UWAGA!

Pół doby walki z własnymi słabościami (triathlon)

Elbląg, trathlonistami MKS Truso drugi z prawej siedzi trenerBogusław Tołwiński
trathlonistami MKS Truso drugi z prawej siedzi trenerBogusław Tołwiński (fot. archiwum)

„Ironman Europameisterschaft 2009” – to nazwa zawodów, jakie 5 lipca odbyły się we Frankfurcie. Wśród 2300 startujących zawodniczek i zawodników z 55 krajów świata byli Polacy, a w ich gronie elblążanin dr Bogusław Tołwiński, nauczyciel w SP 16 i trener triathlonistów w MKS Truso. Sukcesem elblążanina jest ukończenie tych zawodów o szczególnym stopniu trudności. Tołwiński ma prawo do nazwy – „żelazny człowiek”.

Niewielu śmiałków decyduje się na heroiczny wysiłek w złożonej konkurencji zawodów ironman. We Frankfurcie z jednego startu należało przepłynąć dystans 3,8 km, przejechać na rowerze 180 km i dobiec przez 42,2 km do mety. Z porywających się na taką próbę sił, woli i męstwa znałem dotychczas osobiście tylko elblążanina Grzegorza Zgliczyńskiego, który zaliczany był do światowej czołówki ironmanów w latach 90-tych, a w roku 2008 zdobył mistrzostwo świata na długim dystansie w kategorii 40 – 44 lata. To od zamieszkałego obecnie w USA Zgliczyńskiego dowiedziałem się, jak heroicznego wysiłku i wytrenowania organizmu trzeba, by tego typu zawody skończyć, nie mówiąc o osiągnięciu dobrego wyniku. We Frankfurcie najlepszy był Timo Bracht, który wygrał klasyfikację generalną w czasie 7:59,16. Mistrzostwo kobiet wywalczyła Sandra Wallenhorst w rewelacyjnym czasie 8:58,09. Elblążanin Tołwiński rywalizując w kategorii wiekowej 40 – 44 lata zajął w niej 406. miejsce na 524 zawodników. Elbląski „żelazny człowiek” pokonał trasę zawodów w czasie 12:24,40 zmagając się z dystansem, z chwilami zwątpienia i słabości. Bogusław Tołwiński zwyciężył w walce z dystansem i samym sobą dobiegając do mety. Gratulujemy trenerowi życząc, by znalazł naśladowców wśród zawodniczek i zawodników MKS Truso.
      
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • ". .. który zaliczany był do światowej czołówki ironmanów w latach siedemdziesiątych, a w roku 2008 zdobył mistrzostwo świata na długim dystansie w kategorii 40 – 44 lata". Czyli jak mam rozumieć startując w zawodach tratlionowych w latach 70-tych jak kilkuletnie dziecko odnosił już takie sukcesy, a my biedny naród żyjacy za komunistyczną kurtyną, byliśmy pozbawieni jakichkolwiek informacji o tych cudownych wyczynach.
 • Wyrazy szacunku i uznania, niesamowite !!! Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bogdan M.(2009-07-08)
 • Dziękuję za słuszną uwagę dotyczącą najlepszego okresu startowego Grzegorza Zgliczyńskiego. Było to w latach dziewięćdziesiątych, a w uzupełnieniu dodam, że pierwszy tytuł "Ironmana" w Amatorskim Pucharze Świata rozgrywanym w Austarlii i na Hawajach Grzegorz Zgliczyński zdobył w roku 1992.
 • No, no Treneiro!! Wielki z Pana KOZAK. .. szacun pelny chylę czoła przed takim wyczynem - życzę wszystkiego najlepszego i udanej współpracy z młodzieżą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rodzic(2009-07-10)
 • panie bogdanie wielkie gratulacje !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  biegacz(2009-07-11)
Reklama