UWAGA!

„Żyjemy tak długo, jak długo żyją ci, co o nas pamiętają”

 Elbląg, „Żyjemy tak długo, jak długo żyją ci, co o nas pamiętają”
Fot. archiwum rodzinne kpt. Katarzyny Iwanowskiej

1 sierpnia w całej Polsce odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17 zawyły syreny alarmowe przypominające nam ten tragiczny moment w historii walki Polaków o wolność.

Powstanie wybuchło na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Miało trwać kilka dni, a zostało stłumione dopiero 3 października po 63 dniach krwawych, zaciekłych walk.

W Elblągu uczciliśmy pamięć bohaterów pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej Polskiego Państwa Podziemnego przy Skwerze Rotmistrza Pileckiego. Patronat nad uroczystościami objęły władze miasta. Elbląską Służbę Więzienną reprezentowała kpt. Katarzyna Iwanowska, dla której pielęgnowanie pamięci o tych, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie dla ojczyzny ma szczególny, osobisty wymiar. Pradziadek Kasi Kazimierz Kubaszewski (1897-1972) walczył bowiem w Powstaniu Warszawskim.

- Kiedy stoję pod pomnikiem Żołnierzy AK zawsze czuję wzruszenie i wracają w pamięci strzępy opowieści przekazywanych mi przez bliskich. Mój pradziadek nie tylko walczył w Powstaniu Warszawskim, ale również brał udział w I i w II Wojnie Światowej, był więźniem obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen, a w okresie międzywojennym pełnił służbę w Straży Więziennej. Słysząc syreny, które zawyły 1 sierpnia o 17, myślę o tym, jak równo 78 lat temu powstańcy, a z nimi mój pradziadek, podjęli heroiczną, nierówną walkę z niemieckim okupantem. Co wtedy myślał? Co czuł? Czy nie bał się śmierci? Nie potrafię nie myśleć o tych młodych ludziach, przed którymi dopiero otwierało się życie, którzy mieli jakieś plany, marzenia, miłości, a przyszło im przelewać krew na warszawskich ulicach i cierpieć męczarnie w nazistowskich obozach koncentracyjnych – opowiada kpt. Katarzyna Iwanowska

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

- Ja dziś też pełnię służbę w szeregach Służby Więziennej i kiedy patrzę na zdjęcie mojego pradziadka w mundurze więziennika czuję ogromną dumę. Zaszczytem jest dla mnie oddać honory ludziom, którzy poświęcili swoje życie i marzenia, byśmy my mogli żyć i spełniać nasze – mówi Kasia.

Na stronie Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych Mauthausen-Gusen można przeczytać: „Żyjemy tak długo, jak długo żyją Ci, co o Nas pamiętają”. Dlatego też tak ważne jest kultywowanie pamięci o tych, którzy przeszli przez piekło, abyśmy my żyli w lepszym świecie wiedząc kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?

W trakcie uroczystości odegrano hymn państwowy oraz odczytano apel pamięci, a pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.

Mjr Anna Downar, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Elblągu

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • jA TEŻ WALCZYŁEM! i przegrałem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  niezorro(2022-08-03)
 • Ten świat jest pełen absurdu :( - nie po to przyszliśmy na tą planetę, by brać udział w tanich gierkach ponownie szykowanych nam przez globalną kabałę - uczmy się z bolesnych doświadczeń naszych przodków (a mało się uczymy), właśnie rozpoczyna się kolejny etap masowego zniewolenia ludzi w ramach "Agendy 2030" z WEF: Hashtagi: #HungerGamesPL
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  https://youtu.be/H1YGgECahL4(2022-08-04)
 • Znaleźli się mocodawcy, którzy niejakiemu Bąkiewiczowi powierzyli organizację marszu Powstania Warszawskiego. Założę się, że ani on, ani jego roty nawet nie odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, powołanego do życia przez prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Bąkiewicz, mianujący sam siebie czołowym narodowcem dostał dyspozycje by zagarnąć wszystko. Gratuluję autorce osobistego zaangażowania w obchody rocznicy. Takie publikacje są niezbędne dla Pamięci. Wówczas żaden Bąkiewicz nam nie zagrozi. Hashtagi: #Roman
 • ale po co ? przecież peło, pls, lewi i ich kolesie szydzą z powstańców i wyzywają ich od różnych, po co portel o nich pisze skoro jest pro lewy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  biedak(2022-08-04)
Reklama