UWAGA!

Klub żeglarski w Tolkmicku

 
Elbląg, Klub żeglarski w Tolkmicku
fot. nadesłana

Uczniowski Klub Sportowy TOLKMICKO (UKS) to klub żeglarski, który powstał na początku 2012 roku. Do chwili obecnej do Klubu zapisało się ponad 70 dzieci i 10 osób dorosłych.

Na początku maja rozpoczął się nabór członków do Klubu. Członkowie założyciele zaczęli rekrutację od odwiedzenia miejscowej szkoły i spotkań z rodzicami w trakcie wywiadówek śródrocznych. Chwilę później miała miejsce otwarta lekcja żeglarstwa dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tolkmicku. Lekcja ta z uwagi na duże zainteresowanie odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej.
       W maju i czerwcu członkowie ci uczęszczali na zajęcia dwa razy w tygodniu w dwóch grupach: dla dzieci z klas I-IV i V-VI z gimnazjalistami.
       Po zajęciach teoretycznych, m.in. z budowy jachtu, teorii żeglowania, indywidualnych technik ratunkowych, rozpoczęły się upragnione i oczekiwane z tęsknotą zajęcia praktyczne na wodzie. Zgodnie z metodyką szkolenia początkowo pływano jeszcze bez żagli, lecz na pagajach, aby oswoić neofitów. Wkrótce potem, już jak prawdziwi żeglarze, postawili białe żagle na masztach swoich jachtów - 9 maleńkich Optymistów.
      
       Podczas wakacji w UKS Tolkmicko zorganizowano półkolonie żeglarskie. Dwa tygodniowe turnusy, każdy dla 18 dzieci. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie ustalono kryteria naboru dzieci: dobre oceny na świadectwie szkolnym, aktywność na zajęciach klubowych, zaangażowanie w prace społeczne na rzecz klubu.
      
       Już po wakacjach plakaty ogłaszające wrześniowy nabór do klubu pojawiły się w szkołach w Tolkmicku, Łęczu, Pogrodziu, Milejewie i w niektórych podstawówkach w Elblągu.
       Kkilkoro małych Elblążan zostało już uczestnikami zajęć. Z pewnością będzie ich coraz więcej, bo ofertę szkolenia żeglarskiego dzieci w wieku 6-14 lat na całym Zalewie Wiślanym przedstawia tylko UKS Tolkmicko.
      
       Pozytywnie należy podsumować pierwsze półrocze działalności klubu. Powstał ośrodek żeglarski z dobrym zapleczem socjalnym i sprzętem. W którym aktywne pracuje przygotowana merytorycznie, wykwalifikowana (z najwyższymi państwowymi certyfikatami) i pozytywnie nastawiona kadra oświatowo-szkoleniowa. Nagradzana najwyższymi nagrodami żeglarskimi w Polsce i za granicą. A co najważniejsze - dzieci i młodzież entuzjastycznie przyjęły nową propozycję sportowo-rekreacyjną.
      
       Dokąd pożeglują nasze dzieci? W dorosłe szczęśliwe życie. Ale już dzisiaj wiemy, że nie ku patologii, marazmowi i zagubieniu! To dobra inwestycja. Wzorcami do naśladowania są: Arend Dickmann, Mariusz Zaruski, Leonid Teliga, Krzysztof Baranowski, Zbigniew Gutkowski, Maciej Grabowski, Mateusz Kusznierewicz i wielu innych wspaniałych polskich żeglarzy.
      
      
Jerzy Sukow, Andrzej Łącki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Brawo! W końcu Europa zawitała. Taki akwen potrzebuje ruchu, a trzeba zacząć od wewnątrz, aby turyści z zewnątrz mieli do czego ( i do kogo) przypływać. Tylko prawdziwi entuzjaści mogą tego dokonać.
 • Świetna inicjatywa, czekamy na kolejne
 • super szkoda tylko że nie w Elblągu, trochę kłopotu z dowozem maluszków kilka razy w tygodniu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  EBlinger(2012-09-10)
 • Żeglarstwo to wspaniały sport dla dzieci. Uczy samodzielności, samodyscypliny, odwagi i pokory wobec żywiołów wody i powietrza. Rywalizacja dodaje ambicję i chęć samodoskonalenia.
Reklama