UWAGA!

Piłka nożna dla dorosłych?

W Sejmie trwają prace nad nowym projektem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, który ma wprowadzić m.in. zagraniczny i klubowy zakaz stadionowy. W nowych regulacjach pojawić się ma zakaz sprzedaży biletów i opuszczania kraju przez osoby, które brały udział w bójce przed lub po meczu.

Wyraźna tendencja: zaostrzenie kar
     Prace nad ustawą od samego początku budziły szereg wątpliwości, przede wszystkim kibiców, ale również wśród posłów z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, którzy dokonali szeregu zmian w projekcie przygotowanym przez Radę Ministrów.
     - Wprowadziliśmy odpowiedzialność karną organizatora imprezy masowej, który nie realizuje przepisów nałożonych na niego przez ustawę oraz warunków niezgodnych z wnioskiem o zgodę na organizację imprezy - mówi Ireneusz Raś, sekretarz komisji sejmowej. - Wprowadzone do projektu zostały dotkliwe kary zarówno dla chuliganów, jak i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Komisja będzie wnioskowała o wprowadzenie trybu odwoławczego od zakazu wstępu na imprezy masowe wydanego przez klub [zakaz klubowy - przyp. BAR]. Takie odwołanie będzie mogła złożyć osoba, wobec której został orzeczony zakaz wstępu na imprezę masową, a skierować je będzie trzeba do organu zarządzającego ligą [w przypadku meczów piłki nożnej będzie to Ekstraklasa - przyp. BAR]. - Wiele czasu w komisji zbiegło na omówieniu surowych sankcji grożących pseudokibicom, część z nich na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości obniżono, dostosowując do norm kodeksu karnego - wyjaśnił Raś.
     
     Mnóstwo wątpliwości
     Co zrozumiałe, najwięcej wątpliwości co do ostatecznego kształtu ustawy zgłaszają najbardziej zainteresowani, czyli kibice, ale również prawnicy.
     - Wątpliwości budzi instytucja zakazu klubowego - uważa prof. Włodzimierz Wróbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Zakaz ten został rozszerzony na inne podmioty, nie tylko kluby piłki nożnej, co narusza prawa konsumenckie. Ponadto obowiązek przekazania informacji o tym zakazie nie precyzuje, komu dokładnie ma ona być przekazana, gdyż nie ma szczegółowej listy organizatorów meczów piłki nożnej - komentuje Wróbel. - Ustawodawcy umknęła bardzo ważna rzecz. Projekt nie przewiduje udziału w imprezie masowej dzieci, które nie posiadają przecież dowodu tożsamości, a ten dokument jest bezwzględnym warunkiem sprzedaży biletu chociażby na mecze piłkarskie. To bezsprzeczny delikt, który godzi w istotę, wypacza sens imprez sportowych, które w głównym założeniu powinny być dostępne dla rodzin z dziećmi. Inne pytania rodzą się w momencie zdefiniowania tematu zorganizowanego przejazdu. Definicja zorganizowanego przejazdu powinna odwoływać się do celu przejazdu, a nie do posiadania przez osoby podróżujące biletu. Fakt, że w środku transportu drogowego wiozącego uczestników imprezy masowej są osoby nieposiadające biletu na imprezę, nie zmienia charakteru tego przejazdu. Zwrócić należy uwagę, że ta definicja, którą zamierzają przyjąć ustawodawcy, jest zbyt wąska, bowiem ogranicza się tylko wynajętych autokarów, aut czy innych środków, a nie przewiduje środków własnych organizatora imprezy. Co więcej, projekt przewiduje, że przemieszczanie się osób na mecz piłki nożnej może odbywać się wyłącznie zorganizowanym przejazdem, a ten zorganizować może tylko klub sportowy lub inny podmiot działający w jego imieniu. Taka regulacja głęboko ingeruje w swobodę działalności gospodarczej - uważa Wróbel. - Kolejna ważna sprawa, to prawo dla służb porządkowych do przeglądania bagaży i odzieży uczestników przed wejściem na imprezę. Stanowi to naruszenie nietykalności cielesnej i powinno się odbywać tylko za zgodą danej osoby. Także zaostrzenie sankcji karnych do 2 tys. zł grzywny (dolna granica kary) za niewykonanie polecenia porządkowego wydaje się zbyt arbitralne. Rażąco wysoka sankcja grozi np. za zorganizowanie imprezy bez wymaganego pozwolenia lub niezgodnie z warunkami ustawowymi. Wynosi ona od sześciu miesięcy pozbawienia wolności, czyli tyle samo, co za czyn polegający na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu ludzi lub mienia w wielkich rozmiarach, a to stoi w wyraźnej sprzeczności z systemem kar przewidzianym w kodeksie karnym - kończy wymienianie wątpliwości prof. Wróbel.
     
     Kibice nie przyglądają się biernie
     Najżywotniej zainteresowani nowym aktem prawnym ściśle ich dotyczącym, czyli kibice, zamierzają czynnie włączyć się w prace nad nową ustawą.
     - W tym celu w piątek 23 stycznia w gmachu Sejmu RP odbędzie się konferencja pod tytułem „Rola organizacji kibicowskich we współczesnej piłce nożnej”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Wolnego Słowa - informuje Mateusz Kosiński ze stowarzyszenia kibiców Olimpii Elbląg „776 p.n.e.”, którzy otrzymali zaproszenie do udziału w konferencji. - W kilkugodzinnym panelu udział wezmą przedstawiciele stowarzyszeń kibiców z całej Polski oraz zaproszeni goście, wśród których znajdą się Maciej Płażyński (poseł niezależny, Marszałek Sejmu III kadencji), Mariusz Błaszczak (poseł PiS), Marek Biernacki (poseł PO, przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych), Marek Borowski (poseł SDPL), Ryszard Czarnecki (eurodeputowany Parlamentu Europejskiego), Władysław Stasiak (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP), Janusz Kochanowski (Rzecznik Praw Obywatelskich), Marek Surmacz (doradca Prezydenta RP), Andrzej Bińkowski (PZPN), Wiesław Johann (były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, członek Stowarzyszenia Wolności Słowa), Jacek Masiota (Przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A., delegat klubu Lech Poznań), przedstawiciele samorządów i stowarzyszeń kibiców z ponad 20 klubów piłkarskich - informuje Kosiński. - Najwięcej naszych wątpliwości budzą nowe zapisy o zakazach udziału w meczach i zorganizowanych przejazdach na mecze, które naszym zdaniem w proponowanej formie są nie do przyjęcia. W swych wątpliwościach nie jesteśmy osamotnieni, bo podzielają je także wybitni przedstawiciele środowiska prawniczego - zakończył przedstawiciel Stowarzyszenia 776 p.n.e.
     
     Program konferencji (piątek 23 stycznia 2009, g. 11-15, Warszawa, Sejm RP)
     Moderatorzy konferencji - Jacek Smalcerz (Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa/Stowarzyszenie Wolności Słowa), Jarosław Kiliński (Stowarzyszenie Wiara Lecha).
     11.00 - otwarcie konferencji i przywitanie gości - Wojciech Borowik (Prezes SWS)
     11.10 - wystąpienie ministra Władysława Stasiaka
     11.20 - wystąpienie programowe - „Rola organizacji kibicowskich we współczesnej piłce nożnej„ - Jerzy Dudała (socjolog)
     11.40 - wystąpienie Mirosława Wróblewskiego (Biuro RPO) - „Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich względem nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych”
     11.55 - wystąpienie Wiesława Johanna - „Sport dla kibiców”
     12.10 - sprawozdanie z wyników pracy Komisji w sprawie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - Radomir Szaraniec (Stowarzyszenie Kibiców Cracovia Kraków), Filip Jańczuk (Wiara Lecha)
     12.30 - wystąpienia zaproszonych posłów i gości
     13.15 - dyskusja
     14.30 - podsumowanie i zgłoszenie stosownych poprawek do ustawy, zakończenie
     14.45 - konferencja prasowa.
BAR

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Pseudokibice powinni być traktowani równie z pedofilami, powinni ich wyłapywać i kastrować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jogurt(2009-01-22)
 • ciebie chyba już wykastrowali
 • jogurt cwaniaczku internetowy pewnie jesteś jednym z tych co gdy nas widzi przechodzi na drugą stronę ulicy wejdz sobie na youtuba i wpisz "bezimienni ale ty się boisz myszy" idealne o takich osobach jak ty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kibicpiłkarskiniepajacwpaski(2009-01-22)
 • jogurt jestes pewnie ta osoba co gdy nas widzi to przechodzi na drugą strone ulicy cwaniaku internetowy pusc sobie na youtuba "bezimienni ale ty sie boisz mysz" piosenka o takich właśnie jak ty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WŁODZIMIERZ(2009-01-22)
 • i bardzo dobrze ! tepic bydlo nalezy. cwaniak taki w grupie, a jak sam chodzi to chodzi kanalami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  http://wish2b3.blogspot.com/(2009-01-23)
 • w grupie siła ciebie nikt nie lubi nie masz przyjaciół to wszędzie chodzisz sam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  takaprawda(2009-01-23)
Reklama