UWAGA!

Zamrugają "kocie oczka"

 Elbląg, Na przejściu dla pieszych przy pl. Słowiańskim zostaną zamontowane "kocie oczka"
Na przejściu dla pieszych przy pl. Słowiańskim zostaną zamontowane "kocie oczka" (fot. Sebastian Malicki)

Czy „kocie oczka” poprawiają bezpieczeństwo pieszych na elbląskich ulicach? Władze miasta twierdzą, że tak i w tym roku chcą w ten sposób zmodernizować kolejne cztery przejścia.

Od stycznia 2019 r. w Elblągu miały miejsce 24 wypadki z udziałem pieszych, z czego na przejściach dla pieszych – 15. Wszystkich zdarzeń, które odnotowała elbląska policja z udziałem pieszych w minionym roku było 51, a 32 z nich miało miejsce na przejściach. Jak zapewnić większe bezpieczeństwo pieszych na przejściach?

Jednym z rozwiązań jest montaż tzw. „kocich oczek”. Obecnie w Elblągu mamy cztery takie przejścia: na al. Grunwaldzkiej (na wysokości hali Elzam), przy Szkole Podstawowej nr 12 na ul. Nowowiejskiej, przy DH Jantar na ul. Odrodzenia i na ul. Bema (przy skrzyżowaniu z ul. Wyżynną). Jak informuje Komenda Miejska Policji w Elblągu od stycznia 2019 r. na tych przejściach miał miejsce tylko jeden wypadek z udziałem pieszego.

Miasto chce montować „kocie oczka” na kolejnych przejściach. Najszybciej powstanie przy pl. Słowiańskim (od stycznia 2019 r. na tym przejściu nie było wypadku z udziałem pieszego). Obecnie trwa badanie oferty potencjalnego wykonawcy, jeżeli nie zostanie odrzucona, to na wiosnę przejście będzie zmodernizowane.

To jednak nie koniec. W budżecie miasta jest zapisane 160 tys. zł na montaż „kocich oczek” na ul. Mickiewicza: przy skrzyżowaniu z ul. Sochaczewską oraz przy skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego. Środki na ten cel pochodzą z tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywę poparło 645 mieszkańców.

Jeżeli uda się zdobyć dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, to jeszcze w tym roku w ten sam sposób zostanie zmodernizowane przejście na ul. Brzeskiej, na wysokości wieżowca z numerem 28. Z ministerialnego programu „Razem bezpieczniej” jednorazowo można uzyskać dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł.

Modernizacje następnych przejść w kolejnych latach są uzależnione od możliwości finansowych miasta i pozyskania funduszy zewnętrznych. Na których przejściach zaświecą kolejne „kocie oczka”, będzie wiadomo po analizie statystyk policji za lata 2018-2020.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama