UWAGA!

Znani i nieznani z Elblągiem związani

 Elbląg, Znani i nieznani z Elblągiem związani
fot. nadesłana

Karol Wojtyła, Wojciech Zajchowski, Kasper Bekiesz, Gerard Kwiatkowski, Henryk Nitschmann to bohaterowie gry miejskiej, w której dziś, 4 marca uczestniczyli uczniowie sześciu elbląskich szkół podstawowych. Zobacz zdjęcia.

Gry miejskie od pewnego czasu cieszą się ogromną popularnością. W atrakcyjny sposób przybliżają wiedzę o danej miejscowości, wydarzeniach, czy też postaciach z nią związanych.
       Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu we współpracy z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną w Elblągu, Centrum Sztuki Galerią El, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej oraz Działem Literatury Młodzieżowej Biblioteki Elbląskiej zaprosili uczniów i nauczycieli elbląskich szkół podstawowych do udziału w grze miejskiej.
       Bohaterami gry były osoby, które odegrały ważną rolę w dziejach naszego miasta: Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II - Honorowy Obywatel Elbląga; Wojciech Zajchowski – krajoznawca, założyciel Klubu Turystów Pieszych „Delta”; Kasper Bekiesz – dowódca węgierski w służbie Rzeczpospolitej, który w 1577 r. uratował Elbląg przed wojskami duńsko-gdańskimi; Gerard Kwiatkowski – inicjator i kierownik Laboratorium Sztuki Galeria El; Henryk Nitschmann-elblążanin, niemiecki poeta, muzyk, miłośnik, znawca i tłumacz literatury polskiej.
       Uczestnicy gry poruszali się głównie po terenie Starego Miasta. Korzystając ze sporządzonej mapki, starali się odszukać wyznaczone punkty kontrolne. Tam na graczy czekali przedstawiciele organizatorów gry, którzy przygotowali dla nich zadania do wykonania. Gracze musieli wykazać się wiedzą na temat danej placówki i osoby z nią związanej. Jedna z konkurencji polegała przeprowadzeniu wśród elblążan sondy ulicznej na temat historii naszego miasta.
       Podsumowanie gry odbyło się w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej, gdzie na graczy, uczniów S4, SP8, SP12, SP15, SP 18, SP 23 czekała niespodzianka - spotkanie z Marleną Popławską-Marek, która pochodzi z okolic naszego miasta i jest autorką książki „Wyprawa na maksa”.
      
      
      
Helena Szakajło, Szkoła Podstawowa nr 12

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A kto założył lotnisko w dawnym Elbingu ? przeczytaj piękną Legendę - "Elbląski wielki Gołąb " i do tego z suplementem !
  • Karol Wojtyła na pierwszym miejscu ?, pewnie dlatego, że jak dodać jego wszystkie wizyty w Elblągu to by łącznie wyszło z 16 godzin. Tu penie chodzi o wizytę wymienionego jako Głowy Kościoła w 1999 r. po której mamy dziś szkaradny pomnik Wielkiego Polaka-Górala, i o ile się nie mylę, wyłączając postacie legendarno-mityczne, w mieście tym nikt inny pomnikiem upamiętniony nie został. Najwyraźniej cała reszta popełniła ten błąd i została tu dłużej, zasługując sobie co najwyżej na nazwę ulicy. Z drugiej strony, jeśli pomniki mają wyglądać jak wyglądają, to może jest to objaw zdrowego rozsądku mieszkańców i władz miasta.
Reklama