UWAGA!

Prezydent: Zarząd Startu jest nieudolny

 Elbląg, Witold Wróblewski i Andrzej Budzelewski odpierali dzisiaj zarzuty zarządu klubu
Witold Wróblewski i Andrzej Budzelewski odpierali dzisiaj zarzuty zarządu klubu (fot. RG)

- Oceniam zarząd Startu Elbląg jako nieudolny, to on odpowiada za politykę klubu. Podpisał umowy bez pokrycia finansowego – mówił dzisiaj na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, odnosząc się do wczorajszego komunikatu Startu, krytykującego prezydenta. - Start to najbardziej hojnie obdarowany klub w Elblągu, z samorządu pochodzi 75 procent środków na jego funkcjonowanie, w sumie prawie 1,2 mln złotych – stwierdził.

We wtorek Stanisław Tomczyński, prezes Kram Start Elbląg, wydał komunikat prasowy, w którym napisał, że prezydent Elbląga odmówił dalszej pomocy finansowej klubowi, czego efektem może być wycofanie zespołu z rozgrywek Superligi. Na odpowiedź prezydenta Witolda Wróblewskiego długo nie trzeba było czekać.
       - Informacja opublikowana wczoraj w internecie przez zarząd klubu jest nierzetelna i wprowadza w błąd – mówił dzisiaj na konferencji prasowej Witold Wróblewski. - Start to najbardziej hojnie obdarowany klub w Elblągu. Od samorządu pochodzi 75 procent środków na funkcjonowanie klubu, w sumie przekazaliśmy w 2018 roku 1 milion 165 tysięcy złotych. Na tę kwotę składa się 655 tysięcy z dotacji z budżetu, w tym 105 tysięcy złotych które na wniosek klubu przekazaliśmy dodatkowo niedawno, 236 tysięcy przekazane przez spółki miejskie. Umożliwiliśmy też klubowi pobieranie pieniędzy z przychodów ze sprzedaży karnetów, to 150 tys. zł. Klub nie płaci też za korzystanie z bazy sportowej, a to kwota 124 tys. złotych rocznie – wyliczał prezydent. - Wychodzi więc na to, że to miasto jest strategicznym i tytularnym sponsorem klubu, a nie firma Kram, która – jak wynika z informacji klubu – przekazuje 100 tys. złotych.
       Jak wynika z wtorkowej informacji prezesa klubu Stanisława Tomczyńskiego, Startowi brakuje 200 tysięcy złotych do spięcia budżetu, by wystartować w kolejnym sezonie Superligi. Na dodatkowe pieniądze z miasta, jak wynika z dzisiejszej konferencji prasowej prezydenta, obecnie klub nie ma co liczyć.
       - To zarząd odpowiada za nieodpowiedzialną politykę klubu, także finansową. Podpisywał umowy, nie mając na nie pokrycia finansowego, a teraz wszystkiemu ma być winien prezydent. Łatwo takie zarzuty formułować przed wyborami – stwierdził prezydent. - Bardzo krytycznie oceniam działania zarządu, który jest nieudolny. Winnego obecnej sytuacji trzeba szukać w klubie. Oczekuję też większego zaangażowania finansowego ze strony tytularnego sponsora klubu. Dziwna jest też decyzja o utworzeniu nowego stanowiska dyrektora klubu. To na to były środki?
       Prezydent podczas konferencji odczytał także dwa esemesy od prezesa Tomczyńskiego, które miał otrzymać w maju tuż przed spotkaniem z Zagłębiem Lubin, które decydowało o brązowym medalu mistrzostw Polski. Wówczas klub zalegał z wypłatami wynagrodzeń dla zawodniczek. „Ratuj nas dobry człowieku” - miał m.in. napisać prezes Startu do prezydenta.
       - Byłem akurat na urlopie, w ciągu dwóch dni przyspieszyliśmy wypłatę części dotacji dla klubu, to było 150 tysięcy złotych. To było jeszcze przed meczem z Zagłębiem – mówi dziś Witold Wróblewski. - Dostałem po tym od prezesa esemes o treści „Jesteśmy bezgranicznie wdzięczni za twoją pomoc. Dziewczyny zostawią serce na boisku” - przytaczał prezydent.
       - O sytuacji w klubie niech świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy, gdy odbyło się kilka spotkań prezydenta z przedstawicielami klubu, w żadnym nie uczestniczył żaden przedstawiciel sponsora tytularnego i innych sponsorów. Wskutek nalegań prezydenta klub zmniejszył w tym roku budżet z 2 milionów złotych do 1,5 mln, więc jednak można. 1,1 mln złotych to środki miasta – stwierdził obecny na konferencji prasowej Andrzej Budzelewski, kierownik referatu sportu UM w Elblągu.
       Prezydent dodał, że inne kluby (wymienił Olimpię i Concordię) lepiej sobie radzą z problemami, mimo że dostają z miasta mniejsze kwoty. Olimpia na drużynę seniorską - 400 tys. złotych, Concordia - 90 tys. zł. Dla porównania drużyna Meble Wójcik, grając jeszcze w ekstraklasie, otrzymywała miejską dotację w wysokości 400 tys. zł.
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No to mamy kilka ładnych kwiatków. W sumie nie dziwię się prezydentowi miasta, że odparował w tak krótkim czasie.
 • Dopiero prezydent tym komunikatem otworzył mi oczy. Ile tak naprawdę dostawał Start Kram na kobieca reczną. Nawet gdyby dostały 3 mln z miasta. To i tak to samo. Poza pudłem jak rok w rok. Niech troszke odpoczna od e-ligi. Dac kase yym co sa rozpoznawalni i przyciagaja na swoje mecze duzo wiecej kibiców.
 • To nieprawda - z nieudolnym kojarzy mi sie konkordja :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  20
  zdzichumarynarz(2018-07-04)
 • Czuć w powietrzu wybory, szkoda że najbardziej ucierpi w tej przepychance Start. PS Jeśli Zarząd jest nieudolny, to po co krytykować zatrudnienie faceta od zarządzania???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  24
  Elblągwieś(2018-07-04)
 • Tak zmniejszyć budżet o 500tys. Można, można ale kosztem poziomu sportowego. O tym dopiero w nowym sezonie na parkiecie się przekonamy.
 • Ten cały sponsor szumnie nazwany chciał za darmo byc reklamowany. Niech graja w Dzierzgoniu u niego. Bedzie chociaz na mecze przychodzic wiecej kibiców. , może nawet ze 100.
 • Jeżeli KRAM za 100tys za sezon ogłosił się hucznie sponsorem tytularnym to coś tu jest nie tak. Chyba ENERGA dolewała nie mniej w poprzednich sezonach.
 • Niech graja zdolna młodzieża, a nie cwaniaczkami co kasiore tylko trzepia i żadnego efektu rok w rok.
 • Niech klub wyda proste oświadczenie. Czy panujący nam nowy Dyrektor klubu pobiera wynagrodzenie ?
 • Nie ma jak to przed wyborami strzelić sobie wprost w kolano. Dlaczego Pan nie dokona porownania tej kwoty z latami ubieglymi? I potem z kwotami jakimi sa finansowane inne drużyny? Mogloby sie okazac ze jest jak w dzieciecym porzekadle. Kto sie przezywa tak sie sam nazywa.
 • Niedojdy i darmozjady. Niech przedstawią publicznie bilans swoich oraz zawodniczek poborów, łaski nie robią, przecież roztrwaniają publiczne pieniądze. Skoro tak to każdy mieszkaniec Elbląga powinien znać sposób rozchodzenia się miejskich pieniędzy w Starcie. Panie prezydencie proszę zarządzić rozliczenie publicznego wsparcia i podanie go do wiadomości wszystkich. A cała ferajna kibiców, przyjaciół i rodzin piłkarek cały czas nakręca temat jaki to prezydent niedobry, bo żałuje kasy. Dostają 1500000 złotych + obiekt sportowy i jeszcze im mało, ile by nie dostali, to i tak byłaby to kropla w morzu ich ogromnych potrzeb. Panie prezydencie, czekamy na publiczne rozliczenie wydawanych lekką rączką pieniążków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23
  1
  Rachunkowy_Mistrz(2018-07-04)
 • W końcu ktoś ocenił prawidłowo poczynania klubowe,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  3
  Ankka(2018-07-04)
Reklama