działkowcy powinni też współdziałać w tej materii z zarządem ROD. Zarządy ROD nie posiadają służb porządkowych i polegają na domniemanej zasadzie przestrzeganiu zasad regulaminowych przez wszystkich działkowców ogrodu - podkreśla dyrektor.

W sprawie wysypiska przy ul. Okrężnej skontaktowaliśmy się ze Strażą Miejską. Arkadiusz Mateusiak, dyżurny SM potwierdza, że ten problem jest znany służbom.

- Teren, o którym mowa w zgłoszeniu, na bieżąco kontrolowany jest przez nasze patrole, a sprawa przekazywana jest zgodnie z właściwością do administratora zanieczyszczonego terenu, tj. Departamentu Zarząd Dróg UM w Elblągu, który sukcesywnie w miarę możliwości porządkuje zanieczyszczone miejsce.

Zygmunt Wójcik ma nadzieję, że nielegalne składowanie śmieci przy Okrężnej uda się powstrzymać dzięki pomocy wszystkich użytkowników działek.

- Rozumiemy odczucia i obawy osób, które doświadczają bliskości tego wysypiska – podkreśla dyrektor Biura Okręgu PZD. - Liczymy jednak w tej materii na współpracę wszystkich działkowców dla dobra wspólnego oraz ochrony środowiska. W związku z powyższym stale zalecamy wszystkim ogrodom przestrzeganie i utrzymywanie porządku, o co apelujemy na bieżąco w pismach do Zarządów oraz przy pomocy komunikatorów elektronicznych, a także za pomocą naszej strony internetowej www.elblag.pzd.pl.

Śmieci zalegające przy ul. Okrężnej wyraźnie kontrastują z otoczeniem, jakim są zielone tereny Rodzinnych Ogródków Działkowych. Pozostaje mieć nadzieję, że nielegalny proceder, jakim jest składowanie odpadów w tym miejscu uda się wreszcie ukrócić.

 

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • pogonić działkowców śmieciarzy, dowalić mandaty bo tak jest z brudasami, aby tylko za płot to już nie moje
 • Na 100% działkowcy stworzyli to wysypisko. Praktycznie przy każdej bramie na działki są takie wysypiska.
 • Tak wygląda środowisko naturalne zwolenników dzisiejszego porządku w Polsce. Gdyby było inaczej mandaty i kary dla wszelkiego rodzaju śmieciarzy byłby na porządku dziennym. Jednak ani NAJDROŻSZA władza centralna ani umiłowana lokalna nie jest zainteresowana przeciwdziałaniem zjawisku dzikich wysypisk ani ich realną likwidacją. Dziś po prostu taką mamy władzuchnę, która nie kopie swego elektoratu.
 • Jakie to płytkie, byle od siebie, co za krutkowzroczni ludzie. .. ..
 • to wygląda dokładnie, jak muzyka disko-polo. Co za podobieństwo.
 • Przez śmieciarzy, wszyscy działkowcy, wędkarze etc. są wrzucani do jednego wora.
 • A ja myślałem, ze zdjęcie z ul. Wiejskiej w Warszawie. Z tego gmachu
 • Kiedyś działkowiec mógł to spalić. .. teraz wielka ekologia zbawcy świata. .nawet suchej trawy nie wolno palić. .. .
 • Banda deb. .. , przecież na terenach ogródków są pojemniki na odpady, odpady zielone tez mozna zostawić przy pojemnikach i to wszystko jest wywożone. Nie rozumiem ludzi ktorzy nie mogą rzucić do pojemnika tylko rzucają przed bramę. Hashtagi: #DzialkowiczSkowronka
 • O "ekologię"dbają to ich kompstownik.
 • @GłębokaMyśl - Widzisz, Głęboka, trochę masz racji ale zasadniczo się mylisz w kwestii "dzisiejszego porządku". Obecny stan sądownictwa, kar itd ukształtowała poprzednia, liberalna władza. Dlatego mieli zawsze duże poparcie w zakładach karnych. To samo w Gdańsku, sądownictwo, prokuratura to jakać parodia. A jednak jak obecna władza chciała trochę przykręcić śrubę to wielkie protesty. Ale zawsze tak będzie że kary będą umiarkowane żeby ludzie dopuszczali się przestępstw czy wykroczeń żeby policja i wymiar sprawiedliwości mieli pracę. To jak z lekami. One mają łagodzić a nie wyleczyć. Wyleczony pacjent to strata klienta. Dlaczego nie dowalić np 10 lub 20 tys za przekroczenie predkości o np 20 km/h? Bo ludzie zaczeli by jeździć przepisowo i zero kasy do budżetu.
 • Mają racje piszący uwagi o działkowiczach bo to nie jest problem tylko tego ogrodu. Proszę się zainteresować ogrodem Kopernika ?? przy ul. Klonowej od kilku lat śmieci przed bramą. Odpady wszelkiego rodzaju porozwalane przed bramą a już w samym ogrodzie to hałdy rożnego rodzaju odpadów w śmietniku koło śmietnika rzeczywiście wizytówka straszna. Kolejny problem dla mieszkańców i kierowców to parkujące samochody na jezdni na zakręcie na chodniku i w każdy możliwy sposób. Niezwykle niebezpiecznie !!! A gdzie jest STRAŻ MIEJSKA gdzie POLICJA po prostu skandal !!! D W
Reklama