UWAGA!

Każdego przeciwnika można pokonać

 Elbląg, Rafał Rocki w meczu z Belgią podczas zeszłorocznych Mistrzostw Europy w Danii
Rafał Rocki w meczu z Belgią podczas zeszłorocznych Mistrzostw Europy w Danii (fot. nadesłane)

Rafał Rocki ma 34 lata. Mieszka w Elblągu. Jest szczęśliwym ojcem i mężem. Od 11 lat nie rozstaje się z wózkiem. Kręgosłup złamał jak wielu innych, po niefortunnym upadku z wysokości. 21 września rozegra swój pierwszy mecz na Mistrzostwach Świata. Jest bowiem jednym z dwunastu wybrańców z Polski, którzy na boiskach w Vancouver w Kanadzie walczyć będą o tytuł mistrza świata Rugby na Wózkach.

Zawodnik z Elbląga swoją przygodę z rugby na wózkach rozpoczął bardzo wcześnie, bo już dwa lata po wypadku. Co ciekawe do gry nakłonił go człowiek, który razem z Rafałem już za kilkanaście dni reprezentować będzie Polskę na Mistrzostwach Świata w Kanadzie. Rafał Rocki już w roku 2002 znalazł się w składzie Reprezentacji Polski na rozgrywanych w Szwecji Pre-World Championship, w których znakomicie grający Polacy zajęli pierwszą lokatę. Nie przewidywał wtedy, że 8 lat później zostanie powołany na Mistrzostwa Świata. Następnie przez kilka lat okazjonalnie pojawiał się w składzie drużyny narodowej, by w roku 2008 stać się podporą Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach.
       Od samego początku Rafała cechowała ambicja i zacięcie sportowe. Jego marzeniem była gra w Reprezentacji Polski i to, aby stać się jednym z najlepszych zawodników w Polsce i w Europie. Po ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy w Danii, gdzie Polska zajęła rewelacyjne 5-te miejsce i uzyskała awans na Mistrzostwa Świata, nikt już nie ma wątpliwości, że to marzenie zostało zrealizowane. Nadeszła pora by o zawodniku z Elbląga usłyszała reszta świata.
       Rafał przez wiele lat związany był z lokalną drużyną rugby – IKS Atak Elbląg, później grał również w jednej z najlepszych lig świata – lidze brytyjskiej w drużynie North Wales Dragons. Od roku reprezentuje barwy wielkopolskiej drużyny Balian X-Team. Zarówno w lidze, jak i Reprezentacji jest kluczowym zawodnikiem. Jak sam przyznaje, bardzo lubi rywalizację międzynarodową. Przez kilka lat gry w Reprezentacji Polski Rafał miał możliwość gry przeciw najlepszym zespołom Europy. Nadal jednak czeka na zwycięstwo nad drużyną brytyjską, z którą Polacy rozgrywają ostatnio bardzo wyrównane, ale i bardzo trudne mecze. Zdaniem zawodnika z Elbląga nie ma takich przeciwników, przed którymi należałoby drżeć zanim mecz się rozpocznie. Każdy przeciwnik wymaga szacunku, jednocześnie jednak każdego przeciwnika można pokonać. Na tym polega sport. Sam jednak przyznaje, że Polskę czekają bardzo trudne konfrontacje w grupie z Australią czy Nową Zelandią. Jako innych faworytów wskazuje Kanadę i USA. Są to kraje z czołówki światowej.
       Największym marzeniem Rafała jest wyjazd na Paraolimpiadę razem z Reprezentacją Polski. Reprezentacja Polski Rugby na Wózkach po raz pierwszy ma realne szanse na udział w tym wielkim, sportowym wydarzeniu. Mistrzostwa będą bardzo trudnym turniejem dla Polaków i tylko jedno jest pewne – Polacy chcą pokazać się w Vancouver z jak najlepszej strony.

Łukasz Szymczak, Kierownik Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama