Jest moc!

Elbląg, Elbląscy kajakarze zdobyli osiem medali na mistrzostwach polski
Elbląscy kajakarze zdobyli osiem medali na mistrzostwach polski (fot. Facebook Wojciecha Zaluskiego)

Osiem medali zdobyli elbląscy kajakarze na mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych. Na najwyższym stopniu podium trzy razy stawał Przemysław Rojek. UKS Silvant Kajak w klasyfikacji punktowej uplasował się na trzecim miejscu.

Niesamowicie udany był dla elbląskich kajakarzy z UKS Silvant Kajak start na mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych. Zawody odbyły się w weekend na poznańskim torze Malta. Nasi kajakarze wrócili do Elbląga z ośmioma medalami.

Zaczynając od piątku: Przemysław Rojek wygrał K-1 na 500 metrów z czasem 1:41:097 min. Drugiego ma mecie Wojciecha Pilarza z MKS Czechowice-Dziedzice wyprzedził o 2:52 sekundy. Elblążanin nie pozostawił żadnych wątpliwości, kto jest w Polsce najszybszy na tym dystansie: wygrał też swój bieg eliminacyjny i półfinałowy Najlepszy czas uzyskał jednak w decydującym o złocie wyścigu finałowym.

Brązowy medal w dwójce na 500 metrów wywalczyła osada w składzie: Igor Komorowski i Gabriel Gładykowski z czasem 1:41:061. Do zwycięskiej osady zabrakło 1,832 sekundy. Tuż za „brązową” ekipą na metę przypłynęła druga elbląska osada w składzie Paweł Krause i Krzysztof Kownierowicz (1:43:357 min.). Na czwartym miejscu udział w mistrzostwach zakończyła elbląska czwórka juniorów młodszych na 500 metrów: Bartosz Aleksandrowicz, Cyprian Tocha, Damian Kwiatkowski i Sebastian Głowacki.

Sobota przyniosła kolejne medale. Powiedzieć, że elblążanie nie mieli sobie równych na K-1 na 1000 metrów to nic nie powiedzieć. Złoto przypadło Przemysławowi Rojkowi z czasem 3:50:021. Drugi na metę przypłynął jego klubowy kolega Paweł Krause z czasem 3:56:929 minuty. Elblążanie wygrali także swoje biegi eliminacyjne na tym dystansie. Z kolei elbląska dwójka: Igor Komorowski i Gabriel Gładykowski do piątkowego brązu na 500 metrów dołożyli medal tego samego koloru na dystansie dwa razy dłuższym.

Dwójka juniorów młodszych Bartek Aleksandrowicz i Damian Kwiatkowski na 1000 metrów uplasowała się na piątym miejscu w finale A z czasem 3:57:875. Do zwycięzcy zabrakło 10:216 sekund. W tej samej konkurencji piąte miejsce, ale w finale B wywalczyła osada w składzie Cyprian Tocha i Szymon Różalski (4:25:697 minuty).

W niedzielę elblążanie wystartowali po kolejne medale. Złoty medal wywalczyła dwójka na 5000 metrów w składzie Przemysław Rojek i Paweł Krause. Wyścig miał bardzo emocjonujący przebieg. Elbląscy zawodnicy dystans pokonali w czasie 19:43:011 minut, a drugą na mecie osadę z MKS Czechowice-Dziedzice wyprzedzili o 2:210 sekundy. Gabriel Gładykowski w jedynce na 5000 metrów był trzeci z czasem 22:06:864 minut, a do pierwszego miejsca stracił 53:430 sekundy. Srebrny medal wywalczyła dwójka na 200 metrów w składzie Igor Komorowski i Adam Witkowski. Do złota zabrakło 0,6 sekundy.

W klasyfikacji punktowej UKS Silvant Kajak Elbląg zdobył trzecie miejsce. - Gratuluję pozostałym osadom z dzisiejszych wyścigów elbląskich kajakarzy. To piękny weekend, piękna historia. Czas wzruszeń i przemyśleń. Serdeczne dziękuję naszym kibicom – napisał Wojciech Załuski, trener elbląskich kajakarzy na swoim profilu na Facebooku