UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Zdołowany Elbląg

 
Elbląg, Zdołowany Elbląg
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

Miasto, które zgodnie z geografią, ekonomią i polityką z uwagi na swoje położenie powinno kwitnąć, w mojej ocenie jest w stagnacji. Na początku dzięki zdesperowanym elbląskim inwestorom odbudowano część starówki, którą dzisiaj określam jako najpiękniejszą i najnowszą w Europie. Zabrakło niestety kropki nad „i” i nie zabudowano kamieniczkami uliczki przy rzece Elbląg. Starówka od strony brzegu wygląda jak „bezzębna staruszka” ze szpetnym Bulwarem Zygmunta Augusta.

W Elblągu po kolei upadały znane firmy: Zamech, Odzieżówka, EFUH, Plastyk itp., stąd brak koneksji ekonomicznej z miastem. Nowe firmy na ich bazie to już „pantomima”, zasilają swoich właścicieli, a nie miasto. W samym mieście z uwagi na walki polityczne nie można od lat w radzie miasta stworzyć frontu dla miasta i jego mieszkańców.
       Obserwuję od lat, że jest to bezrozumny „wyścig szczurów” - prominentnych włodarzy, którym los miasta przysłonił swoje partykularne interesy. Ostatnie transmisje z tzw. „obrad” potwierdzają, „kwadraturę koła”. Tu nie Sejm i Senat RP, gdzie można uprawiać bezkarne show polityczne. Tu jest Elbląg, miasto powstałe ze zgliszczy wojennych, w spadku po nieszczęsnej Jałcie, gdzie schronienie znalazło tysiące ludzi wypędzonych z biednych stron Ukrainy, Białorusi czy Litwy. My tu jesteśmy klasycznymi uchodźcami i powinniśmy być lepiej traktowani przez obecne władze. Jednak władze Elbląga to od początku ludzie przypadkowi, tzw. „spadochroniarze” z Prabut, Kisielic i podobnych aglomeracji, zawodowo - nauczyciele, bez ekonomicznej wiedzy na temat zarządzania tak dużym miastem i jego zasobami, w tym ludzkimi.
       Dlatego w przeszłości i obecnie władze bawią się Elblągiem jak kartą przetargową, najczęściej przy wyborach. Świetność Elbląga minęła z końcem „wieku pary" – statki parowe Schichaua, turbiny parowe z „ Zamechu”, ciuchy z „ Odzieżówki”, czy torebki z „Plastyku”.
       Powstały zakłady, których produkcja to pantomima w stosunku z okresów świetności – zatrudniają niewielki procent elblążan.
       Niemniej nie oznacza to, by załamywać ręce i czekać, że np. Wielki Przekop rozwiąże ekonomiczne problemy miasta. To może okazać się iluzją polityczną, a przy okazji kulą u nogi Elbląga. Czas pokaże. Nawet jak z tego wyjdzie klapa, to będziemy mieli ciekawostkę turystyczną jak kanał Sueski lub Piramidy i trzeba to już dzisiaj zakładać.
       Trzeba szukać rozwiązań racjonalnych i perspektywicznych, nawiązujących do lokalizacji miasta w rozumieniu jego turystycznych walorów - centralne położenie, bliskość plaż morskich, Zalew Wiślany, Pętla Żuławska, jeziora, Wysoczyzna Elbląska, ścieżki rowerowe, ciekawe miejscowości poholenderskie, menonickie, no i wspaniała Góra Chrobrego jako centrum rekreacji narciarstwa i sportów letnich itp. „ Wiek pary” i produkcja łodzi podwodnych do już historia dla IPN.
       Stworzenie przez miasto warunków stymulujących ten kierunek rozwoju wydaje się być szansą dla Elbląga, któremu jak wielu miastom zaszkodziło powstanie obwodnic miast.
       Wydaje mi się, że zainwestowanie maksymalnych środków na reklamę Elbląga we wszystkich mediach w kraju i za granicą może być jedyną metodą na odwiedziny turystów, nawet kosztem likwidacji stanowisk pracy w Ratuszu, który pozornie zajmuje się tzw. promocją miasta z marnymi efektami. Mamy tu atrakcje, które mogą przyćmić atrakcje np. Bornholmu. Baza noclegowa czeka…
       „Czas ucieka, wieczność czeka”, jak powiedział Papież Jan Paweł II.
       Prezydencie, ostatni czas na podjęcie „ wiekopomnych decyzji”, bo w razie braku koncepcji i Pan i Elbląg nie powrócą do gry…
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 145
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.4 10 78

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • w samo sedno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  89 10
  (2018-02-26)
 • Promocją miasta może być sport i kultura na wysokim poziomie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38 9
  (2018-02-26)
 • A co robi pan od promocji miasta ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  55 5
  (2018-02-26)
 • A co ma robić , bierze wypłatę i nic więcej .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  41 1
  Jamaleg(2018-02-26)
 • Starówka jak „bezzębna staruszka” - lepiej bym tego nie ujął!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  75 2
  paraszut(2018-02-26)
 • Było jasne jak bajka, że brak fachowca na fotelu Prezydenta w okresie transformacji doprowadzi tylko do dna. Mariaż przez blisko 10 lat oswiatowca na fotelu Prezydenta z radnymi emerytowanymi trepami to 100% klapa. Zobaczcie na miasto wielkosci Elbląga -Rybnik gdzie Prezydentem był młody człowiek po stażach we francuskich merostwach dzis kwitnie a u nas kamieni kupa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 2
  rambo(2018-02-26)
 • Od momentu, gdy Nowaczyk zlikwidował dział promocji Elbląga, nic dziwnego że nikt tu nie chce inwestować. Elbląg to taki północny Sosnowiec z jego najgorszymi wadami, taki "podolsztyński" Radom z jego nietrafionymi inwestycjami i taki Łódź Bałuty z jego poziomem biedy. Z Elbląga nikt nawet w Internecie się nie śmieje, bo nikt o nim nic tak naprawdę nie wie. Taki Sosnowiec chociaż korzysta z korzyści konurbacji, Radom ma blisko Warszawę, a Łódź ma w pobliżu całe zagłębie odzieżowe. Tymczasem my mamy w pobliżu Gdańsk, fundusze podkrada nam Olsztyn, a nasze zagłębie meblarskie to tylko kropla w morzu potrzeb. Mieszkamy w depresji i jest w nas depresja. Po zrobieniu S7 zostanie tu w głównej mierze sypialnia dla Gdańska, plac zabaw dla "magnatów" i lokale usługowo-handlowe nastawione na emerytów. Nawet oddziały banków się już stąd wynoszą, a chińskie markety w całości nasyciły rynek. Handel detaliczny jest praktycznie opanowany przez zagraniczne firmy, z drobnymi wyjątkami oczywiście. Wszystkie dobra publiczne generują straty, a spółka państwowa przynosząca zysk, ciepłownia, generuje go w oparciu o zawyżone ceny. Proszę zobaczyć, kto, kiedy i jak dużo osób jeździ w komunikacji miejskiej. Proszę zobaczyć ulice po godzinie 20:00.Proszę spojrzeć na banery "sprzedam mieszkanie" na co drugim bloku mieszkalnym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  103 8
  balanced(2018-02-26)
 • Sami zapracowalsmy na to dno wybierając do władz same miernoty. i
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  60 4
  (2018-02-26)
 • "A co robi pan od promocji miasta ?" Co to za pytanie. Któż takowe zadaje? Co mam robić, robię - biorę udział w wyborach, kupuje w Elbląskich sklepach, czy może promować miasto za swoje pieniądze? Jestem obywatelem i płacę za wysokie podatki - wystarczy!!!!! Skąd tacy ludzie się biorą? Ciemniaki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 12
  (2018-02-26)
 • Mi sie zyc tu nie chce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 16
  Qwert(2018-02-26)
 • Moim zdaniem mamy bardzo dużego pecha że do czynienia mamy tylko z lewicą i ludzmi lewicy. W tym prezydentów partyjnych, którzy nie potrafią być zarówno ekonomistami i zarazem zarządcami. Za to mamy ludzi z układów i umiejących jedynie brać pieniązki. To w zasadzie jedyna ich umiejętność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45 8
  (2018-02-26)
 • Ja się nie dziwię że tak jest jak jest, bo co można się spodziewać po gospodarzu, któren obecnie jest?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 10
  wist(2018-02-26)
Reklama