UWAGA!

Z regionu elbląskiego na rolniczy protest w stolicy

 Elbląg, Rolnicy z powiatu elbląskiego i woj. warmińsko-mazurskiego na proteście w Warszawie,
Rolnicy z powiatu elbląskiego i woj. warmińsko-mazurskiego na proteście w Warszawie, fot. nadesłana

W kraju trwają protesty rolników, 27 lutego strajkują oni w stolicy. Wśród uczestników nie brakuje też mieszkańców powiatu elbląskiego i województwa warmińsko-mazurskiego.

  Elbląg, Z regionu elbląskiego na rolniczy protest w stolicy
Fot. nadesłana

- W tej chwili jesteśmy pod Pałacem Kultury i Nauki, dojeżdżają kolejne autokary z rolnikami, część osób dojeżdża na własną rękę autami osobowymi czy pociągami, zbiera się nas naprawdę spora grupa osób... - krótko przed godz. 10 mówił nam Damian Murawiec, jeden z organizatorów ostatnich protestów w Elblągu. Według jego relacji, tylko z okolic Elbląga na protest zebrano cztery autokary uczestników, jeszcze sporo osób miało dojechać oddzielnie autobusami. - Pod Pałacem Kultury będą przemówienia, następnie będzie przemarsz pod Sejm – podkreśla rolnik. Dodaje, że do protestu w Warszawie dołączyli pszczelarze, myśliwi, wiele innych grup.

Jak podaje tvn24.pl, w oficjalnym zgłoszeniu zgromadzenia zapowiedziano 10 tysięcy uczestników. Organizatorzy zapowiedzieli, że nie będą blokować stolicy sprzętem rolniczym. Zgromadzenie ma potrwać od. godz. 11 do 15.

Przypomnijmy raz jeszcze, jakie są postulaty protestujących. Podczas strajku w Elblągu formułowali je tak:

- Stop niekontrolowanemu importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i państw spoza Unii Europejskiej. Żądamy natychmiastowych inwestycji w infrastrukturę portów morskich. Stop "zielonemu ładowi" i absurdalnym wymogom w produkcji rolnej. Stop absurdalnym wymogom programu klimatycznego "Fit for 55". Stop nadmiernej biurokracji. Żądamy przywrócenia licencji dla ukraińskich przewoźników. Żądamy uruchomienia pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych za lata 2022 i 2023 oraz poprawy działania aplikacji suszowej. Ostatni postulat: żądamy pilnego podjęcia prac nad uruchomieniem tzw. pomocy wojennej, czyli wsparcia rolników zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z wojną na Ukrainie – relacjonowaliśmy na naszych łamach.

Relacja z ostatniej blokady obwodnicy Elbląga jest tutaj. Blokady na trasie S-7 między Gdańskiem a Elblągiem mają potrwać do 10 marca. Szczegóły dotyczące objazdów na dołączonej do tekście informacji opublikowanej przez elbląskich i nowodworskich policjantów.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zbliża się wojna i głód, będą szukać każdego ziarna by przeżyć ! Polityka i pieniądz zniszczyła szacunek i wiarę u rolnika !
 • Do stolicy bez sprzętu na spacerek, a u siebie ludziom życie utrudniać zamiast Warszawę blokować tam ciągniki i do oporu stać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  13
  Trtr(2024-02-27)
 • Czy znowu mają banery z wowką w roli głównej ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  14
  GłębokaMyśl(2024-02-27)
 • według TVN24 szamanów z czerskiej ma być 10000 a rolnicy mówią milion
 • "W godz.8.00 -18.00 droga S-7 zablokowana ! Planowany protest codziennie do 10 Marca !" Przednówek jest nudny i chłopy robią sobie rozrywkę kosztem zwykłych obywateli ? Za ostatnie lata durnej polityki rządów populizmu i socjopatii teraz mają płacić zwykli obywatele ? Czy pojawiły się hasła ze sprzątaczem wowką, który ma zrobić porządek z Ukrainą i Brukselą ? ! Jak ma zamiar reagować na takie hasła prokuratura ?
 • 75% tych rolników to pisowski elektorat. Osiem lat byli w śpiączce i nagle się przebudzili ? Boli tanie zboże z Ukrainy ? A tanie nawozy z Rosji nie bolą. Polskich nawozów nie kupują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  56
  20
  Zadowolony użytkownik Izery(2024-02-27)
 • Jechać na Jasną Górę, do Torunia do naczelnego szamana, bujać się. W ubiegłym roku wszyscy wiedzieliście o zwożeniu zbóż z Ukrainy i nic nie robiliście. Morawiecki wiedział, a teraz gdzieś zniknął - jechać do niego, odwiedzić po drodze Kaczora - organizatora destabilizacji państwa na usługach Moskwy.
 • Dokładnie tak! Wojna pełnoskalowa w UA trwa od dwóch lat, a od ilu miesięcy na teren UE wjeżdżają produkty z UA? Dwa lata nic nie robiliście, a teraz nagle protesty. Hipokryzja poziom ekspert bambry jedne.
 • Dopłaty do sprzętu rolniczego i składki KRUS są dobre, ale zboże z Ukrainy już się nie podoba i trzeba zwykłym ludziom życie zatruć. Sami wybraliście PIS, które nie potrafiło nic załatwić w dyplomacji, tylko wrogów szukali. Skąd teraz te protesty?
 • policja gdzie jest? to jest przesada by codziennie blokować s7 i niszczyć codzienne życie zwykłym niewinnym ludziom.
 • Dziwię się, że polscy. rolnicy protestują przeciwko Zielonemu Ładowi. Przecież nasz rolnik w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej NIE STOSUJE żadnej chemii, technicznych uzdatniaczy, pasz z zawartością ulepszaczy, nieekologicznego paliwa, a w obejściu gospodarskim szczególnie przestrzega zasad ochrony środowiska, systematycznie segreguje śmieci, dba o właściwą utylizację posiadanych przez niego środków toksycznych i niebezpiecznych. Stąd powinien popierać ten program, bo oczywiście rolnicy z innych państw Europy tego nie przestrzegają. Tym samym zmusza się ich do tego co u nas jest normą, a więc koszty produkcji będą wtedy zbliżone do naszej rodzime produkcji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  9
  Zielono mi(2024-02-27)
 • Jak nie Unia, to czeka nas Putin. Sami wybierajcie..
Reklama