UWAGA!

Zamiast wyrzucać - podaruj potrzebującym

 Elbląg, Zamiast wyrzucać - podaruj potrzebującym
Fot. pixabay.com

Polski Czerwony Krzyż przypomina o możliwości włączenia się w prowadzone przez organizację akcje pomocowe. Jedną z nich jest możliwość przekazania niepotrzebnych nam już, ale zdatnych do użycia domowych sprzętów – zamiast wyrzucania ich na śmietnik.

- Jeżdżąc po mieście widzę, że ludzie wyrzucają na śmietnik sprzęt w bardzo dobrym stanie, jak wersalki, lodówki, pralki... Nasi podopieczni często nie mają pieniędzy na kupno nowych, a brakuje im właśnie takich rzeczy – tłumaczy Kazimierz Stańczyk, prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu. - Gdyby osoby chcące się pozbyć takich rzeczy zadzwoniły bezpośrednio do mnie, to odebralibyśmy je prosto z ich domów i zawieźli sprzęty potrzebującym – podkreśla. Zgłosić chęć oddania takiego większego sprzętu wymagającego transportu można pod numerem 503 086 501.

PCK prowadzi również zbiórkę mniejszych rzeczy, które mogą stanowić nieocenioną pomoc dla potrzebujących.

- Cały czas prowadzimy zbiórkę odzieży, które można przywieźć do naszego magazynu, ubrania można oddać także do pojemników PCK rozstawionych w mieście – zachęca Kazimierz Stańczyk. - Cały czas mamy potrzebujących, nie tylko "od święta", brakuje im różnych rzeczy, jak pościel, koszule nocne, środki czystości, środki higieniczne, żywność... Pod naszą opieką jest 300 starszych osób, również z niepełnosprawnościami, z terenu naszego miasta. Potrzeby są ogromne – przyznaje prezes elbląskiego PCK. Dodaje jednak, by oddając rzeczy dla potrzebujących nie próbować pozbyć się śmieci. Niestety, takie sytuacje również się zdarzają...

Siedziba organizacji w Elblągu, gdzie można oddać wymienione wyżej rzeczy, znajduje się na Placu Słowiańskim 13-14.

Do celów statutowych Polskiego Czerwonego Krzyża należy też promowanie honorowego krwiodawstwa. Do włączenia się w taką formę pomocy również zachęca Kazimierz Stańczyk.

- Zawsze możemy liczyć na naszych krwiodawców, nawet w tym trudnym okresie, oni przychodzą oddać krew również teraz – podkreśla. - Zapraszam jednak nowe osoby, które jeszcze nigdy nie oddawały krwi, szczególnie ozdrowieńców, którzy oddając osocze mogą uratować czyjeś życie. Jestem pewny, że gdy spróbują, to "wejdzie im to w krew" i będą robili to systematycznie - przekonuje.

"Polski Czerwony Krzyż to organizacja zrzeszona w największym ogólnoświatowym ruchu humanitarnym, jednym z najstarszych historii ludzkości. Jego częściami składowymi są działające na szczeblu międzynarodowym: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK), Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (Federacja) oraz stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca" – czytamy na stronie PCK. - "Misją Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych".

Strona elbląskiego PCK na Facebooku.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nigdy nie dam nic do Caritasu - mafia od wielu lat.
 • Ha, ha ha, dobrze że Twoja mafia serduszkowa ma się dobrze. Pasa się na cudzej naiwności. A poza tym nikt Ci nie kaze dawać darów na Czerwony Krzyż, który zresztą zbiera dary a nie pieniądze jak jedna z mafi serduszkowych. Gdzie tylko część pieniędzy idzie na sprzęt medyczny, a pozostałe gdzieś się rozpływają, rzekomo na na działalność organizacyjna, dobre ha ha. Naiwność ludzka nie zna granic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26
  25
  Elblazanin nie hejter(2021-04-13)
 • Atak w ogóle czemu mamy utrzymywać darmozjadów pijaków i nieudaczników do roboty jak chcesz jesć i chlać ale łatwiej jest wyciągać łapę, to śmietnikowa szlachta która za 1500 do pracy nie pójdzie to jest ich wybór bez pracy nie ma kołaczy przechlałi wszystko życie zdrowie mieszkania i co liczą że będą żyć czyimś kosztem nie wyraźne nie!!
 • Wolisz wywalić do rowu, niż pomóc ludziom?
 • Lepiej sprzęt wyrzucić niż oddac? Nikt Ci nie karze ich karmić tylko jest tu prośbą o oddawanie niepotrzebnych rzeczy. No są Janusze co wyrzuca coś do śmieci a potem przez pół dnia w oknie na peryskopie kto to wezmnie
 • @Elblazanin nie hejter - głupota też nie zna granic. jesteś tego przykładem
 • A teraz z życia wzięte, robiłam remont, wymieniałam meble, zgłosiłam do PCK, że ze darmo oddam, abym tylko je zabrano. meble byly w bardzo dobrym stanie, gdyby nie to, że ma 2 pokoje, a nie 3,bym ich nie oddała, pakowne, jasne. .przyjechała pani obejrzała, zrobiła zdjęcia, meble miały być dla córki, bo nie ma żadnych, a nie stać ją było na kupno nowych. Na drugi dzień, pani przyjechała o powiedziała, że córce się nie podobają, choć rozmiarowo pasowały. Nie wiem, na jakie meble liczyła córka tej pani, rozumiem, że może mieć inny gust, ale jak bym nie miała żadnego meble, wzięłabym te co są, a potem kiedyś sobie wymieniła na lepsze, było mi po prostu smutno, chciałam pomoc, nie biorąc nic w zamian. .. ale pomimo tej sytuacji, wrzucam dalej odzież do specjalnego pojemnika PCK, bo może ktoś skorzysta.
 • @Tosia58 - No mnie Pani zniechęciła, lepiej faktycznie wyrzucić. ..
 • @Tosia58 - Tak. Skorzystają handlarze na rynku.
 • Pojemniki nie są chyba zbyt często opróżniane, gdyż częstym widokiem jest sterta ubrań pod pojemnikami PCK, które ktoś bez problemu powyciągał z tychże pojemników
 • Chciałem oddać meble to nie było chętnych bo wszyscy chcą nowe i wywiozłem do Rubna na śmieci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  autoch(2021-04-13)
 • @Tosia58 - Też klika razy chciałam oddać dla potrzebujących. Zgłosiłam chęć oddania. Zostałam wystawiona do wiatru. Nikt się po rzeczy nie pojawił. I nie były to przeżytki z PRL gdyby ktoś chciał zarzucić, że się śmieci chciałam pozbyć. Teraz wywalam przy śmietniku- jak ktoś chce skorzysta.
Reklama