UWAGA!

Za nocleg w szpitalu trzeba zapłacić

 
Elbląg, Za nocleg w szpitalu trzeba zapłacić
fot. nadesłana

- Szpital Wojewódzki w Elblągu wziął ode mnie pieniądze za wypożyczenie leżanki, którą - jak i kilkanaście innych - otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czy te leżanki nie powinny być udostępniane bezpłatnie? - pyta nasza Czytelniczka.

"Dlaczego w Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu pobierane są opłaty za korzystanie z leżanek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?" - napisała do naszej redakcji zaniepokojona kobieta.
       Taki problem mają rodzice, którzy nie chcą lub nie mogą rozstać się z dzieckiem, które trafiło do szpitala. Nie jest to tylko problem Elbląga - jak donoszą media - podobne opłaty muszą wnosić rodzice w szpitalach m.in. w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.
       W szpitalu wojewódzkim w Elblągu opłata za „zakwaterowanie rodzica przy dziecku”, jak informuje szpital, wynosi 20 zł za dobę. Zwolnione są z niej matki karmiące oraz osoby w trudnej sytuacji materialnej. Czy to dużo? Dla porównania:w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku opłata wynosi 10 zł za dobę, w Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - 13 zł.
       - Nie jest to opłata za korzystanie ze szpitalnych łóżek ( w tym także łóżek ofiarowanych nam przez Fundacje WOŚP). Jest to opłata, która ma pokryć inne realnie przez szpital ponoszone koszty pobytu rodzica/ opiekuna w szpitalu, takie jak dodatkowa pościel, możliwość korzystania z wody, prądu, dodatkowe sprzątanie – wyjaśnia Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
       W szpitalu znajduje się 12 łóżek podarowanych przez WOŚP, 8 rozkładanych leżanek i 10 foteli rekreacyjnych z podnóżkiem. Cały ten sprzęt używany jest w oddziałach pediatrycznym i niemowlęcym.
       Do kwestii pobierania opłat za leżanki w szpitalach, które je otrzymały odniosła się także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. „Bulwersujące są doniesienia, które bardzo szerokim echem odbijają się w polskich mediach i które związane są z niewłaściwym użyciem leżanek. Pobierane są za nie opłaty, albo nie trafiają one do sal szpitalnych, na których leżą pacjenci. Jest to niedopuszczalne, a także społecznie naganne.” - czytamy na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a ile szpital zapłaci za to że to rodzić opiekuje sie dzieckiem, że karmi, myje i wykonuje wszelkie czynności, które powinna wykonać pielęgniarka
 • Przecież ten sprzęt musi być dezynfekowany. Ta usługa nie jest tania. Tak więc czy warto się obrażać?
 • @dario009 - Nie chodzi tu tylko o łóżka ale o wszystko co dostali od WOŚPu. Czy korzystanie z tego sprzętu, aparatury itp. nie powinno być bezpłatne, a przynajmniej o wiele tansze?. Ja już dałem raz na WOŚP to dlaczego mam płacić jeszcze raz kiedy chcę wykonać jakieś badanie sprzętem na którym wyrażnie pisze że jest to dar WOŚPu. Czy ktoś mi to wytłumaczy?
 • Płacimy na NFZ, więc nie powinniśmy płacić za takie rzeczy. To tak, jak by się miało płacić za paliwo do karetki za to, że przyjechała na wezwanie. ..
 • To nie jest opłata za leżankę, tylko za spanie w szpitalu. To, na czym śpisz nie ma tu znaczenia, bo opłata jest za kompletnie co innego. Jakby fryzjer dostał od WOŚP maszynkę do golenia, to znaczy, że ma wszystkich strzyc za darmo?
 • Przecież nikt nas nie zmusza do nocowania z dzieckiem, dobrze, że jest taka możliwość, nawet jeśli jest odpłatna. Jeśli kogoś nie stać to jak napisano może prosić o zwolnienie z opłaty. Jak z TV na sali, aby oglądać trzeba zapłacić, dobrze, że jest. Nie ma się co ciskać, cieszmy się, że mamy publiczną służbę zdrowia i obiektywnie dobry, rozsądny personel medyczny. Spróbujcie poleżeć sobie w szpitalu z dzieckiem w US albo GB.
 • Pewnie po każdym użyciu łóżka itp wszystko jest dezynfekowane....śmiech na sali
 • A co ma piernik do wiatraka .....
 • Gdyby nie pielęgniarki to nikt by się w szpitalu tobą nie opiekowal
 • W Polsce jest komunizm i wszystko się wszystkim należy za darmo. Równie dobrze można iść do hotelu z leżakem i żądać darmowego noclegu, bo przecież hotel tego leżaka nie kupił. Ale prąd, woda, ręczniki, pościel i sprzątanie kosztują. Precz z komuną!
 • Nie twierdze że wszyscy ale gro rodziców po wejściu na oddział zadaje pierwsze pytanie o dostęp do internetu i zaczyna sie laptopy telefony i tableciki to jest podstawa matka czytająca dziecku ksiażeczke to zjawisko
 • Elblongi jak zwykle mają roszczenia. Trzeba wiedzieć że to nie opłata za to ze ktoś leży na łóżku. Szpital ponosi koszty tego" leżenia " w postaci utrzymania toalety, dezynfekcji, zużytej wody ciepłej i zimnej, utrzymania czystości i zużyte środki do jej utrzymania bo przecież wszyscy korzystają z tych rzeczy podczas tego "leżenia "
Reklama