UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zagrożeń w Internecie wciąż przybywa

Elbląg, Poziom korzystania z Internetu przez dzieci stale wzrasta, a wraz z rosnącą w sieci liczbą dzieci przybywa też zagrożeń
Poziom korzystania z Internetu przez dzieci stale wzrasta, a wraz z rosnącą w sieci liczbą dzieci przybywa też zagrożeń (fot. arch. PS)

Poziom korzystania z Internetu przez dzieci stale wzrasta, a wraz z rosnącą w sieci liczbą dzieci przybywa też zagrożeń. Jak wynika z podsumowań I etapu programu EU Kids Online przeprowadzonego w naszym kraju przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej, najwięcej zagrożeń wiąże się z niepożądanymi treściami i kontaktami społecznymi w sieci oraz z licznymi niepożądanymi zachowaniami. Jeśli jesteś rodzicem, przeczytaj.

– Jednym z celów projektu badawczego EU Kids Online I była analiza doświadczania przez dzieci zagrożeń w Internecie przy korzystaniu z Internetowych technologii – wyjaśnia dr Lucyna Kirwil, psycholog Szkoły Wyższej Psychologii Stosowanej, kierownik polskiego zespołu badawczego.
      
       Zagrożenia
      
Z badań wynika, że aż 75 proc. dzieci w Europie korzysta z Internetu. Najbardziej wyraźny wzrost nastąpił wśród najmłodszych, w wieku od 6 do 10 lat – aż 60 proc. dzieci w tym przedziale wiekowym miało dostęp do Internetu.
       Wśród przebadanych młodych Internautów najbardziej powszechne ryzykowne zachowania w sieci to ujawnianie osobistych informacji. W następnej kolejności: kontakt z treściami pornograficznymi i z treściami przesyconymi przemocą lub nienawiścią oraz zastraszanie (tzw.„cyberbullying”) i otrzymywanie niechcianych komentarzy o podtekście seksualnym.
       W przypadku chłopców stwierdzono wyższe prawdopodobieństwo napotkania (lub stwarzania) zagrożeń związanych z aktywnymi działaniami w sieci. Dziewczynki są bardziej zagrożone ryzykiem związanym z niepożądanymi treściami i kontaktami. Przy czym starsze nastolatki są w większym stopniu narażone na ryzyko on-line niż młodsze dzieci, chociaż kwestia, jak młodsze dzieci radzą sobie z ryzykiem w Internecie, pozostaje nadal niedostatecznie zbadana.
       Wśród nowych i stanowiących wyzwanie zagrożeń, należy wymienić ponadto zachęcanie do samookaleczania, samobójstwa, anoreksji, narkotyków, nienawiści/rasizmu, hazardu, uzależnień, nielegalnego pobierania treści oraz zagrożeń związanych z działalnością komercyjną, takich jak sponsorowanie, kryptoreklama lub marketing wirusowy, użycie danych osobowych, śledzenie GPS.
      
       Dzieci przestępcy, dzieci ofiary
      
Jak wynika z przeprowadzonych badań, zdarza się też coraz częściej, że dzieci same podejmują aktywność zagrażającą innym i popełniają przestępstwa internetowe – czy to złośliwie, czy dla żartów, czy przez przypadek. Niektóre dzieci, które zetknęły się z zagrożeniami internetowymi, mogą je dalej rozprzestrzeniać, inne stwarzając zagrożenie - same mogą być również ofiarami, a jeszcze inne są w Internecie bezbronne, nie mając odpowiedniego wsparcia społecznego w rzeczywistym świecie.
       Jak podkreśla dr Lucyna Kirwil: – W błędzie są ci rodzice, którzy myślą, że nie mają wpływu na ochronę swoich dzieci przed zagrożeniami z sieci. Badanie pokazało, ze ich zabiegi mogą zmniejszyć negatywne doświadczenia dzieci podczas korzystania z Internetu.
       Obecnie liczba rodziców i dzieci korzystających z Internetu wyrównuje się. W 2008 r. 85 proc. rodziców dzieci w wieku 6-17 lat korzystało z Internetu, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do 66 proc. w 2005 roku. Badania pokazują, że choć młodsi użytkownicy Internetu są „rdzennymi użytkownikami technologii cyfrowych”, to jednak rodzice „nadrabiają zaległości” w stosunku do nastolatków i „wyprzedzili” już młodsze dzieci. Tylko w Estonii, Polsce, Słowenii, na Malcie, Węgrzech, Litwie, w Słowacji, Portugalii i Rumunii więcej dzieci niż rodziców korzysta z Internetu.
       Rekomendacje raportu w zakresie regulacji społeczno-prawnych formułują politykę minimalizowania zagrożeń, polegającą m.in. na wzmacnianiu struktur ustawodawczych i regulacyjnych w Europie, na wspieraniu tworzenia własnych uregulowań w przedsiębiorstwach i środowiskach gospodarczych związanych z nowymi mediami oraz na promowaniu inicjatyw podnoszących świadomość zagrożeń i korzyści wynikających z aktywności dzieci w Internecie. Niezwykle ważne jest też wspieranie rodziców i środowisk szkolno-opiekuńczych w ich wysiłkach skierowanych na zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa we wszechstronnym i rozwijającym korzystaniu z dóbr Internetu.
      
       Konieczny nadzór rodzicielski
      
Rodzice mogą przyjąć różne strategie nadzorowania działań swoich dzieci w Internecie. Obejmują one, po pierwsze, ustalanie zasad i nakładanie ograniczeń; po drugie, podejście indywidualne – wspólne oglądanie, dzielenie się informacjami, rozmawianie o Internecie ze swoimi dziećmi; po trzecie, stosowanie narzędzi technologicznych, takich jak oprogramowanie filtrujące i monitorujące aktywność dziecka w Internecie.
      
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • florek Uwarzajcie na portale społecznosciowe : www. nasza-klasa. pl Od dluższego czasu loguja sie tam "osoby " fikcyjne, polecajace linki do darmowego sciągania plików. A w rzeczywistosci to jest kolejny atak na serwery adm. nk. pl w celu wyłudzenia danych uzytkownikow portalu. zas rzekome "darmowe linki ' posiadaja podpiete wirusy, mogące zniszczyć nasz sprzęt komputerowy. Kolejnymi portalami sa www. fotka. pl Tam loguja się ludzie, szczegolnie kobiety z Rosji, ktore "ładnie mówią " :zapewniając milość, itp. TYLKO nie posiadają pieniedzy na przyjazd do Polski. Właśnie ja padlem ofiara takiego oszustwa, oraz kilka osób z Kwidzyna, Szczecina, Olsztyna-przez jedną osobe. Kobiety z Rosji wymyśliły sobie sposob na "łatwe pieniądze' logując sie na w/w portalach randkowych. Zas w dalszej rozmowie prosza o adres email. Ja miałem taka osobę odebrac z lotniska w gdańsku w pazdzierniku 2009,nie przyleciała. powiadomilem o fakcie tez konsulat Generalny Ambasady Rosji w Gdansku Toteż w przygotowaniu mam komplet dokumentow dla Policji i Interpolu w celu scigania pewnej osoby, ktora wyłudziła ode mnie 1300zl Podobnie jest z portalem www. dopasowani. pl NAJBARDZIEJ UCZCIWYMI PORTALAMI I LUDZMI NA NICH ZALOGOWANYMI SĄ : www. ipon. pl i www. odosobnieni. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-02-05)
 • Mnie najbardziej irytuje Nasza-klasa. Kobiety zamiast zajmować się dziećmi i stać przy garach, to siedzą na NK i oglądają fotki swoich pseudo przyjaciółek z przedszkola i podstawówki. I dodają na pokaz fotki swoich dzieci, aby pokazać jakie to z nich dobre mamusie. Przereklamowany portal. Większość użytkowników NK to ludzie którzy nie są asertywni, zakładają profile tylko dlatego iż inni to robią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ffffffffffffff(2010-02-05)
 • buahahahhahahaha, florus, wiedzialem zes glupi, ale ze az tak to nie przypuszczalenm, buahahahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-05)
 • Florek żal mi ciebie poprostu, czmuś biedny boś głupi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-02-06)
Reklama