UWAGA!

Co słychać w Olimpii? (piłka nożna)

Elbląg, Kibice Olimpii z utęsknieniem wyczekują nowego sezonu
Kibice Olimpii z utęsknieniem wyczekują nowego sezonu (fot. Anna Dembińska)

Piłkarze Olimpii po ciężkim sezonie i zagwarantowaniu drugoligowego bytu przebywają na zasłużonych urlopach. Na pierwszych zajęciach stawią się 1 lipca. Tymczasem w zaciszu klubowych gabinetów trwają rozmowy i negocjacje, które mają na celu wzmocnienie składu, tak by był on w stanie w nowym sezonie powalczyć o pierwszą ligę dla Elbląga.  

Wiadomo już, że liga wystartuje w przedostatni weekend lipca (24/25.07), a trzy dni wcześniej, 21 lipca, olimpijczycy zagrają w rundzie przedwstępnej Pucharu Polski. Przeciwnik zostanie przydzielony w wyniku losowania spośród 16 zwycięzców Pucharu Polski na szczeblu regionalnym i 36 zespołów II ligi z sezonu 2009/10.
      
       Sobieraj na rok
       Jedną z pierwszych decyzji zarządu klubu jest przedłużenie umowy z filarem defensywy Krzysztofem Sobierajem. Natomiast na dniach, prawdopodobnie w środę 16 czerwca, nową umowę z Olimpią parafuje trener Tomasz Arteniuk.
       W poniedziałek po długich, ale owocnych negocjacjach, okazało się, że o rok dłużej w Elblągu popracuje doświadczony obrońca Krzysztof Sobieraj. Zawodnik pomimo kilku propozycji, w tym z wyższych lig, zdecydował, że pozostanie przy Agrykola na kolejny sezon. 
       - Negocjacje trwały kilka dni, w dniu dzisiejszym (poniedziałek 14 czerwca – przyp. BAR) podpisałem nowy, roczny kontrakt z Olimpią i znów jestem na pokładzie, z czego się bardzo cieszę. To, że rozmowy się przeciągnęły nie wyniknęło z faktu, że nie mogliśmy dogadać się w kwestiach finansowych. Nie chodziło o pieniądze, a o niektóre punkty w kontrakcie, których nie mogłem zaakceptować ja, a niektórych spraw nie akceptowali prezesi. Najważniejsze, że udało się porozumieć. To co przesądziło o moim pozostaniu w Elblągu, to plan przedstawiony mi przez zarząd, taki biznesplan, który jasno mówi, że Olimpia będzie grała o coś więcej, o awans – powiedział tuż po podpisaniu nowej umowy Krzysztof Sobieraj.
       - Mamy za sobą długie, ale najważniejsze owocne negocjacje. Naszym najpoważniejszym argumentem w rozmowach było to, że stworzyć chcemy drużynę, która będzie w stanie bić się o awans. Nieprawdą jest, że głównym tematem były finanse, bo tu bardzo szybko doszliśmy do porozumienia. Cieszę się, że taki piłkarz i człowiek jest w naszym zespole. Udało się wszystko zrobić tak jak sobie zaplanowaliśmy. Pracujemy i będziemy pracować tylko dla dobra Olimpii, proszę nam tylko dać trochę czasu – powiedział po podpisaniu umowy prezes klubu Łukasz Konończuk.
      
       Potrzebni młodzieżowcy
       - Chcemy uspokoić kibiców, wbrew niektórym sugestiom pochodzącym głównie z internetu, że nie zamierzamy osłabiać zespołu, a wręcz odwrotnie, będzie on wzmocniony. Przeprowadziliśmy już rozmowy z wszystkimi zawodnikami, którzy są w kadrze. Część z nich pożegna się z naszym klubem, ale wszyscy ci, na których zależy trenerowi i nam, dostali propozycje podpisania nowych umów, względnie przedłużenia obowiązujących. W tym gronie są m.in. Dominik Sobański, Rafał Loda czy Paweł Byrski. Z pierwszym z nich jesteśmy dogadani finansowo, brakuje jedynie podpisów na umowie, ale wynika to faktu, że zgodziliśmy się na testy Dominika w klubie pierwszoligowym (mówi się o Piaście Gliwice – przyp. BAR). Podobnie rzecz się ma z Rafałem Lodą, który chce grać w Elblągu, przystał na zaproponowane warunki i teraz będziemy negocjowali z właścicielem jego karty zawodniczej Lechią Gdańsk. Nieco inaczej wygląda natomiast sprawa Pawła Byrskiego, który co prawda ma ważny kontrakt, ale z małą sumą odstępnego. Zgłaszają się do nas kolejni chętni do zatrudnienia tego obrońcy i niewykluczone, że zdecyduje się on na którąś z licznych propozycji (o Byrskiego pytał m.in. drugoligowy Okocimski Brzesko – przyp. BAR). Gdyby się jednak tak stało, to jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Prowadzimy rozmowy z kilkoma zawodnikami, głównie z przeszłością pierwszoligową. Pamiętać należy również, że PZPN po raz kolejny zmienił wiek młodzieżowca i jesteśmy zdeterminowani pozyskać zawodników urodzonych w roku 1990 i później – dodał na koniec wiceprezes Olimpii Jarosław Majkowski
      
       Testy jeszcze w czerwcu
       Zawodnicy obecnej kadry na pierwszych zajęciach pojawią się 1 lipca, tymczasem trener Arteniuk od 28 czerwca zaplanował testy graczy, którzy mieliby dołączyć do drużyny od nowego sezonu. Ta grupa zawodników rozegra 30 czerwca pierwszą grę kontrolną z nieustalonym jeszcze przeciwnikiem. W trakcie krótkiej przerwy letniej żółto-biało-niebiescy mają zaplanowane pięć sparingów. Pierwotnie gier takich miało odbyć się sześć, ale z uwagi na występ w Pucharze Polski z grafiku wypadło spotkanie planowane na 14 lipca. Na dzień dzisiejszy zakontraktowanym rywalem jest Młodzieżowa Ekstraklasa Legii Warszawa, a mecz rozegrany będzie 17 lipca o godzinie 15:00 w Bartoszycach. Wśród kandydatów na kolejnych sparingpartnerów Olimpii znajdują się zespoły Młodzieżowej Ekstraklasy Lechii Gdańsk, Arki Gdynia, a także Zawisza Bydgoszcz, Olimpia Grudziądz, Bałtyk Gdynia lub Orkan Rumia. Ostateczny plan sparingów i przeciwników ma być znany do końca bieżącego tygodnia.
       Trener Arteniuk zaplanował obóz dochodzeniowy na własnych obiektach, olimpijczycy nie będą uczestniczyli w żadnym zgrupowaniu poza Elblągiem. Planuje się, że część sparingów rozegrana będzie w Elblągu.
      
       Pierwszym krokiem – licencja 
       W czwartek 17 czerwca po południu w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie komisja licencyjna wyda orzeczenie o dopuszczeniu, lub nie, elbląskiego stadionu do rozgrywek II ligi. Komisja wizytująca jakiś czas temu stadion przy Agrykola skrzętnie wynotowała wszystkie niedociągnięcia, które muszą zostać jak najszybciej skorygowane, tak by klub z Agrykola otrzymał drugoligową licencję na sezon 2010/11. Wśród największych bolączek znajduje się wyposażenie stadionu w krytą trybunę na minimum 250 miejsc i monitoring (co najmniej 4 kamery). Prezes Olimpii przed czwartkowym posiedzeniem PZPN jest jednak spokojny. - We wtorek bardzo dużo czasu spędziłem w Urzędzie Miasta, gdzie rozmawiałem z panem z panem prezydentem Henrykiem Słoniną o pomocy miasta przy uzyskaniu licencji. Po tej rozmowie spokojny jadę do Warszawy na obrady komisji licencyjnej i mam nadzieję wrócić do Elbląga z bardzo dobrymi informacjami dla kibiców. Nie po to stoczyliśmy heroiczną walkę o utrzymanie szczebla centralnego dla naszego miasta i regionu, by teraz polec bez walki przez tak błahy powód jak niedostosowanie stadionu do wymogów II ligi – zakończył Konończuk.  
BAR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama