UWAGA!

Sport kosztuje, a pieniędzy mało

 Elbląg, Dla wielu klubów sportowych pieniądze z miejskiego budżetu są głównym źródłem finansowania
Dla wielu klubów sportowych pieniądze z miejskiego budżetu są głównym źródłem finansowania (fot. AD)

2,3 mln zł - tyle chcą elbląskie kluby sportowe na szkolenia zawodników. Na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oczekiwania wynoszą niemal 1,7 mln zł. Cięcia są konieczne, ponieważ ratusz przeznaczył na te zadania odpowiednio 1,2 mln zł i 610 tys. zł.

Rok 2017 był bardzo udany dla elbląskich sportowców. Niestety, bez pieniędzy nie da się utrzymać czy poprawić wyników. W miejskim budżecie na wsparcie sportowców przeznaczono niemal 1,9 mln zł (odpowiednio 1,2 mln na szkolenia w różnych dziedzinach, 610 tys. zł na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz 45 tys. zł na sport niepełnosprawnych). Elbląskie kluby i stowarzyszenia sportowe przekazały już miejskim urzędnikom swoje oczekiwania finansowe. Tradycyjnie, są one dużo większe niż to, co mogą zaproponować urzędnicy.
       EKS Start (Superliga piłki ręcznej kobiet) chce 756 tys. zł. Do tego Meble Wójcik (Superliga piłki ręcznej mężczyzn) – 0,5 mln zł i 1,2 mln zł z budżetu miasta mogło by zostać rozdysponowane. A przecież są jeszcze piłkarze nożni: Olimpia (II liga) chciałaby 600 tys. zł, Concordia (IV liga) – 154 tys. zł oraz niedawno powstały KKS Hanza (piłka nożna kobiet, jeszcze nie gra spotkań ligowych) – 10,3 tys. zł. O pieniądze ubiegają się też tancerze, zawodnicy trenujący sporty walki, tenisiści stołowi oraz MKS Truso. Razem o budżetowe pieniądze wystąpiło 14 klubów. Szczegóły tutaj.
       Jeszcze więcej klubów, bo aż 32, wystąpiło do ratusza o pieniądze na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży. Najwięcej pieniędzy na szkolenie młodych piłkarzy, kajakarzy i zapaśników chciałaby uzyskać Olimpia Elbląg - 300 tys. zł. Stosunkowo większe pieniądze na treningi młodzieży chciałby pozyskać także Truso (235 tys. zł) Orzeł (165,6 tys. zł) i Concordia (prawie 117 tys. zł). Warto zwrócić uwagę na to, że większość elbląskich klubów zwraca się o pieniądze na szkolenie młodzieży nie występując o grant na seniorów. Przed elbląskimi klubami stoi poważne zadanie zatrzymania utalentowanej młodzieży i zapewnienie im możliwości trenowania w Elblągu. Szczegóły tutaj.
       Na wsparcie sportu niepełnosprawnych miasto przeznaczyło 45 tys. zł. O te pieniądze ubiegają się trzy kluby. O największą sumę wystąpił IKS Atak – 45 tys. zł. Pozostałe dwa: to Elcross (9,9 tys. zł) i Aeroklub Elbląski (7 tys. zł).
       Warto zauważyć, że pieniądze pozyskane z budżetu miejskiego nie są jedynym źródłem finansowania klubów, ale w wielu przypadkach głównym.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Olimpia

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tylko Boże broń dać coś na bezdomnych z Conkordi (senior). To już trup. Na dzieci dać. Niech miasto się dowie kiedy mają zapłacić FIFA. Jeśli dostaną ponad 150 tyś z miasta i tym zapłacą karę to będzie skandal a może i prokurator.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  6
  KolegaBodzera(2017-12-18)
 • Czy UM / czytaj mieszkańcy / będzie przydzielał środki finansowe wg własnego widzimisię, czy zastosuje przejrzyste dotowanie z zastosowaniem algorytmu? Wszystkie kluby korzystają z obiektów miasta. Czy te "dotacje" są też uwzględniane w przyznawanych funduszach? Tych pytań jest znacznie więcej, czyż nie tak p. Wróblewski?
 • Osobiście uważam, że powinny zostać wprowadzone zmiany w podziale funduszy na sport. W pierwszej kolejności pieniądze powinny otrzymywać kluby które mają szansę odnieść jakiś sukces na arenie sportowej - co jest doskonałą reklamą i dumą dla miasta - w następnej kolejności kluby które zajmują się wychowywaniem młodych sportowców - mamy wielu młodych, zdolnych sportowców którym potrzebne jest wsparcie, dopiero potem reszta klubów w których panuje stagnacja, zerowy rozwój i ogólna bylejakość. .. :P But that is just my opinion :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  Kalaquendi(2017-12-18)
 • Aeroklub Elbląski wnioskował tylko o 7 tyś. zł? Trochę mało jak na tak drogi sport jakim jest szybownictwo :P
 • Każdy chyba wie, że ten cały konkurs to szopka i wiadomo kto dostanie pieniądze z miasta. Od lat ci sami ciągną kasę powołując się na jakieś niby tradycję czy inne puste slogany. Co do pieniędzy na szkolenie młodzieży to miasto sprawdza jak wydawane są te pieniądze ?. Mam tu na myśli czy za te środki są organizowane obozy sportowe, wyjazdy, sprzęt dla dzieciaków ?. Czy może wręcz przeciwnie kasa idzie na kontrakty marnych kopaczy, którzy zrobili sobie z tego sposób na życie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  kibic-elbąg(2017-12-18)
 • Dlaczego olsztynskie kluby maja dofinansowanie, teżazur też. Na dodatek tam też budują od podstaw nów obiekty sportowe a w Elblągu że ws, Ustki biefa Czy trzeba wreszcie, cię dać kopa któremu z włodarzy może zrozumieją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  Do dzieła (2017-12-18)
 • ani grosza dla Wwojcika i concordii. Concordia to za niska liga na jakiekolwiek dotacje, a Wojcik kompromituje Elbllag skapiac kasy na powazne wzmocnienia. Kasa musi isc w calosci na Olimpie i Start
 • KolegaBodzera walnij się w ten tępy łeb baranie
 • nie pitolcie że olimpia to jakiś tam zespół z tradycjami przecież to zwykłe niedorajdy ZERO KASY dla tych patafianów ani dobrej piłki ani stadionu. .zwykła wiocha nie ma co się oszukiwać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  15
  dondpno(2017-12-18)
 • olimpia to pośmiewisko polski północnej nie maja dobrych piłkarzy, nie maja stadionu, kibiców garstka to i forsy nie ma konieckropka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  19
  lechiagdańskiiiiii(2017-12-18)
 • Odezwal sie frajer z gdanska , lechia jest posmiewiskiem calej Polski , Arka was wali , stadion wielki a kibicow wielki ch... , ladnie ostatnio z pogonia zagraliscie, ale mecz z korona bardziej mi sie podobal 0-5 hahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Kibic OE(2017-12-18)
 • Akurat tego szmalu nie zobacza dzieciaki, tylko skasują działacze. .
Reklama