UWAGA!

Rolnicze blokady. Tak relacjonowaliśmy protest

 Elbląg, Sytuacja na rondzie przy Węźle Południe, kilkanaście minut po godz. 10
Sytuacja na rondzie przy Węźle Południe, kilkanaście minut po godz. 10 (fot. Anna Dembińska)

Protest na obwodnicy Elbląga rozpoczął się z półgodzinnym opóźnieniem. Około godz. 12 rolnicy mają ogłosić swoje postulaty. Blokada ma potrwać 24 godziny, w tym czasie cały ruch z obwodnicy Elbląga będzie kierowany przez policję ulicami miasta, więc kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Śledź naszą relację. Zobacz zdjęcia, wkrótce więcej fotek.

Godz. 10.09

Jesteśmy na miejscu planowanej blokady, przy węźle Elbląg – Południe. Protestujących jeszcze nie ma, blokada obwodnicy Elbląga rozpocznie się z opóźnieniem, prawdopodobnie dopiero o godz. 11. Jak się dowiedzieliśmy od rolników, są dobrze przygotowani do 24-godzinnego protestu. Mieszkanki gminy Markusy przygotowały dla protestujących 1500 kanapek.

 

Godz. 10.17. Elbląska policja na swoim koncie na Facebooku apeluje do kierowców o stosowanie się do poleceń policjantów kierujących ruchem, który zostanie skierowany z obwodnicy przez miasto. Grozi nam komunikacyjny paraliż.

 

"Mieszkańcy i osoby pracujące w Gronowie Górnym. Zalecany dojazd do miasta:

1. Nowina, Przezmark, Sierpin, cm. Dębica oraz Łęczycka

2. Gronowo Górne, droga techniczna wzdłuż S22, węzeł Młynary, cm. Dębica, Łęczycka

3. Tylko osobowe - Gronowo Górne, Grunwaldzka do "Kalinki" i w prawo ul. Okólnik. Możliwe utrudnienia w ruchu" - pisze Komenda Miejska Policji w Elblągu, dołączając również filmik, przypominający jak należy reagować na policyjne sygnały.

 

Godz. 10.25. Nasza pierwsza filmowa relacja. Pojawiły się pierwsze traktory.

 

Godz. 10:31 Protest się rozpoczął.

 

Godz. 10:35 " Punktualnie o godzinie 7:20 na parkingu przy firmie Chemikals w Braniewie zebrała się delegacja rolników z terenu Gminy Braniewo, która wyruszyła do Elbląga na ogólnopolski protest rolników na drodze ekspresowej S7.

Urząd Gminy Braniewo postanowił wesprzeć protestujących rolników poprzez przekazanie im flag Polski, kamizelek odblaskowych. Dodatkowo zapewniliśmy poczęstunek, w formie ciepłej herbaty i smacznej drożdżówki dla każdego" - informuje profil Gminy Braniewo na Facebooku.
.
Godz. 10:37 "Jestem rolnikiem nie niewolnikiem" - to jedno z haseł które zauważyliśmy na proteście. Rolnicy stanęli na wiadukcie.
Godz. 10.53 - Dojechali rolnicy z powiatu elbląskiego, sztumskiego, części nowodworskiego, braniewskiego. Dojeżdżają rolnicy z powiatu ostródzkiego. Przewidujemy, że będzie więcej pojazdów niż 9 lutego. Około godziny 12 przedstawimy swoje postulaty – mówi Damian Murawiec, organizator strajku.
.
Godz. 10.55 Rolnicy zwracają uwagę, że ich dotychczasowe postulaty nie zostały spełnione i zapowiadają protesty "do skutku". Dzisiejszy protest ma się zakończyć w środę (21 lutego) o godzinie 10.
Godz. 11.08 - Przyjechaliśmy zaprotestować w związku z sytuacją na granicy. Niekontrolowany przypływ towarów z zagranicy spowodował nieopłacalność produkcji rolnej w Polsce – mówi Szymon, rolnik z Pomorskiej Wsi.
Godz. 11.10 - Na proteście jest też kuchnia polowa z zupą dla protestujących.

Godz. 11.15 Policja przypomina kierowcom o objazdach i apeluje o dostosowanie się do sygnalizacji funkcjonariuszy kierujących ruchem.

Godz. 11.20 - Mam gospodarstwo 60 hektarów, prowadzę produkcję roślinną: kukurydzę, rzepak i pszenicę. Gdyby to była produkcja mieszana, to być może byłaby bardziej opłacalna. Wówczas zboża produkowane przeze mnie mógłbym wykorzystać w produkcji zewnętrznej. Ale rolnicy z produkcją zwierzęcą też się z nami łączą, gdyż też mają problemy. Jest wielki problem ze sprzedażą i ceną mleka, która drastycznie spada – mówi Sławomir, jeden z protestujących rolników.

 

Godz. 11.30. Kreatywności rolnikom odmówić nie można...

 

Godz. 11.42 - Związek pszczelarzy nie może być dziś nieobecny. Powinniśmy być wszyscy obecni, kiedy protestowali górnicy, stoczniowcy. Ich dziś tutaj nie ma. Protestowali transportowcy. Jeżeli zostaniemy w domach, to zniknie rolnictwo, pszczelarstwo, a to już będzie ewidentna strata. Kto nam zapyli nasze sady, uprawy, łąki. Dziś „topimy się” w miodzie, którego nie możemy sprzedać. W sklepach i na straganach jest miód z importu – mówi Henryk Kiejdo, prezes Warmińskiego Związku Pszczelarzy.

 

Godz. 11.50. Coraz więcej protestujących. Dołączyli także myśliwi.

 

Godz. 12.01 Pojawiły się traktory z gnojówką.

 

 

Godz. 12.06 Protest przebiega bardzo spokojnie, żadnych incydentów. Jest też utworzony tzw. korytarz życia dla ewentualnych służb ratunkowych.

 

Godz. 12.44. Coraz trudniej porusza się kierowcom po głównych ulicach Elbląga, szczególnie al. Grunwaldzkiej. Policja kieruje ruchem w newralgicznych miejscach, na niektórych skrzyżowaniach wyłączana może być sygnalizacja świetlna.

 

Godz. 13:30. Rolnicy zrzucili obornik na drogę w miejscu blokady.

 

Godz. 14:10. Na "siódemce" na wysokości Adamowa pustki. Ruch samochodów odbywa się tzw. "starą siódemką" i przez Nowy Dwór Gdański i Marzęcino.

 

Godz. 14.45. Wyruszyliśmy na ulice autem Elbląga, by sprawdzić, jak jeździ się po głównych ulicach w czasie rolniczej blokady obwodnicy. Spodziewaliśmy się wielkich korków. Utrudnienia co prawda są i potrzeba trochę cierpliwości, ale naszym zdaniem nie jest tak źle... A Waszym?

Godz. 16.20. Policjanci ręcznie kierują ruchem w pięciu miejscach.

Godz. 17.30. Tak obecnie wygląda sytuacja w okolicach pl. Słowiańskiego.

Godz. 21.30. Protest rolników potrwa do środy do godz. 10. Na węźle Elbląg - Południe nadal stacjonuje kilkaset pojazdów, głównie traktorów. Ruch od strony Malborka na zdjęciu naszego Czytelnika.

Godz. 22.30 - Jest spokojnie, kulturalnie, grzejemy się przy beczkach - mówi o proteście rolników Damian Murawiec, jeden z organizatorów. - Do rana będziemy tutaj. Ustalenia z policją są takie, że w środę o godz. 10 ma być już przywrócony ruch, więc od rana będziemy powoli się rozjeżdżać do domów.

daw, SM, Fot. Anna Dembińska

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama