UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za nocleg w szpitalu trzeba zapłacić

 
Elbląg, Za nocleg w szpitalu trzeba zapłacić
fot. nadesłana

- Szpital Wojewódzki w Elblągu wziął ode mnie pieniądze za wypożyczenie leżanki, którą - jak i kilkanaście innych - otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czy te leżanki nie powinny być udostępniane bezpłatnie? - pyta nasza Czytelniczka.

"Dlaczego w Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu pobierane są opłaty za korzystanie z leżanek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?" - napisała do naszej redakcji zaniepokojona kobieta.
       Taki problem mają rodzice, którzy nie chcą lub nie mogą rozstać się z dzieckiem, które trafiło do szpitala. Nie jest to tylko problem Elbląga - jak donoszą media - podobne opłaty muszą wnosić rodzice w szpitalach m.in. w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.
       W szpitalu wojewódzkim w Elblągu opłata za „zakwaterowanie rodzica przy dziecku”, jak informuje szpital, wynosi 20 zł za dobę. Zwolnione są z niej matki karmiące oraz osoby w trudnej sytuacji materialnej. Czy to dużo? Dla porównania:w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku opłata wynosi 10 zł za dobę, w Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - 13 zł.
       - Nie jest to opłata za korzystanie ze szpitalnych łóżek ( w tym także łóżek ofiarowanych nam przez Fundacje WOŚP). Jest to opłata, która ma pokryć inne realnie przez szpital ponoszone koszty pobytu rodzica/ opiekuna w szpitalu, takie jak dodatkowa pościel, możliwość korzystania z wody, prądu, dodatkowe sprzątanie – wyjaśnia Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
       W szpitalu znajduje się 12 łóżek podarowanych przez WOŚP, 8 rozkładanych leżanek i 10 foteli rekreacyjnych z podnóżkiem. Cały ten sprzęt używany jest w oddziałach pediatrycznym i niemowlęcym.
       Do kwestii pobierania opłat za leżanki w szpitalach, które je otrzymały odniosła się także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. „Bulwersujące są doniesienia, które bardzo szerokim echem odbijają się w polskich mediach i które związane są z niewłaściwym użyciem leżanek. Pobierane są za nie opłaty, albo nie trafiają one do sal szpitalnych, na których leżą pacjenci. Jest to niedopuszczalne, a także społecznie naganne.” - czytamy na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • a ile szpital zapłaci za to że to rodzić opiekuje sie dzieckiem, że karmi, myje i wykonuje wszelkie czynności, które powinna wykonać pielęgniarka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  190 15
  dario009(2019-01-31)
 • Przecież ten sprzęt musi być dezynfekowany. Ta usługa nie jest tania. Tak więc czy warto się obrażać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 86
  kiki(2019-01-31)
 • @dario009 - Nie chodzi tu tylko o łóżka ale o wszystko co dostali od WOŚPu. Czy korzystanie z tego sprzętu, aparatury itp. nie powinno być bezpłatne, a przynajmniej o wiele tansze?. Ja już dałem raz na WOŚP to dlaczego mam płacić jeszcze raz kiedy chcę wykonać jakieś badanie sprzętem na którym wyrażnie pisze że jest to dar WOŚPu. Czy ktoś mi to wytłumaczy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 11
  (2019-01-31)
 • Płacimy na NFZ, więc nie powinniśmy płacić za takie rzeczy. To tak, jak by się miało płacić za paliwo do karetki za to, że przyjechała na wezwanie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  117 5
  E-gość(2019-01-31)
 • To nie jest opłata za leżankę, tylko za spanie w szpitalu. To, na czym śpisz nie ma tu znaczenia, bo opłata jest za kompletnie co innego. Jakby fryzjer dostał od WOŚP maszynkę do golenia, to znaczy, że ma wszystkich strzyc za darmo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  46 63
  (2019-01-31)
 • Przecież nikt nas nie zmusza do nocowania z dzieckiem, dobrze, że jest taka możliwość, nawet jeśli jest odpłatna. Jeśli kogoś nie stać to jak napisano może prosić o zwolnienie z opłaty. Jak z TV na sali, aby oglądać trzeba zapłacić, dobrze, że jest. Nie ma się co ciskać, cieszmy się, że mamy publiczną służbę zdrowia i obiektywnie dobry, rozsądny personel medyczny. Spróbujcie poleżeć sobie w szpitalu z dzieckiem w US albo GB.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 55
  jasio(2019-01-31)
 • Pewnie po każdym użyciu łóżka itp wszystko jest dezynfekowane....śmiech na sali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 8
  Pompek(2019-01-31)
 • A co ma piernik do wiatraka .....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  (2019-01-31)
 • Gdyby nie pielęgniarki to nikt by się w szpitalu tobą nie opiekowal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 34
  Ok(2019-01-31)
 • W Polsce jest komunizm i wszystko się wszystkim należy za darmo. Równie dobrze można iść do hotelu z leżakem i żądać darmowego noclegu, bo przecież hotel tego leżaka nie kupił. Ale prąd, woda, ręczniki, pościel i sprzątanie kosztują. Precz z komuną!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 37
  (2019-01-31)
 • Nie twierdze że wszyscy ale gro rodziców po wejściu na oddział zadaje pierwsze pytanie o dostęp do internetu i zaczyna sie laptopy telefony i tableciki to jest podstawa matka czytająca dziecku ksiażeczke to zjawisko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  37 7
  Personel(2019-01-31)
 • Elblongi jak zwykle mają roszczenia. Trzeba wiedzieć że to nie opłata za to ze ktoś leży na łóżku. Szpital ponosi koszty tego" leżenia " w postaci utrzymania toalety, dezynfekcji, zużytej wody ciepłej i zimnej, utrzymania czystości i zużyte środki do jej utrzymania bo przecież wszyscy korzystają z tych rzeczy podczas tego "leżenia "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35 19
  (2019-01-31)
Reklama