UWAGA!

Zawodzie nie zawodzi

 Elbląg, To była już druga konferencja poświęcona Zawodziu
To była już druga konferencja poświęcona Zawodziu (fot. RG)

Jaka jest przyszłość Zawodzia? Czy to może być pierwsza część Elbląga, w której powstanie rada dzielnicy? O tym między innymi dyskutowali uczestnicy drugiej już konferencji dzielnicy Zawodzia. Zobacz zdjęcia.

Konferencję dotyczącą Zawodzia zorganizowało Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które od kilku lat prowadzi w tej części miasta Dom pod Cisem. To nie tylko miejsce na sklep społeczny czy hostel, ale także sposób na integrację mieszkańców dzielnicy, którzy od niedawna – dzięki własnej pracy – stworzyli po sąsiedzku ogród społeczny.

- Gospodarzami są tu wszyscy mieszkańcy Zawodzia, wkrótce pomiędzy drzewami staną ławki. Na wiosnę będą tutaj rosły zioła, krzewy. To miejsce będzie otwarte 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – mówi Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWiP. Stowarzyszenie stworzyło Partnerstwo rozwoju Zawodzia. Zawodzie nie zawodzi”, do którego przystąpiło już kilkanaście lokalnych firm i organizacji działających w tej dzielnicy. Partnerstwo ma pomóc w koordynacji działań na rzecz tej dzielnicy, a marzeniem pomysłodawców jest to, by Zawodzie było pierwszą częścią miasta, w której zafunkcjonuje pilotażowo Rada Dzielnicy.

O plusach i minusach rad dzielnic opowiadał podczas konferencji Paweł Kordowski z referatu obsługi rad dzielnic w Gdańsku. Istnieje ich tam aż 35, do każdej rady są wybory i każda rada otrzymuje fundusze z budżetu miasta na swoją działalność i realizację swoich pomysłów. Roczne utrzymanie rad dzielnic w Gdańsku to 7 milionów złotych.

  Elbląg, Ogród społeczny będzie w pełni gotowy na wiosnę
Ogród społeczny będzie w pełni gotowy na wiosnę (fot. RG)

- Rady dzielnic mają wytyczone jasno kompetencje, ale te różnice z Radą Miejską lubią się zacierać. Dochodzi czasami do licytowania, który radny jest ważniejszy – czy ten "mały", jak mówimy na radnych dzielnicy, czy "duży" – jak mówimy o radnych Rady Miejskiej – opowiadał przedstawiciel gdańskiego ratusza. - Rekomenduję powołanie w Elblągu rad dzielnic, ale z wielkim „ale”. Tam gdzie wchodzi polityka do rad, powstają antagonizmy. Na 35 rad w 20 ludzie są zgrani, można się dogadać, a reszta to wieczne konflikty. W ubiegłym roku mieliśmy pierwszą radę, którą musieliśmy rozwiązać, bo był pat i mimo pracy zawodowego mediatora nie doszło do porozumienia.

W konferencji wziął udział prezydent Elbląga Witold Wróblewski, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk i radni: Marek Kamm, Marek Osik, Monika Dwojakowska, Marek Burkhardt, którzy odpowiadali na pytania mieszkańców w debacie

- Nie jestem zwolennikiem rad dzielnic. W rozwoju miasta jest ważna synergia i po to ludzie łączą się w większe zespoły, żeby łatwiej rozwijać miasto. Rady dzielnic to też koszty i umniejszenie roli radnego – mówił obecny podczas konferencji Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Jesteśmy przygotowani w tej chwili na bardzo duży program inwestycyjny dla Elbląga, około półtora miliarda złotych do 2027 roku i czekamy na podpisanie Regionalnego Programu Operacyjnego, co ma się stać w ciągu dwóch tygodni, by mogły ruszyć konkursy. Nie sztuką jest zrobić coś za swoje pieniądze, sztuką jest zrobić coś z większości z dofinansowaniem zewnętrznym. W ciągu ostatnich 8 lat Zawodzie jak i Zatorze najwięcej skorzystały spośród wszystkich dzielnic, patrząc z punktu widzenia inwestycyjnego, edukacyjnego, pod każdym względem. Biorąc pod uwagę możliwości, jakie da kanał żeglugowy, Zawodzie będzie mocno się rozwijać.

W akcje organizowane przez ESWIP i Dom pod Cisem angażuje się kilkunastu mieszkańców Zawodzia i wiele dzieci. Oczekują, że w ich dzielnicy powstanie plac zabaw z prawdziwego zdarzenia i park, w którym mogliby spędzać wolny czas.

- Coraz lepiej Zawodzie wygląda. Musimy dbać o to by było jeszcze piękniej – mówi Elżbieta Żółkiewicz, jedna z mieszkanek.

- Wielu dorosłych jeszcze nie wierzy w to, że tu się wiele zmieni. A my wierzymy, że to będzie coś nas, dla całej dzielnicy – dodaje Małgorzata Sobocińska-Bartnowska, kolejna z mieszkanek.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama