UWAGA!

Srebrny Dzbanek zostaje w Elblągu

 
Elbląg, Tomasz Makowski (drugi z lewej) z załogą i nagrodą - Srebrnym Dzbankiem
Tomasz Makowski (drugi z lewej) z załogą i nagrodą - Srebrnym Dzbankiem (fot. Michał Skroboszewski)

Tegoroczny sezon żeglarski należał do elblążanina Tomasza Makowskiego i jego załogi. Jacht „Apollo Sails 2 Easy” wygrał Grand Prix Zalewu Wiślanego i jedne z najdłuższych regat na Bałtyku – SailBook Cup. Dzisiaj w Elblągu żeglarze uroczyście podsumowali sezon. Zobacz zdjęcia

Do Elbląga przyjechali dzisiaj najlepsi żeglarze rywalizujący w regatach na Zalewie Wiślanym i Bałtyku. Podczas uroczystej gali z rąk Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego odebrali puchary, nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze powędrowały do Tomasza Makowskiego, skippera jachtu „Apollo Sails 2 Easy”. Elblążanin wygrał Grand Prix Zalewu Wiślanego i razem z załogą okazał się też najlepszy w SailBook Cup, drugich pod względem długości (600 mil morskich) regatach na Bałtyku (dookoła szwedzkiej wyspy Gotlandia, start z Sopotu).
       - Może po mnie tego nie widać, ale żeglarstwem zajmuje się od 20 lat. Kolega mnie namówił i tak to się zaczęło. To jest mój najlepszy sezon w życiu, regaty były ciężkie, czasami pech się przyplątał, jak to było podczas regat na Zalewie, kiedy już na początku zepsuł mi się autopilot. Cieszę się, że mimo tego udało się wygrać – mówi szczęśliwy Tomasz Makowski. - Elbląg i okolice są coraz lepszym miejscem do uprawiania żeglarstwa, rozrasta się baza, jest gdzie trzymać jacht i gdzie trenować.
       - To był dobry sezon, na pewno lepszy niż poprzedni, co widać po wynikach regat i rosnącej liczby żeglarzy na akwenach. Jak widzicie po sali, wielu z nas to są już osoby starsze, doświadczone. Zależy nam na tym, by wśród nas było jak najwięcej osób młodych, by rosły kolejne pokolenia żeglarzy, bo to daje gwarancję rozwoju żeglarstwa. Dlatego jako związek wspomagamy niedawno powstałą klasę żeglarską w SP nr 4. Cieszymy się, że na Zalewie Wiślanym odbywają się regaty dla dzieci i młodzieży – mówi Henryk Wronkowski, prezes Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. - Ile żeglarzy liczy region elbląski? Tego niestety nikt nie jest w stanie policzyć. A to dlatego, że większość żeglarzy nie chce zapisywać się do związku.
       Podczas uroczystości łatwo można było za to zauważyć licznie przybyłych żeglarzy z obwodu kaliningradzkiego. - Przyglądamy się, jak rozwija się żeglarstwo w Polsce. Też idziemy tą drogą, by rozwijać usługi służące rekreacji i wypoczynkowi na wodzie. Liczymy na dalszą współpracę w rozwoju usług czarterowych – mówił podczas gali Aleksiej Kluniejew, przedstawiciel władz obwodu kaliningradzkiego.  

  Elbląg, Do Elbląga przyjechali najlepsi żeglarze regionu
Do Elbląga przyjechali najlepsi żeglarze regionu (fot. MS)


       - Mimo politycznych zawirowań nadal owocna jest współpraca z żeglarzami z obwodu kaliningradzkiego. Oni chcą do nas pływać, korzystają z naszych doświadczeń, budują obecnie żeglarską infrastrukturę, powstają tam nowe mariny – uważa senator Jerzy Wcisła. - Ciepło o tym, co dzieje się w regionie elbląskim pod względem żeglarskim wypowiada się też całe polskie środowisko, o czym przekonałem się wczoraj w Szczecinie, na obchodach 25-lecia Związku Miast Morskich. Coraz więcej osób do nas przypływa z różnych stron kraju, korzystając na przykład z uroków Pętli Żuławskiej.
       Przed rozpoczęciem gali uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego dwa tygodnie temu żeglarza Łukasza Politańskiego, który zmarł w wieku 33 lat...
      
      
       Wyniki Grand Prix Zalewu Wiślanego:
      
1. Tomasz Makowski
       2. Siergiej Zhadobko
       3. Stefan Politański
      
       Wyniki SailBook Cup 2016
       Zwycięzca regat i zdobywca przechodniego pucharu Srebrnego Dzbanka: Apollo Sails 2 Easy – skipper Tomek Makowski
       Zwycięzca klasyfikacji ORC i zdobywca Pucharu Senatora RP: Atlantic Puffin – skipper Szymon Kuczyński. 
       Najszybszy jacht regat i zwycięzca klasyfikacji open: AdrenaSea – skipper Jan Kozarzewski.
       Najlepszych żeglarzy w poszczególnych kategoriach znajdziesz tutaj.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama